Klawiatura ergonomiczna

Cześć wąsy. Poszukuję klawiatury ergonomicznej. Obecnie rozwarzam dwie: Microsoft Sculpt i Microsoft Ergonomic Keyboard. Wiem, że @venedie używał Sculpt i starszej wersji Microsoft Ergonomic Keyboard, czyli Natural Ergonomic 4000.

Microsoft Ergonomic Keyboard jest wielka. Szczerze powiedziawszy nie potrzebuję częsci numerycznej klawiatury. A przez nią myszka jest dalej co powduje, że operowanie nią jest mniej ergonomiczne.

W Sculpt natomiast trochę przeszkadza cena, i to, że pomimo tej ceny, po 2 latach jest do wymiany przez niedziałające klawisze i wytartą podpórkę pod nadgarstki.

Scuplt ma tez mniejszy skok niż Ergonomic Keyboard. Jak na razie najlepszy skok dla mnie ma klawiatura od ThinkPada. Natomiast pisanie na krótkim skoku służbowego HP nie jest tak przyjemne (choć nie jest najgorzej :wink: ). Natomiast duży skok klawiatur mechanicznych zupełnie mi nie odpowiada.

Może ktoś z was ma doświadczenie z tymi klawiaturami i mógłby podpowiedzieć którą wybrać? Albo ma coś jeszcze lepszego do polecenia :slight_smile:

W sumie szukasz klawiatury ergonomicznej ale jak dobrze Ci się pisze na klawiaturze ThinkPada to możesz rozważyć:
https://www.lenovo.com/us/en/accessories-and-monitors/new-arrivals/KBD-BO-TrackPoint-KBD-US-Eng/p/4Y40X49493

1 polubienie

Tak widzałem ją. I jako “zwykła” klawiatura byłaby super :wink: Ale no własnie, jest zwykła. A szukam czegoś jednak bardziej dopasowanego do naturalnej pozycji, żeby za kilkanaście/diesiąt lat nie móc nic zrobic rękami (niestety znam takie przypadki).

Jest jeszcze coś nowego, zwanego Logitech Ergo. Nie wiem tylko, czy już można kupić w Polsce. Rozważałem zakup dla małży z uwagi na problem z nadgarstkami, ale MX Trackball rozwiązał sprawę.

1 polubienie

Widziałem, Logitech Ergo k860 , ale jeszcze nie jest dostępny w PL :slightly_frowning_face:

Zobacz ofertę: Logitech Ergo K860 Ergonomiczna klawiatura czarny https://allegro.pl/oferta/logitech-ergo-k860-ergonomiczna-klawiatura-czarny-9085086504?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Niestety:

Układ: niemiecki

Poza tym jest dużo droższa od Sculpta, a wielka jak Microsoft Ergonomic Keyboard. Niestety odpada :frowning_face:

FYI kupiłem Microsoft Sculpt. Dam znać za kilka dni, jak potestuje.

Odkopuje umarlaka xD zostałeś ze Sculptem, jeśli nie to co go zastąpiło? Jak wrażenia? :wink:

1 polubienie

Podpinam się! stoję przed wyborem K860 vs sculpt
Szczerze bardziej podoba mi się Logitech, ale cena sculpta ze zniżką studencką to praktycznie połowa K860

1 polubienie

Zwróciłem go po paru dniach. Miał kilka irytujących problemów, które uznałem za zbyt wkurzające jak klawiaturę za tyle kasy. To co mnie irytowało

  1. klawisze F1-F12 są inne niż reszta. Są na microswitch-ach to znaczy są jak klawisze z takich starych nokii. Bardzo krótki skok i taki plastikowy feel. Dodatkowo taki sam jest delete chyba z tego co pamiętam i on się czasem zacinał (wchodził po wciśnięciu pod obudowę). A, że często korzystam z tych klawiszy, to mnie to strasznie wkurzało.
  2. Któryś klawisz, chyba tab również się zacinał we wciśniętym położeniu.

