Kupno komputera do gier

Szanowne Wąsy,

Nadszedł ten dzień, gdy stwierdziłem, że trzeba zrobić upgrade swojego blaszaka do gier. Sprawdzając co mogę wrzucić do swojej płyty głównej, odkryłem, że kupno najlepszego pasującego procesora da mi tylko parę procent lepszej wydajności. Dość szybko wybiłem sobie to z głowy i zacząłem czytać o nowych komputerach.
Zaczęło mi przechodzić przez myśl wybranie gotowego zestawu. Przede wszystkim ze względu na wygodę (gwarancja na całość i gotowy zestaw), jakość wykonania (jak składałem przed 5-ma laty to pastę termoprzewodzącą na procesorze musiałem poprawiać kilka razy ze względu na trudność w założeniu chłodzenia) i, co tu ukrywać, bajerancki wygląd - samemu by mi się pewnie nie chciało robić tego w taki sposób, żeby ładnie wyglądało i jeszcze świeciło.

Pytania do Was.
Czy takie coś w ogóle ma sens? Dużo się przepłaca biorąc takie gotowe zestawy? Traci się gwarancję, w momencie otwarcia pudełka i dorzucenia swojego dysku?
Patrzyłem w X-Kom na serię G4M3R i w Komputronik na serię Infinity - kombinacji jest sporo. No i to też narzuca parę pytań. Czytałem, że Ryzen teraz przodują na intelowskimi prockami. Najpopularniejszym Ryzenem w takich zestawach jest 3600, na papierze wygląda to spoko, ale czy tak naprawdę odczuję zauważalną różnicę między jednym prockiem a drugim? Poprzednio brałem procesor łatwy do overclockingu, nigdy tego nie robiłem i wątpię, żebym i tym razem się w to bawił.
Patrząc na karty graficzne, wstępnie wybrałem GTX 2060S, niewiele traci względem 2070S, a 2080 jednak sporo podwyższa cenę.

Myślałem, żeby się zamknąć w jakiś 6 tysiącach, bo trochę drobnicy muszę dokupić jeszcze do niego.

Poratujecie radami? :slight_smile:

@k.dabrowski się zna.

1 polubienie

Ale na pewno się przepłaca, porównałem sobie PC, którego chce niedługo złożyć, ma dokładnie to samo co ten G4M3R za 3799, a w przypadku własnego złożenia wychodzi około 3k-3,1k zł.

A liczyłeś do tego również obudowę? Podejrzewam, że te parę stów różnicy to może być robocizna + w teorii jakieś testy, o których piszą na stronie. Muszę zerknąć w wolnym czasie i zobaczyć ile wyszedłby “czysty” zestaw.

Tak, liczyłem już z obudową.

na purePC masz zestawy zrobione pod zakupy w morelach - można im chyba też zlecić za jakiś 100-200PLN złożenie.
ustal jaki budżet masz i masz zestaw:)

2 polubienia

Dobrym punktem startowym do złożenia własnego PC jest strona Liptona. Wybierasz kwotę, a później modyfikujesz pod siebie zestaw.

3 polubienia

Dziękuję pięknie, poczytam w najbliższych dniach.
Na szybko porównałem zestaw na purePC z komputronikowym i, o dziwo, taniej jest w tym drugim. Ale to muszę jeszcze przeanalizować.
Jeszcze raz dzięki!

1 polubienie

Niedawno kupowałem kompa więc powiem Ci, że:

  • RTX 2060 dźwiga mi wszystko,
  • Jeśli poza graniem chcesz usiąść do obróbki wideo czasem to wybierz Intela zamiast AMD,
  • Inwestuj w szyyyyyybki dysk. Naprawdę bardzo szybki. Nie pożałujesz,
  • Dawno już nie mam pieca w domu ale jeśli chodzi o wentylatory to zawsze kochałem Noctua,
  • A jak się wciśnie 2x Noctua na Scythe Mugen (nawet nie wiem jaka generacja jest teraz aktualna) to masz cicho i zimno,

Ale… gotowy zestaw jest bajecznie prosty bo masz po prostu gwarancję z jednego sklepu na całość i nie zastanawiasz się co się spiepszyło jak… coś się spieprzy.

2 polubienia

Nigdy nie bierz gotowców, nawet ze sklepów takich jak x-kom. Tak jak już wspomniał @iriusturar polecam zajrzeć na stronę Liptona oraz jego YouTube gdzie co miesiąc aktualizuje zestawy i o nich w filmie mówi.

Najlepiej Samsung EVO lub Crucial MX500. Dysk M.2 można brać, ale nie warto przepłacać, bo w grach praktycznie nie ma różnicy między nim a SSD. No i M.2 lubią się grzać.

Ja u siebie na procku mam Mugena, a do tego po dwa wentylatory z przodu oraz z tyłu obudowy i przykładowo temperatura cpu w czasie grania… 30 stopni :slight_smile:

1 polubienie

Naprawde jak koledzy radza powyzej. Unikaj jak ognia gotowcow.
To byla dobra rada zeby zapoznac sie z tym co Lipton ma teraz w swojej tabeli. On naprawde robi to porzadnie i nie sciemnia. Wiem opiera sie na X-Com bo ma z nimi umowe, ale czesci podobnyhc mozna szukac gdziekolwiek.
NVidia RTX 2060 Super powinna dac rade do 1080p na maxymalnych ustawieniach w kazdej grze obecnej na rynku. Nie wiem jak Ray Tracing w niej, ale to mozna doczytac.
Jak bys chcial monitor 1440p to w tym momencie musisz dokladnie posprawdzac testy na YouTube.

Zasilacz jest bardzo wazny, Naprawde. Wez jak najlepszy jaki bedziesz mogl.
Obudowa jest tez istotna. Jak kupisz dobrej klasy, to bedzie miala rozwiazania ktoire zdecydownie ulatwia zycie, a sama obudowa posluzy lata. Polecam Fractal, BeQuiet, NZXT, LianLi. Moze cos innego sensownego jest na Polskim rynku o czym nie wiem. Ale to tez mozna sie doszukac pewnie u Liptona.

Chlodzenie tez istotne. Nie polecam na poczatek AIO. Chociaz sam posiadam Fractal 360, ale ja podkrecam procesor i to czasami mocno. Jak nie masz planow podkrecania to Noctua to jest cos na co warto rzucic okiem. Mam w innym komputerze i jest mega wydajna.

Polecam zainwestowac w dysk M2. na system i podstawowe programy plus gry najczesciej uzywane. Plus storage 2TB najlepiej SSD, ale szybki talerzowy tez bedzie OK. Najwazneijszy jest OS.

Pamiec 16GB do grania powinna styknac.

Co do procesora to faktycznie w chwili obecnej AMD jest na topie. Ja wprawdzie mam intela 9700K, ale to bylo podyktowane konkretnym planem wbicia minimum 5GHz na procku :sunglasses: na start. mam tez AMD Ryzen 7 2700X w innej maszynie ktora jest bardziej do VM i mojej zabawy w obrobce filmow :stuck_out_tongue_winking_eye: jest po prostu wydajnieszy.
Ponoc seria 3000 jest znacznie lepsza.

Zlozenie tego wszystkiego to swietna zabawa. I naprawde polecam zrobic to samemu.

3 polubienia