Jaki MacBook na studia?

Jeśli nie kupujesz na firme, to w Polsce AppleCare nie jest aż tak niezbędne. 2 lata vs 3 to nie aż tak duża różnica. Klawiatura jest objęta programem wymiany na dłużej, wiec o to się nie martw.

Dodatkowo na zakup AppleCare masz rok od daty zakupu komputera, wiec nie musisz się spieszyć z ta decyzja.

1 polubienie

Tylko się upewnię - jak kupuję na firmę to mam tylko rok gwarancji, więc Apple Care jest opłacalny bo mi ją wydłuży o rok lub dłużej, tak?

Yep. (5 znaków)

1 polubienie

AppleCare daje łącznie trzy lata gwarancji.
Ja nie pamietam już tych przepisów, ale ta europejska ochrona konsumenta chyba nie dla firm, prawda?

1 polubienie

Mi w 13 calowym Pro z 2017 czasami jakiś przycisk się zatnie ale wystarczy przedmuchac sprezonym powietrzem i działa dalej, co nie zmienia faktu, że w sprzęcie za 10k nie powinno się to dziać. W nowszych rocznikach zrobili jakiś lifting klawiatury i dodali silikonowe osłonki co miało zniwelować ten problem ale nadal się zacinaja :man_shrugging: Ale nie zmienia to faktu, że sama klawiatura jak dla mnie jest idealna.

Touch bar jest strasznie useless jak dla mnie. Możeby mnie tak nie denerwował gdyby zostawili fizyczny przycisk escape, albo dostawał bym jakiś feedback po wciśnięciu go.

Jak zdecydujesz się na macbooka to KONIECZNIE 16gb, bo pisząc jakieś większe projekty w Javie, odpalajac slacka i chrome strasznie łatwo zatkać 8gb.

2 polubienia

Dziękuję za rzetelne info, do którego się bezczelnie dopinam.

To wyjaśnia sprawę AppleCare imo wystarczająco.

Ja z byle pierdołą chodzę do serwisu, jeśli chodzi o Apple, i wszystko zawsze mi załatwiają sprawnie, a boję się cokolwiek robić sam.

Jeszcze jedno: da się jakoś usprawnić wytrzymałość tych komputerów? Jakaś obudowa itd. Potrzebuję czegoś takiego, bo ja strasznie wszystko niszczę :slightly_frowning_face:

1 polubienie

Obudowa wcale nie jest taka dobra. Bo a) komputer będzie jeszcze bardziej się grzał, b) jak się dostanie coś miedzy obudowę, a komputer to się pojawia rysy. Kup sobie dobry, usztywniany pokrowiec do noszenia w plecaku i nie pakuj go na maksa, żeby komputer nie był ściśnięty.
Powszechnie używana metoda mikrofibry miedzy klawiatura a ekranem wcale nie jest dobra, bo wyciera się oleofobowa powłoka ekranu. Nos w dobrym pokrowcu, nie ściskaj i wszystko będzie ok.

1 polubienie

Najlepiej coś incase’a. Znajdziesz w Apple Online Store albo na ich stronie.

1 polubienie

Fajnie by było zamówić coś razem z komputerem właśnie, bo to nie do końca mój hajs i nie chcę się tłumaczyć z każdego rachunku z osobna.

Nie jest tani, ale warto. W końcu ma chronić komputer za 10,000.

Odradzam etui miękkie i z suwakiem - porysujesz komputer wyciągając go codziennie. Uzywam rzeczy od incase od jakichś dziesięciu lat i nigdy nie miałem żadnych zastrzeżeń.

Ja do swojego MBP posiadam taki:
https://www.cortland.pl/product-20214.html
i polecam serdecznie, jak na razie nie mam nawet najdrobniejszej ryski, ale to chyba tylko dlatego, że pedantycznie wręcz dbam o każdy sprzęt.
Co do case’ow to nie polecam tak jak @piotrek69 mówi cyrkulacja powietrza się zmniejsza. Miałem przez pewien okres czasu taki silikonowy, na górę i dół macbooka, górna część strasznie obciążała ekran i sam się on zamykał a był on na tyle gruby, że nie mogłem podłączyć przejściówki.