Poza tym klawiatura super. Faktycznie jest ergonomiczna, choć trzeba się przestawić jeśli ktoś nie ta ręką wciskał klawisze “nie z tej połowy”. U mnie dotyczyło to “granicznych” liter. Skok jak dla mnie idealny, duże klawisze - łatwo trafić. Nie są tak twarde jak w mojej obecnej klawiaturze.

Tu dochodzimy co zastąpiło Sculpta. Najtańszy Dell za 50 zł. Dlaczego?

  1. Jak kupowałem Sculpta to było pusto w magazynach i było mało sensownych klawiatur.
  2. Nienawidzę układu UK/EU. Tylko US z długim lewym Shift i “płaskim”/podłużnym enterem.

Po przesiadce z laptopa na tę klawiaturę i tak mnie ręce przestały boleć. Minusem jest twardość klawiszy, przez to bardzo często nie wychodzą mi polskie litery, bo Alt stawia wyraźnie za duży opór jak dla mnie.

Nie jest idealny i będę chciał go zmienić za jakiś czas, ale na razie działa. Myślałem o tym jakby tu zdobyć Logitech MX Keys z układem US, ale jest to bardzo ciężkie w PL. Tak samo Surface Ergonomic keyboard jest niedostępny w PL, a jest podobno idealną alternatywą dla Sculpta.

2 polubienia

zobaczymy, może mi za to podpasuje, bo mam wszystko przypisane w zasadzie pod główne znaki w edytorze, a jest mi obojętne czy mam ISO czy ANSI
Dzięki za odpowiedź

1 polubienie

Planuję zakup tej.
Chyba najbliższa jest temu co oferuje dużo droższy Sculp. Jak zakupie to podzielę się swoją opinią :wink:
https://www.euro.com.pl/klawiatury/microsoft-klawiatura-microsoft-ergonomic.bhtml?gclid=Cj0KCQjw6-SDBhCMARIsAGbI7UicGc1HwhfjfiUce1ETt9Mb9V6TL7dLkpJ1iY4pzQdrbOLdxbQA5HsaApk2EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

1 polubienie

Ja wziąłem sculpta tylko ze względu na to, że 40zł taniej mam na sklepie MS - 360zł za klawiaturę razem z myszką
Jak będzie lipa, to oddam w 2 tygodnie

Daj znać czy skok klawiszy jest duży, bo taki się wydaje po zdjęciach :wink:

1 polubienie

To ja się wypowiem po prawie tygodniu klepania non stop jakichś sprawozdań, odrobiny kodu i ogólnie nawet z ciekawości zrobiłem sobie kilka testów na monkeytype

Klawiatura wygodna, dobrze mi się na niej pisze, lubię taki skok. ESC i innych klawiszy na górze nie używam, ciągle mam w trybie “niebieskim” (bardziej kontrola głośności na kompie mi się przydaje), a esc zmapowany pod casp lockiem

O ile typing experience jest jak dla mnie złote (bonus za mysz), to muszę się poskarżyć na 2 rzeczy - OGROMNY dongle (długości ok. 2x USB-A) i okrutne brudzenie się. Jaki debil wpadł na pomysł piano black w klawiaturze, to ja nie wiem. Dodatkowy karny kaktus za to, że technicznie rzecz biorąc niebieskie klawisze to modyfikatory+touchpad toggle w dużej mierze (sprawdzone przez XEV pod linuxem), to też jest jakiś wybór designu, którego nie rozumiem

2 polubienia

Szukałem takiej klawiatury bo mnie lewy nadgarstek nakurwiał(nawet jak nie pracowałem), ale okazało się, że to przez to, że lapek był na IKEOwskiej podstawce i lewa ręka zawsze była pod dużym skosem i mi się chyba mieśnie przedramienia skurczały czy cuś… zdjąłem lapka na biurko i po 5 dniach problem z nadgarstkiem zażegnany :smiley: Bardzo możliwe, że nie będę się przykładał do jej zakupu… ale to zawsze nowy gadżet to kto wie, może po wypłacie wleci, to dam znać :smiley: