iOS v Android - obalamy mity

Zainspirowany rozmową z mój ulubiony @Tadek pomyślałem, że może wreszcie sobie pare rzeczy wyjaśnimy. Mamy tu i androidziarzy, i ajfoniarzy, więc może zróbmy tu safe space na najgłupsze pytania do drugiej strony, na to co gdzieś od kogoś usłyszeliśmy, przeczytaliśmy na SW etc.

Wiec ja zacznę:

-kiedyś w Google Play Store był straszny syf i dużo niskiej jakości aplikacji lub kupowych aplikacji - klonów. Czy dalej tak jest?

-Czy Androidy zwalniają z czasem? (nie po updacie OS, tak po prostu od używania kilka miesięcy)

-Czy poza Pixelem i OnePlusem dalej użytkownicy musza czekac miesiące na nowy system, kiedy wychodzi? (nie security patche, tylko nowa wersja systemu co rok)

-Jak długo wspierane są współczesne androidy? Przez ile lat taki Samsung, OnePlus lub Pixel dostaje nowego OSa? (again, nie patche)

-Czy android jest tak kompatybilny z PC, jak iPhone z Makiem? (odpowiedniki handoff, AirDrop, etc)

-Czy w Androidzie trzeba zamykać aplikacje, bo jak jest za dużo otwartych, to muli, czy można je po prostu zawsze minimalizować i nic więcej, jak w iOS?

6 polubień

To zależy. Mam teraz Samsunga S10 i jest to mój pierwszy telefon, który nie zwalnia z czasem. Mam go już ponad półtora roku i ani razu nie musiałem przywracać systemu. Wcześniej miałem Huaweia P10 i tam po niecałym roku system chodził wyraźnie wolnej, lecz nie na tyle by robić przywracanie.

Dobrze, że odróżniłeś security patche, bo te mój Samsung dostaje regularnie. Natomiast aktualizacje… No są późno. Nie wiem kiedy ja dostanę nowego Andka. Czekam na aktualizację ich nakładki, a to trwa. Zwykle od 3 miesięcy do pół roku, zależy od “nowości” telefonu.

Tu akurat jest ważne rozróżnienie. Mojego Samsunga czeka 3 letnie wsparcie do nowości i 5 letnie wsparcie do security. Oba idą tym samym kanałem OTA.

Flagowe Samsungi mają tu duże ułatwienie, ale to zaraz. Ogólnie Microsoft po pozostawieniu swojego własnego systemu mobilnego zaczął tworzyć mocną współpracę systemów mobilnych i Windowsów. Na Androidzie jest to łatwiejsze, więc jest to zrobione lepiej. O co chodzi? Jest to połączenie 3 rzeczy:

  1. Klawiatury SwiftKey
  2. Launchera Microsoftu
  3. Aplikacji Telefon na Windowsie

Nie do końca wiem jak to wygląda na innych systemach, lecz na Samsungu jest domyślnie zainstalowana usługa “Połącz z Windows”. Wydaje mi się, że ta usługa pojawia się normalnie po instalacji launchera, (ja go nie mam, używam domyślnego). I co daje takie połączenie?

  • Wspólny schowek (matko, ile blików przez to przeszło :rofl:) - tu pomaga samo SwiftKey, lecz integracja Samsunga powoduje że jest to domyślnie w systemie
  • synchronizacja X ostatnich zdjęć (wcześniej było to 25, teraz tego jest w ciul)
  • współdzielenie ekranu
  • odbieranie połączeń na PC
  • odbieranie i wysyłanie smsów
  • podgląd powiadomień

Nie wiem :joy: Nie cierpię mieć aplikacji w tle, usuwałem je zarówno na iOS, teraz na Androidzie też to robię.

Mój główny telefon do Pixel 2.
Mój służbowy telefon to iPhone 8.

Oczywiście, że tak. Jest jeszcze gorzej niż w sklepie z aplikacjami Apple. Należy jednak podkreślić, że mnie interesują tylko jakościowe aplikacje i shitu nie instaluję ani na iOS ani na Androidze. Tu należy powiedzieć, że aplikacje na iOS wydają się być priorytetem dla twórców oprogramowania. Nowe wersje, ulepszenia pojawiają się na iOS wcześniej. Jeśli jedak na obu systemach mamy dokładnie tą samą wersję aplikacji to są one sobie równe.

Jak widzisz używam starego telefonu (Pixel 2). Od momentu zakupu, z każdą aktualizacją telefon nie zwalnia a wręcz przyspiesza.

Tu odpowiedź mogę podrzucić tylko z prasy - tak, aktualizacje przychodzą późno, nieregularnie a czasem wcale (w zależności od producenta).

Pixele 3 lata i nowe wersje oprogramowania i łatki bezpieczeństwa. Beznadziejne to jest bo myślę, że mój staroć spokojnie udźwignąłby jeszcze jedną albo nawet dwie iteracje systemu.

Nie wiem. Nie używam i nie planuję używać takiej funkcjonalności. Z tego co kojarzę (znów prasa) to launcher Microsoftu bardzo dobrze integruje telefon z PC ale nie testowałem więc nie mogę potwierdzić.

