Mac Mini (late 2018)

No więc działają 2 monitory LG Ultra HD Display w full 4K - 3840 x 2160. Niestety na tej przejściówce z usb-c uzyskuje tylko 30Hz (HDMI-HDMI) nawet kiedy podłącze 1 monitor (drugi monitor odświeżanie normalne). Być może to wina przejściówki - będę eksperymentował…

1 polubienie

a co to za przejsciówka? Polecam apple’ przejściówkę z USB-C → HDMI/USB/USB-C

Zakupiłem Hub usbc Kiwibird. Mega dużo ocen na Amazonie… W firmie której kiedyś pracowałem to była „go to” przejściówka dla MacBooków, gość z IT przetestował ponad 20 i ta była najlepsza…

Jaką przejściówkę apple polecasz? Znalazłem coś takiego ale też działa w 30Hz :frowning: USB-C Digital AV Multiport Adapter - Apple (UK)

Łukasz, jakie dokładnie masz modele monitorów?
Coś mi przyszlo do głowy, ale muszę najpierw zrobić mały researchyk.

Dobra, słuchaj @anon75923730.
Miałem problem ze zrozumieniem, co i jak Ty podłączasz, ale już chyba wiem. Wyszedłem z założenia, że Ty masz monitory z USB-C, a widzę, ze próbujesz oba połączyć po HDMI.

Zacznijmy od tego, że żeby monitor 4K działał w 60Hz potrzebna jest nam prędkość prawie 18Gbps.

Ja nie wiem jak Apple wyciąga 4K/60Hz po USB-C, bo to jest w teorii niemożliwe (USB 3.1 gen 2 w miniaku daje max. 10Gbps)
Jakoś to robią, ale nie mam pojęcia jak.

Update: już mam.

Dobra, już wiem jak. To nie żadna magia.
Komputery z USB-C łącza się z monitorami na USB-C… nie przez USB-C, tylko przez DisplayPort.
Fizyczne połączenie jest to samo, ale to wszystko. Technologia USB (do transferu danych) jako taka nie jest w ogóle wykorzystywana i wszystko się przełącza w tryb Audio-Video i w takim połączeniu max prędkość wynosi do 32Gbps.

Niestety z HDMI już cudów nie ma.

Maksymalna prędkość po HDMI 1.4 - 10Gbps pozwala jedynie na puszczenie 4k/30Hz (wymagane 8-9Gbps)
Żeby osiągnąć 4K/60Hz, musisz mieć i monitor, i kabel w standardzie HDMI 2.0, które obsługuje do 18Gbps.

Wiec teraz tak.

Używając Twojego Kiwi-coś-tam nie ma szans na 60Hz, bo ten Hub wypluwa tylko HDMI 1.4.

Wiec - zakładając, że nie masz w monitorach portów USB-C - Twoim jedynym wyjściem jest kupić przejściówkę albo kabel z USB-C na HDMI 2.0. Bo to, że Twoje monitory mają HDMI 2.0 wiemy - bo jeden z nich działa w 60Hz z mini. (o ile to ten sam model, jeśli nie, to musisz sprawdzić)

Żadna przejściówka od Apple nie da Ci tego, czego potrzebujesz. To, co polecił @luke-g, czyli to, co Ty znalazłeś wypluwa tylko HDMI 1.4.
Dzięki, Apple, dobra robota.

Poniżej masz linki do nienoname’owych adapterów, które zrobią robotę (Belkin jest w AOS UK, reszta w Amazon UK)

Adapter Belkin USB-C - HDMI 2.0

Adapter Anker USB-C - HDMI 2.0

Adapter Satechi USB-C - HDMI 2.0

Kabel Satechi USB-C - HDMI 2.0

Dziękuję za uwagę.

PS: Weź pod uwagę, że to będzie działać tylko przy niewielkim obciążeniu komputera. Jak mu, za przeproszeniem, dop*****lisz, to będzie Ci klatkował nawet Finder.

5 polubień

true… faktycznie, mocno dobrze i merytorycznie napisane.

1 polubienie

Co nie zmienia faktu, że jestem załamany. Bo to, że ta przejściówka od Apple kosztuje tyle kasy i takie g***o oferuje, to nawet jak na współczesne Apple to jest obciach.

