Jaki projektor kupić?

Hejka, mam pytanie do posiadaczy projektorów. Jestem świeżakiem w temacie, planuję zakup takiego urządzenia do celów multimedialnych (domowe kino letnie w ogrodzie). Macie jakieś egzemplarze godne polecenia? Na co zwrócić uwagę kupując używany projektor?
ZYX

Posiadam od ponad roku Optoma HD143X DLP. Bardzo fajny sprzęt. na 4m od ściany generuje ponad 200 cali. Używamy go w domu i rzucamy obraz na prawie białą ścianę. Mamy do niego podpięty Mi Box S. Tryb wyświetlania to Eco i ogląda się lepiej niż w kinie. Według mnie min rozdzielczość jaką warto brać pod uwagę to FullHD bo do 4k trzeba dużo dopłacić a niższe są niewiele tańsze. No i jasność min. 3000 lm ale nie ma co liczyć na komfort w jasny dzień. W pochmurny albo z zasłonami jest super.

Dzięki za odpowiedź. Ostatecznie zakupiłem nówkę projektor z olx. Okazja. Model to Epson EH-TW5650 w technologii 3LCD. Działa w zestawie z Xiaomi Mi Box S :wink: podobnie jak u przedmówcy. Super sprzęt, jak najbardziej godny polecenia. Do tego ekran 200" i dobry zestaw audio 5.1 podłączony kablem optycznym do MiBoxa - całość robi efekt lepszy niż w kinie.
Nie mogę sobie jedynie poradzić z odtwarzaniem Netflixa na MiBoxie z dźwiękiem 5.1 - po prostu nie wyświetla się ta opcja przy wyborze dźwięku. Jakieś pomysły jak to obejść?

Czy da się przesunąć optycznie nieco obraz w osi X i Y?

W epsonie oś Y można wyregulować optycznie przesuwając wyświetlany ekran w górę lub w dół. Dodatkowo dla osi X i Y przewidziana jest standardowa korekcja zniekształcenia trapezowego, ale to odbywa się raczej softwarowo.

Chodzi mi o optykę bo ekran (czyt ściana) u mnie będzie na ukos w dół i nieco w lewo w stosunku do projektora. Szukam czegoś takiego. Znalazłem, ale za 12k, a to nieco sporo. Chciałbym coś do 7

Niewiele projektorów pozwala na regulację w obu osiach. Y w swoim projektorze mogę regulować, ale nawet to nie jest standardem, X to mega rzadkość. Nawet bez takiego wymogu nie jest łatwo znaleźć doobry projektor dla siebie, a z tym to wybór ograniczasz prawie do zera, chyba że reszta parametrów nie ma znaczenia i tylko tym się będziesz sugerował. W każdym razie łatwo nie będzie. A co z projektorami krótkoogniskowymi? Nie rozwiązuje ci to problemu? Projektor pod samym ekranem wtedy masz.

Za ok. 7K to brałbym na 100% krótkoogniskowy Xiaomi Fengmi 4K, ale tak jak to w projektorach 4K HDR bywa - input lag za duży do grania, więc muszę czekać na coś innego. No i HDR jednak wciąż nie taki jak w dobrych TV. Tylko że rewelacyjne projektory kosztują setki tysięcy, a znakomity OLED 75" 20 000, więc różnica kilkunastokrotna. Ja czekam na projektor który za max 10k zł będzie świetny :rofl:

Update - mówiąc o korygowaniu obrazu, miałem na myśli optykę, nie programowe. Programowe X to też nie standard, a masakra jakości gwarantowana.

Jaki projektor polecacie w okolicach 2000 zł na oglądanie głównie wieczorami, ale czasem też przy świetle dziennym?