Nie. W tle może leżeć ile wlezie i nie ma to wpływu na szybkość działania.

Fajny wątek. Oby wysoki poziom kultury to panował bo niestety w takich dyskusjach fanboystwo często przysłania poprawne zachowania.

1 polubienie

Tak. Niestety tak.

To zależy w dużej mierze od producenta

Mam OP6, wsparcie do nowych systemów miał mieć 2 lata, czekam na 11 teraz, bo zapowiedzieli, że będzie (OP5 też dostał 10 wbrew informacji o 2 latach wsparcia)

  • Do tego rok security. Tylko trzeba wziąć poprawkę, że jak się komuś nie chce zmieniać telefonu, to jest ogromna społeczność XDA, a tam nasze “wsparcie” wydłuża się o kolejne lata (dawno temu na SG Ace, który skończył z 2.3.6 zainstalowałem 4.4.1)

Tu chyba airdroid/kdeconnect daje najwięcej, nie korzystałem z rozwiązań MS

Zależy od wersji systemu, oneplus dość agresywnie czyści tło, ale czysty z tego co pamiętam trzyma mocniej
Można ustawić samemu trzymanie max 1-5 w ustawieniach deweloperskuch

Jeju, jak ja tego nie lubiłem na Huawei. Apki używane przeze mnie przed chwilą wywalało z tła, powoduje to bezsensowność multitaskingu. Na moim Samsungu apki są trzymane w pamięci zaskakująco długo, mimo długiej listy ostatnio otwartych. I to niekoniecznie te pierwsze, te z końca listy również.

Dla mnie to był powód do porzucenia androida. Miałem średniaka P9 lite (2 lata temu) i nie mogłem nawet udostępnić artykułu bo po przełączeniu na messengera odświeżał apkę

1 polubienie

To nie android, tylko producent :wink: Tak jak pisałem, na Samsungu tego nie mam. Zresztą, czego oczekujesz od telefonu z dopiskiem Lite? :grin:

1 polubienie

:heart:

dużo niskiej jakości aplikacji IMHO jest akurat po obu stronach :smiley:

Tu bym tylko chciał jedną rzecz uściślić, bo oddzieliliśmy system od security patchy, ale Android robi jeszcze jedną rzecz - update OS jest oddzielony od update’u aplikacji “natywnych”. Nie wiem jak jest na iOS 14, ale dotychczas, nowa iteracja systemu u Apple = wysyp tony różnych funkcji w poszczególnych apkach (mail.app dostaje 10 nowych funkcji, notatki 7 nowych funkcji itd.). Raz do roku.
W androidzie aplikacje są po prostu aplikacjami - więc np. mapy potrafią dostać nowe opcje 3x w tygodniu.

Android idzie w tym kierunku z Chromebookiem. Za Microsoftem ciężko nadążyć.

Android jest chyba lepiej kompatybilny z Windows niż iOS z Windows tho :wink:

xD i tu wychodzi moje złe doświadczenie z Apple bo ja non stop musiałem ubijać wszystkie apki żeby cośtam działało :smiley: ale wszystkie moje ajfony miały max 1GB RAM, więc mogę nie być up-to-date.
W tym roku mi firma znowu zasponsoruje ajfona to może znów się przesiądę żeby odświeżyć pamięć :slight_smile:

W jaki sposób to wygląda? Bo Microsoft akurat robi świetną robotę.

Microsoft robi świetną robotę z Samsungiem (i to akurat pamiętam jeszcze z Samsunga S6 - mirror telefonu na windzie to było złoto), ale już ze wszystkimi innymi producentami to tak nie działa. Ten cały Phone Companion ma być mocno update’owany w 2021 (plus, ponoć apki z Androida mają działać na Windows - mega opcja) więc zobaczymy jak będzie. Na razie odpalanie phone companion z, np. moim Oneplusem to taki raczej śmieszny dodatek niż coś użytecznego. Ale z Samsungiem widziałem i propsy. Gdyby nie to, że Samsungi mnie lubią tak samo jak produkty Apple (nie wiem czemu. Zawsze coś), to bym siedział na Samsungach dla samego DEXa :heart:

Na Chromebooku masz takie różne smaczki jak np. unlock, instant thetering, integrację RCS; nadchodzi phone hub (czego już pewnie nie sprawdzę bo mój chromebook nie jest już wspierany. Ból early adoptera :D. Ale Lenovo Chromebook Duet na mnie spogląda z reklam od czasu do czasu).
Generalnie w 2021 możemy się spodziewać kozackich integracji androida z ChromeOS i Win10, kopiujących rozwiązania Apple (fajnie zobaczyć, że to działa w dwie strony).

1 polubienie

To ja bym chciał rozwiać kilka wątpliwości dotyczących iOS. Może jak dostanę nowego ajfona to zaryzykuję przesiadkę?

