MacBook - first steps / tips & tricks

Tricki? Korzystaj z trackpada i nie porównuj systemu do Windowsa. Straciłem chyba z 2 tygodnie na wkurzaniu się, że coś nie działa tak jak na Win XDDD Przydatne są filmiki na YT:

tip z podgłaszaniem przywrócił mi wiare w ten system, ale albo trzeba być freakiem i wyssać to z mlekiem, albo posiłkować się wiedzą innych :smiley:

3 polubienia

Jak juz wspomnialem w watku o Androidzie i iOS zastanawiam sie nad MB Air z M1.
Nie chce zakladac bez sensu nowego watku, ale jak Orzech stwierdzi ze jest potrzebny to wydzieli :wink:
Kilka pytan.
Z gory mowie ze to nie moj pierwszy Mac wiec nie o OS mi chodzi. mialem iMaca z 10 lat temu a potem firmowego MB Pro, niestety zmienilem firme i MB zostal oddany czego zalowalem bo fajny byl.

OK Tyle wstepu.
Czy ktos z forumowiczow ma juz / uzywal przez czas dluzszy niz 5 min MB z M1?
Wiem ze natywne programy Applowskie to bedzie OK. Ale co z reszta. Jak Office, inne?
Czy 8GB ramu wystarczy do podkreslam normalnego uzytku. Do pracy mam PC z wystarczajaca moca, pamiecia i tak dalej.
Air bo jest maly, lekki, dlugo pociagnie na baterii, nie chalasuje i do standardowego uzytku bedzie. czyli, web, email, zakupy online, muzyka, czasami netflix i takie tam. Standard. (generalnie telefon mi wystarcza do wiekszosci powyzszych, ale ciezko sie Office uzywa a czasami cos trzeba napisac)
Dysk to podejrzewam ze 256GB styknie, bo nie trzymam nie waidomo czego, wiekszosc jest i tak na OneDrive, reszta na domowym NAS :sunglasses:
Jak bede potrzebowal cos wielkiego miec to sobie SSD zewnetrzny kupie.

1 polubienie

Używam od 2 tygodni MBP z M1, 512 GB i 8 GB RAM. Nie wyciskam z niego siódmych potów, to maszyna do internetu, office i budowania miasta w Cities Skylines aktualnie i we wszystkich tych zastosowaniach jest idealnie. Office365 i Office 2019 dla Mac jest już natywnie skompilowany na M1 więc działa błyskawicznie. Kart w Safari otwieram do oporu i problemów z tych nie stwierdziłem. Bateria - standardowe używanie (bez grania) to jakieś 16 godzin, z odpalonym Cities Skylines to realnie jakieś 5-6. Instalacja aplikacji dla iPada to fajny dodatek i przydaje się chociaż obsługa touchpadem najwygodniejsza nie jest. Używam też kilku aplikacji Intelowych (np. Discord, Spotify, Messenger) i poza tym że otwierają się po 3-4 podskokach ikonki a nie po jednym to różnic wielkich nie stwierdziłem.

3 polubienia

Jak ja żałuję, że kupiłem 2 miesiące przed premierą M1 nowego Aira :tired_face:

3 polubienia

Nie wiedziales ze bedzie M1 czy natychmiast potrzebowales maszyne?

Ja sie jeszcze zastranawialem na iPad plus klawiatura, ale jak policzylem to Air wychodzi lepiej finansowo jednak.

Mam Office 365 family wiec to bede uzywal. Spotify na pewno, Messenger i WhatsApp rowniez. Do tego standardowo Chrome i pewnie Safari. Enpass i NordVPN. Moze jakies drobnostki o ktorych nie pamietam teraz.
W podrozy oprogramowanie do Garmina (kurcze nie sprawdzilem czy maja w ogole) i tyle.
Czyli generalnie jest OK z tego co widze.

Podrzucam również tu pytanie, bo może nawet lepsze miejsce dla niego :see_no_evil:

Dlugo to nie trwalo. Znaczy sie moje zastanawianie sie.
Wlasnie kliknalem “order” :sunglasses:
Z tym ze dostawa w UK to 2 - 3 tygodni. No nic. Poczekam.

1 polubienie

Tydzień temu kupiłem podstawę MBP M1 w JL - akurat mieli £100 taniej niż Apple ale co mnie przekonało to accidental damage cover za £80 na dwa lata. Dostawa w dwa dni. Mam zainstalowanego Office 365, głównie word - pisanie prac do szkoły. Telegramy, Signale, wszystko śmiga. Jedyny problem do tej pory mialem z Dockerem. Najbardziej na plus to bateria - wow.

Ja mam firmowa zniżkę 10% do wykorzystania tylko w sklepie Apple. Przy zakupie za prawie 1000 to wychodzi 100. Sprawdziłem JL i Amazona. Nie maja za taka kasę. Wiec sobie poczekam na dostawę.

Nie wiedziałem

Zdarza się niestety. Tez tak miałem pare razy. Wiem ze to bolesne

Tym bardziej, że to jest gamechanger imo

Drogi dyrektor @AndrzejKotarski posiada go już chyba jakoś czas, to może się wypowie.

Tak, przy okazji możecie polecić jakiś sensowny pokrowiec na MBA?

Używam tego i jest spoko :slight_smile:

VAVA USB C Hub 8-in-1 Multiport Adapter with 4K HDMI Port, 1 Gbps Ethernet Port, USB C Power Delivery, SD/TF Card Reader, 3 USB 3.0 Ports for MacBook Pro and Type C Windows Laptops https://www.amazon.co.uk/dp/B07BMQB1YY/ref=cm_sw_r_cp_api_fabc_WnZbGbY5XKKPN

1 polubienie

Mam Green Cell AK50 i jest dla mnie OK, ale w internecie hula tekst, że usmażył płytę główną w MBP z M1 a GC sam twierdzi, że jest niekompatybilny z modelami opartymi na M1.

1 polubienie

Dzięki za odpowiedzi. Chyba jednak pójdę w official Apple’owskie, bo nie po to tyle inwestuję w lapka, żeby go potencjalnie usmażyć przejściówką stówkę tańszą :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Ja kupiłem dongle Anker 8-in-1 i jest ok. Do tego SSD od Samsung T5 lub T7.

3 polubienia

Poka linka

https://www.amazon.de/-/pl/Anker-PowerExpand-Datenports-Ethernet-Port-Speicherkartenleser/dp/B087QZVQJX/ref=cm_cr_srp_d_product_top?ie=UTF8

Teraz jest 10 euro tańsze niż, gdy ja kupowałem.

2 polubienia