Mac Mini (late 2018)

Ktoś jest posiadaczem nowego Mini?

Zaczynam się mocno zastanawiać czy by sobie nie zbudować stacjonarki opartej o niego. Ciekawi mnie perspektywa osoby, która ma do tego podpięte ze 2 monitory 4K jak to się sprawuje. Szczególnie bez eGPU.

2 polubienia

Ja mam, ale z jednym monitorem 4k.
Daje rade. Ale przy podwójnym skalowaniu nie chodzi to super, a przy rozdzielczości wszystko jest zbyt małe, dlatego mam 1920x1080.

1 polubienie

A oczko w prawo jedno od domyślnej? Jak się skaluje to jak jest z grafiką? Klatkuje? Ja przez jakiś czas wyłączyłem w swoim MBP 15 2017 Radeona i działałem tylko na intelu. O dziwo wszystko mi śmigało i nie brakowało mocy, a jest tu Intel 630, w miniaku jest chyba lepsza karta o kilka punktów procentowych. W każdym razie Sketch, Photoshop działał sprawnie. Xcode również, więc pod tym względem byłoby ok, natomiast boję się co by było jakby podpiąć to pod 4K x 2. Interface klatkuje? Jak puszczasz filmy w internecie to obraz jest płynny czy zacina?

No I z perspektywy użytkownika:

  • jesteś zadowolony?
  • kupiłbyś ponownie?
  • zastanawiasz się nad eGPU lub widzisz uzasadnienie dokupienia w niedalekiej przyszłości?
  • jak z hałasem i temperaturami? U mnie to byłby sprzęt do pracy 24h / 7 dni w tyg

Obraz jest płynny. Ale przy 2560x1440 potrafi przyciąć. Widać to na Mission Control.
Następny monitor to zamiast 27" napewno 31-32" i natywne 4k.
Przy 2szt może być też trochę słabiej.
Temperatury przy zwykłej pracy (internet, YT, grafika) - są niskie. Wentylatora nie słuchać.
Przy renderach filmów dopiero się załączy.
Zastawiam się czy nie przetestować eGPU.
Kupiłbym ponownie, ale wersje tym razem z 500GB - nie zrobiłem tego od razu bo nie mogłem czekać na CTO. A w hurtowni mieli w dobrej cenie i5 / 256SSD / 8GB, więć… :slight_smile:
RAMu dołożyłem póki co dodatkowe 16GB, łącznie 20GB.

Możesz sobie zainstalować system na zewnętrznym. Bierzesz jakiś SSD 1 czy 2TB, podpinasz i masz. Nie jest to bardzo eleganckie rozwiązanie, ale działa.

1 polubienie

Racja, można.
Ale żeby to było szybkie potrzebna kieszeń pod TB3 obsługująca dyski NVMe oraz odpowiedni dysk.
Zwykły SSD (SATA) na USB czy nawet M.2 SATA uzyska ok. 500MB/s, a to dużo wolniej niż wewnętrzny.

2 polubienia

Kurde ciekawe czy Miniak dostanie nowe procki po tym jak odświeżyli MBP… ciekawy jestem czy konstrukcyjnie dałoby się tam wsadzić 8-core’owy proc bez konieczności redesignu chłodzenia.

Nie ma jeszcze benchmarków nowych MBP, ale obstawiam, że w geekbenchu blisko albo ponad 30k dla multicore’a będzie… Nie jestem benchmarkowym onanistą, ale miło jest kupić sprzęt wiedząc, że pozostanie dłużej szybki, chociaż z drugiej strony… czy Miniak 2018 jest wolny? Wiem, to pytanie retoryczne :slight_smile:

Rozwiązanie które proponujesz opisuje Tomasz Pluszczyk w swoich artykułach na temat mini 2018. W cz. 2 opisuje jakie dobrał podzespoły.

@luke-g Tomasz ma podpięty monitor Nec PA322UHD (3840 x 2160px / 60Hz). Jeszcze nie opisał swoich wrażeń po dłuższym użytkowaniu ale z tego co wiem ma w planie. Tomasz dość regularnie organizuje webinary z retuszu i sprzętu do retuszu, wystarczy się zapisać na jego newsletter. Na webinarze możesz mu zadać pytanie o mini, jestem pewien że podzieli się wrażeniami i informacjami. Jeśli potrzebujesz info szybciej, Tomasz aktywnie działa na Twitterze: Thomas Voland

edit:
@Voland zobaczyłem na Twitterze ze dołączyłeś, myślę że masz wiedzę z temacie :slight_smile:

1 polubienie

Tak już zlinkowałem na Twitterze Lukowi mój wpis o używaniu Mini, ze wspomnianym Nekiem. W skrócie działa to dużo lepiej niż teoretycznie powinno przy takiej karcie. Ja używam monitora bez skalowania, ale ze skalowaniem wciąż nadąża, chociaż wiadomo, że tam gdzie potrzeba mnóstwo VRAMu (najprostszy test: dużo okien + otwarcie mission control) to ze skalowaniem musi przyciąć. Całość tutaj opisywałem https://tomaszpluszczyk.pl/mac-mini-moje-pierwsze-wrazenia-z-uzywania-ps-lr-itd/ i rzeczywiście jeszcze wrażenia z dłuższego użytkowania miały być, ale niewiele byłbym w nich w stanie dodać. Z wad to problemy z rozłączającym bluetoothem, szczególnie gdy się używa USB-A. Ten sam problem ma wiele osób w iMacach od ostatniego systemu operacyjnego, więc ewidentnie to też kwestia programowa. Wiem że można wpiąć moduł Bluetooth na USB żeby się tym nie przejmować.