  • Czy nadal jest ograniczenie dla klawiatur firm trzecich (SwiftKey), że mogą mieć maks 2 słowniki/języki podpięte? Potrzebuję polski, angielski, czeski i rosyjski

  • Czy klawiatury firm trzecich ciągle są notorycznie ubijane przez iOS i trzeba wciskać ten klawisz z globem żeby przywrócić ich działanie?

  • Czy iOS nadal generuje niewiadome śmieci widoczne w storage managerze jako “OTHER” i nic się z tym nie da zrobić? (choć w sumie już nie ma 16GB ajfonów to może to przestanie być dla mnie problemem. Korpo sknerstwo i 16GB ajfony :face_with_symbols_over_mouth:)

  • czy nadal nie można instalować apek typu TorSE?

  • czy jak chcę mieć zainstalowaną aplikację dostępną w PL, jeżeli mam sklep ustawiony na CZ to mam jakąś opcję? Czy tylko będę widział “produkt niedostępny w Twoim kraju”?

  • czy mogę mieć dwie instancje whatsappa/telegrama/messengera na jednym telefonie (tzw. parallel apps)?

Rzeczy których wiem, że nie mogę zmienić to oczywiście

Ale z tego co widziałem to same ikony można już zmieniać (nieco naokoło, przez shortcuty ale się da, si?)

Tylko tego żeby trzymał przed ostatnią aplikacje w pamięci. Po nim kupiłem dwu letniego iPhona i dawał sobie z tym radę, zresztą daje do dzisiaj a jest to iPhone 7. Zgadzam się ze dużo zależy tutaj od producentów, pisze to tylko dlatego, że można się naciąć kupując telefon czołowego producenta w danym czasie. A co do półki to kupuje tylko telefony ze średniej półki cenowej bo kupowanie flagowcow nie ma dla mnie sensu wiec porównuje tylko ją. I dla mnie kilkuletni iPhone jest taką właśnie półką.

W sumie tu to bardziej pasuje

Nie, kilkuletni iPhone jest kilkuletnim flagowcem. To, że starsze iP mają porównywalną cenę do nowych średniopółkowców nie oznacza, że jego ranga spadła. Więc porównujesz telefony o różnych kategoriach.

Totalnie się nie zgodzę. Telefon ze średniej półki na androidzie dostaje to co flagowce kilka lat temu.
Np. wsparcie dla nowych technologii łączności (WiFi bluetooth czy sieć),aparaty, procesor ze średniej Polki który tak naprawdę jest równy temu z wyższej sprzed kilku lat jeśli chodzi o możliwości, ekrany itp.

Biorąc dowolny średni telefon na androidzie znajdę kilkuletniego flagowca który będzie potrafił to samo. Różnica to tylko nowszy soft na średniaku.

Pod względem bebechów masz rację - będą porównywalne. Chodzi tu o to, jak producent traktuje dany telefon. I producent takiego nowego średniaka traktuje gorzej niż kilkuletniego flagowca.

No nie wiem… Taki średniak to dwuletni flagowiec a flagowce to maks 3 wersje softu. A średniak dostaje nowy soft + jedną aktualizacje. Zostają jeszcze funkcje dodatkowe. Samsung lubił wypuszczać średniaki z mocno okrojonym softem względem flagowcow (np. Dex nigdy się nie pojawił w tej półce) ale taka Motorola jak jeszcze robiła flagowce to dawała ten sam czysty system. Zresztą Pixele z tego co wiem tez tak mają.

Nie wiem jak u chińczyków bo po Huaweiu zacząłem omijać tych producentów. Za dużo lubią wiedzieć. A na telefonie mamy jednak ultra istotne rzeczy takie jak dostęp do kart, dowodu osobistego i prywatne zdjęcia czy rozmowy.

Musiałem zainstalować i sprawdzić, bo nigdy nie korzystałem z instalowanych klawiatur.
Tak. Jest.

Nie wiem, bo nie planuje używać. Orzech pewnie będzie wiedział.

Nie. To zreszta prawie nigdy nie były śmieci, a bug zle identyfikujacy co powinno być gdzie. No zdarzało się, ze pobrany do VLC film był identyfikowany jako Other. Ja żadnych śmieci nigdy nie miałem, ale nie mogę się wypowiadać za innych.

Tak. Żadnych aplikacji do torrentow nie można zainstalować z AppStore. Ale można inaczej.

Masz opcje dwie: założyć drugie konto i się przelogować (aktualizacje robią się później same bez zmiany konta) albo napisać do deva, żeby zaznaczył ptaszek, bo poza jakimiś aplikacjami telewizyjnymi z licencjami najwcześniej brak/usunięcie aplikacji z regionu to błąd lub lenistwo. Pare razy zdarzyło mi się już kontaktować z devem i w następnym updacie aplikacja wróciła do US sklepu.

Nie.

2 polubienia

Moim zdaniem to przyjdzie w iOS 15 lub 16, tylko z jakimś applowym featurem. Może głupim, może fajnym. Po tym, co zobaczyli co ludzie robią z Widgetami w 2020 nie ma szans, żeby tematu nie ruszyli.

2 polubienia

Już nie tak często, ale jeszcze się zdarza.

2 polubienia