Jak już o przejściówkach mowa to NIE POLECAM takiej

przy podłączeniu zewnętrznego monitora po HDMI bardzo się grzeję. Więc jak już będziesz kupował to coś w takim stylu

byle była po kabelku.

Tak jak pisał @piotrek69 zdecydowanie nie warto w 2019 interesować się komputerami <2017. Zastanawiałbym się czy warto jest się dalej interesować tym MBP 2017 bez touch bara choćby z tego względu, że nowsze konstrukcje mają chip T2 odpowiedzialny za wiele ciekawych rzeczy, w tym za szyfrowanie, które w przypadku komputera przenośnego jest kluczowe.

W systuacji studenckiej mocno rozważałbym zakup nowego Aira 2018. Konfig 16GB RAM oraz 256GB SSD wydaje się dobrym rozwiązaniem, ale krótkoterminowym. Jeśli laptop miałby pracować przez te 5 lat studiów (załóżmy, że taki jest cel), to wówczas 512GB SSD jest raczej mustem.

Przewagą MB Air niewątpliwie jest bardzo dobra bateria, a przy tym dużo mniejszy zasilacz oraz praktycznie bezproblemowe ładowanie z powerbanku (ten komputer można prawie z ładowarki do iPada naładować) Po update softu ekran jest ponoć jaśniejszy, więc mocno konkurencyjny względem MBP 2017.

Jaka przewaga MBP 2017? Może ciut lepsza wydajność, ale raczej w benchmarkach syntetycznych. Real life usage - niezauważalna.

2 polubienia

To ja jeszcze chciałbym się dopytać w temacie czy ktoś z was kupował MBP albo MBA w USA? Czeka mnie wycieczka do Stanów i zastanawiam się nad wykorzystaniem jej do zakupu MacBooka (nie jestem jeszcze pewien czy nówki czy używki z 2017/2018), ale nie wiem jakby to było dalej z gwarancją i np. możliwością dokupienia AppleCare w Polsce/EU.

Masz gwarancje i możesz dokupić AppleCare w ciągu roku od zakupu. Zwróć uwagę na to, gdzie kupujesz. Różnica w cenie może wynieść kilkaset dolarów. W NYC do ceny z apple.com musisz doliczyć prawie 9% podatku, a w oddalonym od 200km Delaware nie zapłacisz go wcale.

1 polubienie

A samo AppleCare możesz po powrocie do Polski kupić na amerykańskiej stronie Apple. Wyjdzie ponad 20% taniej.

1 polubienie

Ma ktoś z was wiedzę na temat zakupu na zniżkę edu w Niemieckim AS? Moja dziewczyna jest studentką w Polsce i chcemy jechać w sobotę do Berlina kupić MBP 14 cali na zniżkę edu i zastanawiam się czy przyjmą nam jej legitymacje do rabatu

Ales odkopał temat. Nie zauwazylem ze to zlota łopata i czytam od poczatku. Co ten Piotrek i Pawel polecaja za sprzety z 2019 roku. Czemu tu nie padlo info o air 15. Co tu sie w ogole wygaduje!

Dopiero po dluuuuuzszej chwili do mnie dotarlo co ja czytam.

Sen. Chlopacy i dziewczyny. Sen jest wazny! I woda. Woda tez jest wazna - zeby pic w sensie, wazna.

7 polubień

Kiedyś było coś takiego jak europejska karta studencka (ISIC chyba się nazywało), może bardzie to przyjmą niż polski dokument? Ale strzelam tylko, nie mam pojęcia czy przyjmą któryś z tych dokumentów.

BTW. Totalnie zazdroszczę wycieczki do Berlina. Który Apple store planujecie odwiedzić?