Klimatyzacja przenośna

Cześć.
Podejmuję walkę z ociepleniem klimatu za pomocą klimatyzatora przenośnego. Wiem, że to jakby nakryć się kocykiem w obronie przed bombą atomową, ale tak już musi być.

Więc- mam potrzebę zakupienia dwóch, może trzech klimatyzatorów przenośnych do mieszkania. Wiem, wiem!
Klimatyzatory przenośne to głośny i prądożerny szajs, ale mieszkanie w którym mieszkam co prawda jest moje, ale w niedalekiej przyszłości idzie na wynajem, stąd nie planuję w nie wkładać kilku, czy nawet kilkunastu tysięcy i fundować komuś ten luksus, za który nie dostanę zwrotu. Dodatkowo mieszkanie jest już wykończone, oraz teoretycznie nie wolno w moim bloku montować klimy… absurd. Dodatkowo wiem, że te klimatyzatory przydadzą się moim rodzicom za te… dwa lata. Po prostu, albo takie rozwiązanie, albo w ogóle.

Uf, skoro to mamy za sobą, to przejdźmy do meritum, czy ktoś wykucował temat klimatyzatorów przenośnych i może polecić jakiś sprzęt z dobrą relacją cena/jakość? Nie zależy mi na tym, żeby mieć 20 stopni w domu podczas upału rzędu 36 stopni (Wrocław), ale niech chociaż będzie nieco zimniej niż na dworze.
Mieszkanie wielkości 67 m2, salon z aneksem i dwie sypialnie tylko jedna używana. Tak na prawdę jedynie doskwiera ten upał wieczorem kiedy trzeba iść spać, w ciągu dnia jak zasłonię zasłony i zamknę okna to jest w sumie całkiem znośnie, coś tam wykminili Ci budowlańcy, ale wiadomo, mogło by być lepiej.
Moje mieszkanie jest zaopatrzone w nawietrzniki ścienne o średnicy 120 mm, można by je wykorzystać do wyprowadzenia gorącego powietrza na dwór więc nie muszę mieć otwartych okien w trakcie puszczania klimy.

3 polubienia

Prawdę powiedziawszy to z mojego kontaktu z takim przenośnym klimatyzatorem w pracy wiele lat temu wynika że są one słabo wydajne. Dodatkowo problem polega na odprowadzaniu ciepłego powietrza na zewnątrz. Jak to wygląda w zwykłej klimie każdy chyba wie, a w takim przenośnym musisz wystawić za okno rurę odprowadzającą te powietrze, więc albo uchylasz okno i w efekcie ciepłe powietrze z powrotem dostaje ci się do mieszkania, albo kombinujesz z przerabianiem okna.

w komplecie sa czesto zaslepki na okno wiec mozna to jakos ograniczyc, ale generalnie tez badalem temat, i wyszlo ze jednak stacjonarna klima jest jedynym sensownym rozwiazaniem. Wbrew pozorom nie jest to jakis kosmos, mozna tez taka klime zdemontowac i zamontowac w innym miejscu.

Spotkalem sie tez z klimatyzacja przenosna Zibro PX643 w dwoch kawalkach, ale ktos to wymyslil bez sensu, bo halasujacy kawalek jest w domu. Niby jest troche bardziej wydajna niz zwykla przenosna, a i dziura do wywiercenia w scianie mniejsza, ale mnie nie przekonalo

Na aliexpress są takie materiałowe kliny do przyklejenia na okno z zamkiem błyskawicznym. Montuje się trochę jak moskitiera i można wtedy przy uchylonym oknie wetknąć w to rurę i jest jakaś izolacja. Ja mam w domu taki przenośny klimatyzator, latem ratuję nim dzieci przed ugotowaniem w nocy. Bawiłem się w robienie ram z drewna i foli malarskiej albo takich plexi jak pod fotel biurowy z Ikei i w to montowałem rurę. Tez się to na okno montowało jak taką sztywną moskitierę. W zależności od skilla może być ładne, albo chałupnicze jak u mnie. Co do głośności to da się nawet zasnąć o ile włączy się wcześniej i potem już tylko trzyma temp a nie chodzi na full.

W pierwszym poście napisałem, ze mam w mieszkaniu nawietrzniki o średnicy 120 mm i nie m w związku z tym problemu z wyprowadzeniem rury na zewnątrz. To po prostu rura w ścianie, żeby w mieszkaniu było ciszej, zamiast okiennych nawietrznikow. Nie muszę mieć otwartego okna itp. kombinacji. Jak zajmę jeden nawitetrznik to nic się nie stanie :slight_smile:

2 polubienia

Potwierdzam, napisał. Sam czytałem!

4 polubienia

A jaki masz klimatyzator, starcza na jakie pomieszczenie? Jak z awaryjnością i obsługą?

Mogę Ci odpowiedzieć za tydzień bo jestem na urlopie a nie pamiętam, bo to dostałem od teściów używany i nie pamiętam. Wystarcza mi spokojnie na 30m2, ale nigdy nie testowałem na większej powierzchni. Ma już co najmniej 7 lat a pewnie więcej.

1 polubienie

Git! Chętnie się dowiem, bo brzmi obiecująco :slight_smile:

Żona zaczęła się dopytywać czy wybrałem klimatyzator XD
Przypominam się :slight_smile:

Zapomniałem zupełnie. To jest equation plus acm 2600

Super, dzięki za info :slight_smile:

Wznawiam temat bo zaczynają się cieplejsze dnia a ja mam akurat biuro w najcieplejszym pomieszczeniu.

Mam klimatyzator przenośny ale już mnie denerwuje jego hasał + konieczność montowania tego rękawa w oknie. I tak nie używam na full moc bo jak za bardzo schłodzę pomieszczenie to za raz mam problemy z zatokami.

Zastanawiam się nad dysonem. Czy ktoś z tego korzysta i może mi potwierdzić, że to faktycznie chłodzi jak na dworze jest 40 oC a ja mam 1/4 pomieszczenia przeszklonego od podłogi po sufit?

To nie jest klimatyzator. Obniży temperaturę o 0 stopni.

2 polubienia

Nie znam się to się wypowiem. Nawet na stronie nie ma info o chłodzeniu. Po prostu wentylator z funkcją filtracji (lub odwrotnie). Po prostu będzie na ciebie dmuchał ciepłym powietrzem.

2 polubienia

Co lato to samo pytanie xD

Powinnismy mieć jakieś FAQ na tym forum:

-Czy nieklimatyzator będzie działał jak klimatyzator?
-Nie.

10 polubień

Trzymanie stóp w misce z zimną wodą jest skuteczniejsze i dużo, dużo tańsze :smiley:
Właściwie to tylko koszt miski.

5 polubień

sry nie ten link https://www.dyson.pl/dyson-purifier-humidify-cool-autoreact-ph3a
Ten ma funkcję chłodzenia. Chodzi o to, że mi nie zależy na tym aby schłodzić pomieszczenie o 10 stopni tylko aby było odczucie ruchu powietrza i aby było trochę chłodniej.

Ja sobie zdaję sprawę, że to nie jest klimatyzator ale dochodzę do wniosku, że jeśli nie zrobię porządnego, zewnętrznego klimatyzatora to wszystko inne to są półśrodki. A na razie nie chcę go robić.

Odpowiedz jest cały czas taka sama.

XD

Kup se wentylator za stówkę w Auchanie i postaw przed nim miskę z woda. Tak samo Cię ochłodzi xD

Ale tak zupełnie serio: Naprawdę nie zauważysz żadnej różnicy.

8 polubień