Klawiatura mechaniczna

Dwie z moich (Think i M60) są na 99% cichsze od Twoich membranowych. Kwestia przełącznika (głośny, cichy) i konstrukcji klawiatury.

Tutaj masz Doro67 na Gateron Yellow:

A to Think6.5 na Zeal Sakurios:

Ustaw głośność na ok 30%. Nagrywane iPhone w pełnej ciszy więc wysoki poziom dźwięku.

P.S. Obudowy tanich klawiatur nie są optymalizowane pod kątem dźwięku jak customy. To dlatego można dobrać sobie nie tylko materiał wykonania obudowy (tworzywo, POM, aluminium, mosiądz, itp.) ale nawet same plate’y na których montowane są przełączniki (aluminium, stal, mosiądz, carbon, POM, itp.). To wszystko dodatkowo zmienia charakterystykę klawiatury - są miękkie, twarde, średnie, itp.

Długi temat.

Obraz

RAMA M60-A ma zintegrowany plate z obudową. Widać powyżej. Są całością. To zwiększa sztywność konstrukcji. Ale są inne rozwiązania. Plate, czyli ten element na którym montuje się przełączniki, może być typu gasket mount, czyli z uszczelką między plate a obudową. Może być top mount, bottom mount, a nawet są konstrukcje amortyzowane, podobnie jak tylna oś Poloneza, na resorach.

:upside_down_face:

To jest plate do RAMA U-80A. Nazywają go „Mute”. To typu gasket mount, z tą różnicą że cały plate jest dodatkowo wyłożony materiałem pochłaniającym dźwięki.

Najbardziej cenione przez wielu są obudowy mosiężne, bo nie wpadają w wibracje. Niestety taka klawiatura może wtedy ważnych 4-8 kg.

Mówiłem, że długi temat. :wink:

1 polubienie

Jeszcze jeden film demonstrujący jak samo biurko ma wpływ na dźwięk. Tutaj otwarta konstrukcja czyli Vortex Race 3. Przez pierwszych 20 sekund stoi na szklanym biurku. Od 23 sekundy wkładam materiałową podkładkę między biurko a klawiaturę.

Kurde, wideo wideo, ale ja bym chciał takie klawiatury na żywo zobaczyć :grinning:

1 polubienie

No to jest może najbliższe temu, co ja słyszę. A słyszę głównie pukanie moich palców o klawiaturę, a nie działanie samych klawiszy. Aktualnie pracuję na klawiaturze Logitech K375s, która i tak dla mnie ma za mało urządzeń do sparowania, a wyróżnienie kolorem tylko trzech przycisków F1-F3 było dla mnie na początku katorgą, że nie są podzielone na grupy po 4 jak w normalnych klawiaturach.

Tak czy inaczej, ja raczej zawyżam średnią wieku forum (40+), a piszę o tym dlatego, że przez lata używałem klawiatur takich:

i wtedy będąc nieświadomym, ich dźwięk używania doprowadzał mnie i moje otoczenie do nerwowości.

W każdym razie wracając do kwestii OP-a, czyli @Goral123 gdy będziesz (naprawdę) dużo pisał, pisanie bezwzrokowe przyjdzie samo, tylko z mojego doświadczenia, musiałbyś używać jednej i tej samej klawiatury cały czas, w domu i w pracy.

Piszę to po swoim przykładzie, bo nigdy nie uczyłem się pisania bezwzrokowego, a tak piszę, czasem całe akapity patrząc za okno bez ani jednej literówki. Słabej baletnicy nawet majtki przeszkadzają, a trening czyni mistrza. Po prostu pisz. Jakbyś zdarł sobie znaki z klawiatury to pisałbyś bezwzrokowo w 2 tygodnie, to kwestia psychiki.

Taka klawiatura jest w sprzedaży, jakby co. Gwarantuję, że w 2 tygodnie pisania codziennie przez kilka godzin, obsługiwałbyś ją tak intuicyjnie, jak klamkę do drzwi :slight_smile:

A czy gumowe nóżnki nie powinny izolować obudowy od biurka?

Wybacz, ale pół żartem, ale jednak pół serio - czy same gumowe opony nie powinny izolować samochodu od drogowych nierówności?

Nie jestem fizykiem ale wydaje mi się, że mówimy o innych rzędach sił jakie działają na jadący samochód.

Ale mówimy także o innych rzędach sił nacisku - cały, najczęściej ponad jednotonowy pojazd kontra nacisk puszków palców.

Witaj w klubie. :sweat_smile:

IMHO wystarczy po prostu kilka online’owych kursów (darmowych) zrobić i się skupiać na tym przez pierwszych kilka dni lub tygodni. Jednym to przychodzi naturalnie, inni muszą się starać, ale do ogarnięcia.

Częściowo izolują, ale jak widać, nie wszystko i nie do końca. Dźwięk wydobywa się z wnętrza obudowy i będzie inaczej brzmiał jak napotka twardą powierzchnię, a inaczej miękką.

3 polubienia

Czemu Wojtek trafił tu tak późno? :rofl:

4 polubienia

Ja porzuciłem temat przez brak czasu. U mnie problemem zdaje nie być (poza złymi nawykami) mały skok klawiszy- np. na klawiaturze MacBooka Pro Early 2015 pisze mi się trudniej niż pisało na MacBook Air 2013…

Żona ma nowego Air i WYDAJE mi się, że skok klawiszy jest wyczuwalnie większy i pisze mi się już lepiej- wygodniej.

Dodatkowo przez lata wyrobiłem zły nawyk pisania i od ok 2 tygodni robię sobie kurs online- mam złą pamięć mięśniową i po ~22 latach złych nawyków bardzo trudno jest to wyeliminować.

Mógłbyś rzucić jakimiś sensownymi kursami, jeśli takie znasz?

1 polubienie

Nowy Air z ekranem Retina ma 0,55 mm. Stare MBP miały 1 mm.

1 polubienie

Popełiłem błąd- 2016… Pro w nowej budzie bez TB.

Ja klikam w TypingClub; jedyny problem jest taki, że jest tylko po angielsku. Do wyrobienia pamięci mięśniowej jest ok, ale problem pojawia się wtedy kiedy piszesz cały czas po angielsku i wtedy nie wyrabiasz sobie Pamięci mięśniowej dla polskich słów. Po polsku klikam na agilefingers

2 polubienia

Ja z ciekawości zakupiłem mechaniczną 60% Anne Pro 2 i wsiąkłem. Co prawda nie tak jak @Moridin :wink:
Jest to klawiatura na brązowych gateron, z wymienionymi klawiszami (domyślne były do bani). Używam jej blisko rok i jak mam coś pisać czasem na wbudowanej w Macbook Pro to cierpię, autentycznie. Może zabrzmi to dziwnie, ale ta klawiatura daje mi nieustanną radość z pisania.
Niestety lubię ładne i solidne rzeczy i wiem, że przede mną zakup klawiatury od RAMA jest tylko kwestią czasu. Bardzo kusi mnie również QMK :slight_smile:

1 polubienie