Jaki MacBook na studia?

Cześć Wąsy. Zastanawiam się nad zakupem MacBooka Air albo Pro na studia. Będę prawdopodobnie studiował neuroinformatykę więc “lizne” jakichś podstaw programowania. Czy jesteście w stanie mi doradzić czy wybrać tańszego Air’a czy lepiej trochę dołożyć do Pro. Oprócz tego powiedzcie mi gdzie najlepiej zakupić MacBooka aby nie wpaść na minę.

Do pro, ale niekoniecznie musisz brać tego z USB-C, a nawet raczej polecałbym nie brać tego z USB-C i zainteresować się starszymi pro 15 :slight_smile:

2 polubienia

W zupełności wystarczy Ci MacBook Air, tylko koniecznie zamów model z 16GB RAM i taka pojemnością dysku, żeby Ci nie zabrakło. 128GB to pomyłka.

4 polubienia

256 gb wystraczy czy lepiej zainwestować w 512?

Komputer dla studenta za 10.000 to bardzo dużo. Ale cóż, takie czasy. Wrzucam tu dwie -według mnie sensowne - konfiguracje. Pro będzie milion razy lepszy, ale to ekstra 2000. Ale jeśli masz, to kupuj. Warto. Natomiast Air wystarczy Ci w zupełności.

2 polubienia

O tak, 128GB to pomyłka. 256 wystarczy w większości wypadków (pamiętaj - zawsze możesz wrzucić coś na iCloud drive i po prostu tam trzymać, żeby nie zajmowało miejsca na dysku, a kosztuje to niewielkie pieniądze w skali miesiąca).

Jestem wielkim fanem Pawła, ale nie zgadzam się z jego opinia, żebyś kupował stara piętnastkę. Mamy 2019 rok. poza tym 15-ka bez touch bara to kloc. Zasuwanie przez cały tydzień z tym w plecaku będzie bardzo niefajne.

2 polubienia

a czy modele Pro z 2017 roku będą ok? Mój budżet to do 8k

Po prostu mam wrażenie, że mimo 2019 roku to złącza są przydatne. Ja często i gęsto korzystam ze wszystkich HDMI, thunderbolt 2, etc.

To niech Ci to ktoś weźmie na fakturę i się dogadajcie :wink:
Albo pojedź do Lwowa i kup na Ukrainie - tamtejsi nieoficjalni resellerzy ściagają sprzęt z Europy, łapią na granicy Tax Free i sprzedają taniej, niż w stanach :slight_smile:

A co do Pro 2017 vs Air 2019, to naprawdę nie wiem, co bym wybrał. Chyyyyyba Pro, ale to tak 55-45

1 polubienie

Zapomniałem.

Jak już bedziesz miał legitymacje studencka, to możesz zamówić u Apple komputer ze zniżka Edu. Czyli prawie tysiąc w dół za Pro, i ponad 700 w dół za Aira.

2 polubienia

Planuję właśnie na firmę mamy wziąć ale pomysł z Lwowem mnie zainteresował bo i tak bede jechał na Ukraine w siepniu. A jak wtedy z gwarancją takiego sprzętu? No i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Gwarancja na laptopy jest worldwide. Nie będzie problemu raczej. Problem jest taki, ze z 16GB ramu są dostępne tylko modele na zamówienie, wiec musiałbyś kogoś znajomego poprosić żeby Ci zamówił wcześniej. No i o fakturze zapomnij. Chyba bardziej Ci się opłaca faktura w PL.

a no i czy TouchBar jest warty dopłaty?

Nie. Ni chu chu. Problem polega na tym, ze modele bez TouchBara wyglądają tak samo, ale bebechy maja starsze chyba o dwie generacje. I klawiaturę tez.

3 polubienia

Słyszałem, że te klawiatury są dość awaryjne. Czy faktycznie jest to taka plaga?

Plaga nie. Problem dla stosunkowo sporej grupy użytkowników tak. Kolejny argument za tym nowym Pro, bo ma najnowsza, w teorii najmniej awaryjna wersje tej klawiatury.
Jeśli mieszkasz blisko zachodniej granicy, to Apple Store w Niemczech wymieni ci klawiaturę w jeden dzień. W Polsce może być ciężko z serwisami.

Macbook Air 2013, 4GB RAM i 256 GB SSD. Zabawy przy WebDevie. Przy odpalonym VSC z rozszerzeniami i Chrome z 3-4 tabami da się pracować bez większej czkawki. Na więcej RAM nie pozwala :^). Nie wiem czym dokładnie będziesz się zajmować na studiach, ale jeżeli oprócz otwartego ide będziesz jednocześnie wykonywał jakieś operacje lub będziesz musiał mieć otwartego VM z windowsem to lepiej dołożyć do wersji Pro, szczególnie jeżeli koszt nie gra aż takiej roli.

1 polubienie

4GB RAM to największa zbrodnia tych macbooków, też taki mam jako backupowy komputer. Nawet 128GB ssd tam mnie tak nie boli jak te 4GB ramu…

4 polubienia

Bardzo miło, że się taki temat uruchomił, bo okazało się, że sam teraz muszę kupić komputer i to raczej macbooka (chociaż mój asus działa bdb i nie mam ochoty go wymieniać). I mam tutaj drobne pytanko: czy AppleCare to scam czy to serio ma jakiś sens? Interesuje mnie 13-calowy MacBook z touchbarem tak btw.

1 polubienie