MacBook - first steps / tips & tricks

Masz dodane uprawnienia w Acccessibility?

Some installations are experiencing issues with accessibility functions. You can fix that by following this procedure:

  1. Quit Magnet.
  2. Go to System Preferences → Security & Privacy → Acccessibility
  3. In the list Allow the apps below to control your computer, highlight Magnet and remove it using the – (minus) button.
  4. Launch Magnet and follow instructions.

Czy “biurko obok” oznacza kolejne biurko na tym samym monitorze, czy drugi monitor?
Bo zarówno rectangle jak i magnet tą opcją przenoszą pomiędzy monitorami, więc jak masz jeden, to będziesz miał to wyszarzone.

1 polubienie

To jest dobre pytanie :slight_smile:

Czy ktos spotkal sie z takim problemem, ze nie moze wylaczyc screensavera? Mam Mac Pro M1 (2020) z Monterey 12.4 i dostaje szalu jak co 5 minut wlacza mi sie wygaszacz… Opcja jest wyszarzona i nie moge nic z tym zrobic.

To powinno działać do przerzucania pomiędzy biurkami:
https://ianyh.com/amethyst/

Tak, to działa i oferuje bardzo dużo, jak ktoś jest hardcorowym graczem to polecam jeszcze krok dalej, Yabai

Tam już można wszystko ograć :slight_smile:

Właśnie zauważyłem, że Raycast też to potrafi :slight_smile:

5 polubień

Czego to nie potrafi, ja już zapomniałem co to Alfred :slight_smile:

3 polubienia

Na tym samym monitorze :slight_smile:

Raycast faktycznie idealnie rozwiązuje problem :slight_smile:

czy jest może jakaś opcja aby ten Raycast śledził kurs waluty? żeby mi pokazał notyfikacje że kurs wskoczył np. na 5.50 przy GBP ? Revolut to potrafił ale coś chyba popsuli bo wcale mi takie push nie przychodzą i przegapiam sytuacje kiedy kurs leci w dół lub do góry :thinking:

bo Revolut ma chyba jednorazowe powiadomienia, tj. jeśli Funt jest po 5,49 i ustawisz pusha na 5,50 to rosnąc powyżej 5,50 ci pingnie, ale potem spadając z 5,51 na 5,49 już Ci nie powie

Tak przynajmniej jest z krypto, jak kiedyś śledziłem - jak były częste zmiany, to musiałem co chwila ustawiać nowe powiadomienia na tę samą cenę

jest tak jak mówisz i tak to działało też wcześniej, problem w tym że teraz nie przychodzą wcale lub bardzo sporadycznie jak mu się zachce, np ustawiam na 5.49, 5.50, 5.51, 5.52 i nie przychodzi żaden push, po czym wchodzę w aplikacje i widzę że 3h temu był po 5.50, 5.51 i 5.52, albo jak się akurat wstrzelę i otwieram aplikacje to nagle się pojawia push tyle że już jest po fakcie bo zdążył spaść. Siedzenie z wiecznie otwartą aplikacją też mnie nie rajcuje a nie znam innego tak szybkiego rozwiązania które pokazuje live.

Czy ktoś ma jakąś dobrą alternatywę dla music.app na MacOS?
Marvis Pro niestety jest tylko w wersji iPad/iOS i interfejs jest dość… niewygodny :slight_smile:
Próbowałem Cider, ale tam z kolei nie ma lossless…

1 polubienie

Szukasz jako klienta Apple Music czy jako zamiennik odtwarzacza muzyki?

Szukam innego klienta, który obsługuje streaming z Apple Music.

Obawiam się że ciężko będzie znaleźć coś co będzie wspierać bezstratne audio. A mogę zapytać czemu szukasz?

Zapewne dlatego, że Music.app na MacOS jest wielką, leniwą, ciężarną krową…

Żadne to rozwiązanie, ale można spróbować wersji webowej albo innego serwisu. Ja mam i Tidala i Spotify i w porównaniu do music chodzą znacznie lepiej

Zgodzę się, że najlepiej Music.app nie jest najlepiej zoptymalizowana, ale niestety obecnie nie ma na to innej rady. Można użyć Cider, ale ta aplikacja nie wspiera niestety jakości bezstratnej. Zapytałem o powód szukania zamiennika bo być może jest nim brak tzw. bit-perfect na MacOS. Poleciłbym wtedy zainteresowanie się LosslessSwitcherem, który jak na zewnętrzną appkę działa świetnie.

to ja sie podziele takim tipem. Jak ktos nie uzywa Apple Music i wkurza go ze jak nacisnie play/pause na sluchawkach i sie Apple Music odpala, to jest na to lekarstwo:

1 polubienie

Generalnie szybkość Music.app to jest coś co wkurza najbardziej. Próbuję się przesiąść ze Spotify, bo Apple Music ma słyszalnie lepszą jakość muzyki (lossless+lepszy/inny mastering?), przeniosłem więc sobie playlisty wraz z polubieniami do Music.app. Próba dodania większej ilości utworów do biblioteki (bo przecież inaczej nie da się wyświetlić listy polubionych utworów… [Marvis Pro jakoś to potrafi]) kończy się kilkuminutowym zwisem appki. Nawigowanie pomiędzy aktualnie odtwarzaną playlistą a resztą contentu to jakiś żart (brak jakiejkolwiek flagi, która playlista jest aktualnie grana [żeby szybciej do niej wrócić])… Kiepskie discover new music jestem w stanie przeboleć, ale zawieszanie się aplikacji służącej do odtwarzania muzyki to jest jakiś nieśmieszny żart…

Żeby nie było, że tylko hejtuję, strasznie podobają mi się inteligentne playlisty. Mam takie workflow, że raz w tygodniu wrzucam sobie nowe albumy do playlisty za pomocą MusicHarbor i staram się w trakcie tygodnia przesłuchać to co powstało. Często zdarza się, że mam ochotę na coś innego, i potem ciężko spamiętać co już było odtworzone, a co nie - i tutaj inteligentna playlista jest jak remedium (wyświetlam tylko utwory, które jeszcze nie były utworzone).

Gdyby był natywny MarvisPro na MacOS to uderzałbym w ciemno… No nic, chyba będę się musiał w takim razie przyzwyczaić do tego co jest i ewentualnie liczyć na jakieś poprawki/ulepszenia od Apple :wink: