Alternatywa dla gmail.com - rozmowy o serwisach pocztowych

Pytanie w tytule. Niby dość proste, ale jestem bardzo ciekawy odpowiedzi. Jak nie gmail, to? Gdzie trzymacie pocztę? Płacicie? Z niecierpliwością się dowiem z jakich alternatyw korzystacie.

Ja sam mam płatnego Gmaila, od wielu lat (10!) i właściwie mógłbym się zmusić do zmiany, ale nie czuje, że jest jakaś dobra alternatywa, która da więcej bezpieczeństwa i funkcji. O prywatności nie ma mowy, bo to Google, ale od strony właśnie bezpieczeństwa czy możliwości i pakietu (drive/zdjęcia), chyba lepszej opcji nie ma.

1 polubienie

Gmail (dwa konta)
Plusy:

  • bezpieczeństwo
  • stabilność
  • świetne filtry
    Minusy:
  • Prywatność

Icloud
Plusy:

  • Prywatność
    Minusy:
  • Słabe filtry

Jeżeli chodzi o prywatność na google rozwiązuje to za pomocą szyfrowania maili gnupg :slight_smile:
Ciężko by teraz mi było zmigrować się na inną pocztę, w zbyt wielu miejscach mam te maile dodane by z nich zrezygnować, więc nawet jakbym się przesiadł na coś innego to i tak te konta musiałbym trzymać aktywne.

1 polubienie

Od wielu lat mam Gmaila (free), ale założyłem ostatnio konto na ProtonMail. Całkiem fajnie to wyglada w wersji free. Zastanawiam się czy nie przenieść tam wszystkich ważnych kont, tj. Zmienić np. W banku adres mailowy na ten protonowski.

3 polubienia

Ja używam Gmaila i uważam, że pod względem funkcjonalności to skrzynka numer jeden. Do tego dodatkowo:

  • jest bardzo bezpieczna,
  • dobrze synchronizuje się między urządzeniami (odczytane na znika z powiadomień na telefonie),
  • świetnie grupuje wątki w aplikacjach i przez www,
  • prawdopodobnie gwałci w dupsko prywatność,
  • jest częścią ekosystemu google co wielu pomaga ale i wielu przeszkadza.

A jednak od jakiegoś czasu przełączam się na ProtonMail i płacę aby się rozwijali.

  • mam nadzieję, że jest bardzo bezpieczna i że nie staną sie ofiarą jakiegoś ataku,
  • w ogóle nie synchronizuje się między urządzeniami co jest totalnie do dupy,
  • wątki grupuje tylko przez www. Na telefonie to nie działa wcale (!?!?!?!?!). A nawet przez www jak mam taki sam tytuł maila jaki miałem pół roku temu to skrzynka podłączyła mi tego maila do wątku sprzed pół roku,
  • podobno bardzo szanuje prywatność,
  • jest po prostu mailem a nie częścią jakiegoś ekosystemu co wielu się może podobać. Komuś komu sie to nie podoba raczej nie używa Protona.

Generalnie zachęcam do używania Protona i do płacenia bo uważam, że warto dać szansę mniejszym na podgryzanie monopolu. Im więcej uzytkoników tym więcej pieniędzy. Im więcej pieniędzy tym lepsza funkcjonalność.

1 polubienie

Ja na to patrzę z punktu widzenia admina - dla mnie proton mail nie ma żadnych zalet ponad to co mam przy szyfrowaniu.
Ale dla zwykłych użytkowników na pewno jest łatwiej używać protona, dlatego też polecam ludziom o których wiem że PGP jest ponad ich siły :stuck_out_tongue:

Podoba mi się pomysł płacenia za to, żeby po prostu usługa się rozwijała. Nawet miałem taki pomysł, żeby kupić domenę safemail albo securemail i po prostu mieć takiego maila - pawel@safemail.com albo coś takiego i to byłby mail na Tutanota/Protonmail, ale ja wszystkie maile trzymam w jednym miejscu i zawsze do siebie przekierowuje, więc nie za bardzo ma to chyba sens… Rozważałem fastmail, ale nie ma jakoś szczególnych plusów nad gmailem - szczególnie, że mam w gmailu docsy i photosy…

