Laptop z Windows 10, jak się pozbyć plików bez instalacji Win10?

Cześć, wiem że jest tu trochę osób używających Windows więc pewnie będziecie znać odp. ja ostatnio kontakt taki większy miałem przy okazji XP więc zapewne dużo się zmieniło od tego czasu.

Mam laptop z windows 10 i potrzebuję wyczyścić go z danych ale najlepiej tak żeby został na nim goły windows 10, czy to się da wykonać? aktualnie kopiuje sobie dane z dysku na zew. i chciałbym ominąć instalacje systemu po formacie, jest to wykonalne? istnieje jakieś narzędzie do tego?

Zależy mi na czasie bo mam go bardzo mało na tą operację, nie mam pendrive ze sobą żadnego w razie jeśli trzeba zrobić bootowalny dysk, nie wiem też czy można jakoś wyciągnąć klucz windows w razie jeśli musiał bym zainstalować ponownie system

Wybierz “resetowanie ustawień do stanu początkowego” - działa to trochę jak przywracanie systemu na mobilkach.

czyli że to kasuje pliki i aplikacje? historie przeglądarki itp? jest to bezpieczne? nic nie zostaje po tym oprócz czystego systemu?

czy będę potrzebować klucz windows po tej operacji bo jeśli tak to nie mam zielonego pojęcia gdzie go znaleźć

Ustawienia → aktualizacje → odzyskiwanie

Są do wyboru dwie opcje: 1. usuwanie aplikacji i ustawień, ale z zachowaniem plików osobistych i 2. usuwanie wszystkiego. Jeśli masz lapka, w którym system był zainstalowany od początku, to na luzie się to uda, nie pyta o żaden klucz

wydaje mi się że był tutaj windows 8 początkowo :thinking: i teraz pytanie czy wróci do tej wersji czy ostatniej jaką miał zainstalowaną czyli Win 10?

Rozumiem że ta druga opcja czyli usuwanie wszystkiego to nadal pozostawia Windows na dysku.

A co ze sterownikami ?

Wróci do Win10

BTW Windows 10 jest przypisany to sprzętu t.j. chyba do płyty głównej i aktywuje się automatycznie.

Jeśli sprzedajesz lapka dobrze użyć jakiegoś software’u do kasowania plików który nadpiszę pare razy dysk, żeby nie dało się odzyskać danych.

czyli ta opcja w windows powinna mi usunąć pliki i programy, historię przeglądarek, windows zostanie przy wersji 10 a później czymś nadpisać dane kilka razy.

a czym można by to nadpisać?

Klucz jest w biosie zapisany. I faktycznie czy postawisz 8 czy 10 klucz zostanie aktywowany automatycznie

Potwierdzam, ja instalowałem na czysto W10 na dysku SSD w laptopie, który miał oryginalnie W8. Klucze te same, działa wszystko bez problemu. Niestety W11 na razie nie dam rady…

Zobacz jeszcze czy nie ma tam jakiejś partycji recovery, dostępnej chwilę po starcie magicznym skrótem klawiaturowym. Zazwyczaj na takich partcjach znajduje się spakowana wersja systemu, która potrafi przywrócić całość do stanu jak po pierwszym uruchomieniu systemu.