5 polubień

Hej,

Dzięki piękne. Bardzo mi się podoba Twoja strona, twórczość i to jak piszesz.
Co do Miniaka to właśnie możliwości rozbudowy składaniają mnie do niego bardziej niż wymiana obecnego MBP 15 2017 na model mid 2019.

Najbardziej jednak zastanawia mnie czy Miniak da sobie radę bez eGPU z setupem 2x 4K. Generalnie zależy mi na ciszy. Komputer ma działać 24 x 7, ma służyć do programowania (Xcode, Visual Studio Code), ma działać docker, ogólnie wirtualizacji jakiś wielkich nie planuję, ale coś tam będzie się kręciło, Sketcha, Photoshopa, Lightrooma i Plexa (to potencjalnie będzie na polecanym przez @venedie DS1019+).

Za Miniakiem przemawia 64 GB RAM (szkoda, że nie da się wsadzić 128), ale martwi mnie to embedded GPU. Plus byłoby miło jakby jednak wsadzili po update i9 8-core, natomiast to jest na razie marzenie.

Sam mam MBP 15 2017 i generalnie komputer działa, natomiast często swapuje niemiłosiernie i jednak pod heavy loadem prędkość odczytu z dysku znacznie spada, więc żeby SSD mogło zastąpić RAM to prędkości musiałyby być pewnie na poziomie >5-6 GB/s. Teraz mam 1.3 write i 2 read, ale pod obciążeniem potrafi spaść do 0.5 write i 0.7 read

1 polubienie

@Voland ależ się można na Twojej stronie pozytywnie zgubić… kurde pracować miałem, a nie siedzieć w necie :smiley: Spać zaraz trzeba będzie iść

3 polubienia

Witam,
Mam mac mini 2018 i5 od kilku miesięcy. Zdecydowanie polecam. Pracuje codziennie po 9-10h z monitorem LG 4k. Przy 8GB ram i monitorze 4k wiatrak działał non-stop, po upgrade do 32GB przestał zupełnie się włączać.
Mam drugi monitor 4k - jak dorobie się kabelka usb-c do minidp/hdmi (w przyszłym tyg) dam znać czy i jak chodzi na dwóch monitorach 4k.
Pozdrawiam

3 polubienia

ekstra… ciekawy jestem bardzo. Możesz też zobaczyć test z jednej szyny TB i z dwóch, czy będzie to miało wpływ na wydajność.
1 I 3 port to szyna A, 2 i 4 szyna B

Panowie czekan na test z tymi dwoma monitorami bo ja w tym momencie zestaw macmini 2012 i5 16gb ramu i dwa dyski plus monitor Lg 29cali w rozdzielczości 2560x1080 i na pewno bede myslał o przesiadce na nowego Maca mini wiem ze na pewno tylko bedzie zastanawianie jaka konfiguracja

widzisz… jeśli chodzi o 4k to piszą ludzie w internecie, że jest ok na pewno w rozdzielczościach natywnych tj 4k z obrazem jak 1080p. Teoretycznie taka rozdzielczość jest idealna dla monitorów <= 27 cali, natomiast ja zastanawiałem się nad 32, a tam już można się pokusić o wyświetlanie 4k like 4k i wtedy mogą zacząć się schody. Takiego testu jeszcze nie widziałem w necie. nie ukrywam też, że chciałbym zobaczyć jak np daisy chaining po thunderbolt wpływa na wydajność.

Natywna rozdzielczość to 3840 x 2160 px wyświetlane bez żadnego skalowania, a nie wyświetlanie jak 1920 x 1080. Inna sprawa, że akurat takie skalowanie obciąża komputer najmniej z wszystkich innych, bo tak jak natywna rozdzielczość.

Panowie, szanujmy się. Jedyna opcja, żeby miniacz udźwignął płynnie 2x4K jest z eGPU, a zakup doj***nego miniaka z porządnym eGPU w sensownej obudowie wyjdzie pewnie marginalnie mniej niż nowy Mac Pro. BARDZO wątpię w to, żeby bazowy model kosztował więcej, niż $3500-4000.
I nie zapominajmy o tym, że Mini przy solidnym workloadzie będzie się dusił i prawie odlatywał z biurka, nie da się go sensownie rozbudować (a jesli kupisz eGPU od BlackMagic to tez nie wiadomo jak będzie z upgradem karty) i mimo, że niewielkie, to i tak odnotujemy straty w wydajności karty przez Thunderbolt.
Innymi słowy @luke-g nawet się nie wygłupiaj i czekaj na Maka Pro.

1 polubienie

coś w tym jest co piszesz… tak zrobię chyba, natomiast dzisiaj przeszedłem się do Apple Store… pomacałem MBP 2018, obczaiłem Miniaka i… te nowe monitory… jest ogromna różnica w jakości ekranu między LG UltraFine 4k (nowym) oraz starym 5K. Jak dla mnie ten pierwszy znacznie wygrywa pod względem subiektywnej oceny jakości kolorów. Wiem, że nie zawsze to jest synonim odpowiedniej jakości, ale po prostu na ekran przyjemnie się patrzy… ma tylko jedną wadę - jest mały. Boję się, że 31.5, który za chwile wyjdzie, a który pewnie będzie kosztował majątek będzie tak samo piękny, jak nie piekniejszy dzięki 6K. I tego Miniak już na pewno nie uciągnie, także tym bardziej wstrzymam się do Maca Pro

2 polubienia

Udalo sie przetestowac?

Jeszcze nie, pod koniec tygodnia wszystko się wyjaśni :wink:

1 polubienie