1 polubienie

Zdaje mi się, że tak to robią:

Nie, bo:
a) MacBook Adorable może udźwignąć 4K/60, a nie ma Thunderbolta,
b) LG UltraFine 4K 21.5” też nie miał Thunderbolta

Dobra, już wiem jak. To nie żadna magia.
Komputery z USB-C łącza się z monitorami na USB-C… nie przez USB-C, tylko przez DisplayPort.
Fizyczne połączenie jest to samo, ale to wszystko. Technologia USB (do transferu danych) jako taka nie jest w ogóle wykorzystywana i wszystko się przełącza w tryb Audio-Video i w takim połączeniu max prędkość wynosi do 32Gbps.

@piotrek69 Dzięki za wpis. Wyszedł z tego mały tutorial. Więc ten hub Kiwibird wyciąga tyko Hdmi 1.4 w 30Hz - domyślam się że to wyjście ma służyć do podłączania rzutnika lub TV ponieważ generalnie hub jest przeznaczony do MacBookow. Widziałem tą przejściówkę belkina na stronie Apple ale doszedłem do wniosku że £49 za przejściówkę to i tak sporo. Znalazłem adapter z dalekiego wschodu który ma w specyfikacji 4k@60Hz. Koszt £3.20 czekam na niego z niecierpliwością.

Moje monitory to LG 27UD68. Nie posiadają portów USB-C :frowning:

1 polubienie

Nie prościej podłączyć monitory kablem USB-C => Displayport (ewent. jeden z nich kablem HDMI 2.0)?

Można. Wyjdzie na to samo. Tylko łącząc przez HDMI Łukasz ma do kupienia tylko jeden adapter, a przez DisplayPort musiałby jeszcze kupić kable.

Na codzień nie używam obu monitorów z Mac mini. Potrzebuje do pracy laptopa PC a kabelki i hub USB-C kupiłem tylko do testów.
Przez display port mam podpiętego laptopa a do drugiego Mac mini. Kiedy padło pytanie czy można podpiąć dwa monitory do nowego miniaczka, pomyślałem że przetestuje. Nie wszyscy potrafią to docenić i piszą posty które później trzeba anulować prawda @piotrek69.

Anulowalem, bo uznałem, ze i tak nie zrozumiem + nie chciało mi się prowadzić na ten temat dyskusji, Ale w 100% stoję za tym, co napisałem. Skoro do tego nawiązujesz to tak, uważam to za skrajna lekkomyślność i skąpstwo, które mogą wyjść bokiem.

Przejścióweczka z usb-c do hdmi dotarła :wink: Mogę potwierdzić że nowy Mac Mini z 2 monitorami w rozdzielczości 4k działa bez problemu.

Pozdrawiam.

Skalowane na 2560 x 1440?

Działa działa, tylko na takim pracuje :wink:

a ile RAMu masz? Kurde byłem w weekend w Apple Store I tam mieli z 8GB RAM i jak mu poodpalałem karty w safari oraz aplikacje, które były zainstalowane to expose miało z jakieś 1-2 FPSy, natomiast zdaję sobie sprawę, że 8GB to jest ilość do pracy z dokumentem lub kilkoma zakładkami w przeglądarce, a nie do kombinowania z oknami i rozdzielczościami.

iMac Pro dla mnie za drogi i bynajmniej nie chodzi o cenę, a o barierę psychiczną. iMac 5K fajny, ale… jedna szyna TB3, a będę chciał 10gbe ethernetu oraz dodatkowy monitor oraz pewnie SSD, więc sprawa już zaczyna się komplikować, a mini może być dobrym kompromisem z podwójną szyną TB oraz portem 10gbe wbudowanym.

EDIT: aha jeszcze jedno… przy przejściówce HDMI masz normalnie tryby “Retina” przy rozdzielczości do wyboru?

32GB. Przy 8GB nie da się pracować z jednym ekranem w 1440i, system jest wolny, wentylator działa non-stop…

Z 32GB RAM, 2 monitorami w 1440i, zewnętrznym SSD Lacie oraz WD Passport działa bez problemu. W takiej cenie myśle że to dobra alternatywa dla osób które nie przepadają za glossy ekranem iMac’a. Jestem bardzo zadowolony :slight_smile:

3 polubienia