1 polubienie

Ja używam od kilku miesięcy Fastmail i działa tak jak oczekuję, czyli żadnych problemów, żadnego spamu, jest push na iOS, ogólnie fpytkę, i najważniejsze, nie dzielę się danymi z tym szemranym interesem google :smile:

1 polubienie

Możesz rzucić kod promocyjny, wtedy jak ktoś (ja) się zarejestruje to dostaniesz bonus, a ktoś (ja) 10% zniżki na rok

Ależ proszę uprzejmie: Fastmail | We Respect Your Privacy & Put You in Control

1 polubienie

Ciekawe:

Dziś natrafiłem na to: Private email you can trust

To ci sami ludzie co robią starpage (alternatywę dla Google’a). Brzmi dość dobrze. Ceny podobne do fastmail. Jedyny poważny minus jest taki, że trzeba upfront na rok. Nie ma miesięcznej subskrypcji. Może i to ma sens, ale zawsze bardziej boli wydanie £60 na raz niż 12x £6

2 polubienia

Pytanie z jakiego powodu myślisz o nowym mailu. Ja się przesiadłem z Gmaila na Protonmail dlatego, że przez wiele lat korzystania z Gmaila zrobił mi się tam po prostu bałagan, którego nie chciało mi się uporządkować, wolałem świeży start. Protonmail jest OK, ale bardzo wątpię, że poza (teoretycznym) szyfrowaniem maili, ma jakąś przewagę nad Gmailem. Ale interfejs webowy oraz apka są w porządku. Potestować można za darmo (500 MB jeśli dobrze pamiętam), później za 5 GB jest niecałe 80 USD rocznie.

Mam także dodatkowe konto mailowe na Yandex, które założyłem dla pewnego projektu. Yandex wydaje mi się dosyć innowacyjny w porównaniu do Gmaila. Ale są polskie i zachodnie serwery z blokadą maili z rosyjskim IP bądź z tej domeny, więc poza kontaktami rosyjskimi/azjatyckimi nie polecam. Za to przy współpracy z Rosjanami, Yandex działa świetnie, gdy maile od zachodnich dostawców dochodzą z wielogodzinnym opóźnieniem.

1 polubienie

Nie ma problemu z opóźnieniami przy skanowaniu przez rosyjskie służby :smiley: po prostu yandex jest bezpośrednio spięty z ichnią służbą bezpieczeństwa (nie pamiętam jak to się teraz nazywa :P)

1 polubienie

KGB.

Ale możesz ich zaskoczyć szyfrowaniem PGP :wink:

FSB raczej :slight_smile:

3 polubienia

KGB to kiedyś, ale już nie :smiley:

Jeszcze może być Спецсвязь ФСО России zaangażowane.

1 polubienie

$4 za użytkownika, 50GB. Taki własny exchange. Dobra cena, ktoś korzystał?

Exchange chyba można mieć za podobne pieniądze, Office 365 Business Essentials to się nazywa.

Prawda. W sensie - jest trochę drożej, ale dostajesz do tego trochę więcej rzeczy niż w Amazonie.

https://www.microsoft.com/en-gb/p/office-365-business-essentials/CFQ7TTC0K59V?activetab=pivot%3Aoverviewtab

• Email hosting with 50 GB mailbox and custom email domain address
• Hub for teamwork to connect your teams with Microsoft Teams
• Web versions of Office applications: Outlook, Word, Excel, PowerPoint, OneNote (plus Access and Publisher for PC only)
• File storage and sharing with 1 TB of OneDrive storage
• Online meetings and video conferencing for up to 250 people
• 24/7 phone and web support

Co swoją drogą - jest całkiem dobrą opcją. No i masz pusha w Mail.app!