iOS 13 - megathread

Jesteśmy po WWDC 2019, więc czas na tematy związane z nowościami. Ja jeszcze nie wchodzę w ten beta life, ale chętnie usłyszę co i jak na czym działa. Jakie funkcje działają najciekawiej i najfajniej. Proszę o komentarze!

3 polubienia

Betę posiadam od kilkunastu godzin (dzięki Apple, znalezienie normalnego pliku, który nie pobierał się 5 godzin zajęło mi 7 godzin) xD. Więc tak, jest dużo naprawdę przydatnych ficzerów:

  • Low Data Mode przy połączeniu się z siecią Wifi. Przydatne przy korzystaniu z hotspotu z limitem danych

  • Na iPhonie XR i SE dodano skróty przy dłuższym przytrzymaniu ikony na homescreenie(Tak samo jak mocniejsze przytrzymanie na iPhonach obsługujących 3D Touch)

  • Peek zdjęć w galerii(Tak samo jak mocniejsze przytrzymanie na iPhonach obsługujących 3D Touch)

  • Optymalizacja ładowania baterii(w zakładce Battery Health)

  • Dla większości aplikacji można wybrać osobno język

  • Łączenie się z siecią Wifi oraz bluetooth bez potrzeby wchodzenia do ustawień telefonu(Opcja dostępna po dostępna po dłuższym(lub mocniejszym zależnie od technologii) przytrzymaniu w Control Center

  • W safari jest teraz możliwość wyboru miejsca pobierania plików, jest również dostęp do historii pobieranych plików od razu w safari.

  • Wreszcie można pobierać apki powyżej 200MB przy użyciu danych komórkowych

  • W safari pojawiło się nowe menu(kiedyś tylko reader mode) teraz są tam dostępne ustawienia, które kiedy wcześniej były dostępne po dłuższym przytrzymaniu klawisza “odśwież”, pojawiła się również opcja “Hide Toolbar”

13 polubień

doszła jeszcze opcja screenshota całej strony www, można lekko zblurować całość, zrobić na tym notatkę, zapisać do pdf i wysłać, bardzo fajne

5 polubień

Humienny - najlepsze opisy iOS w internecie. Ale bez żartów - dobre rzeczy pokazałeś. Bardzo fajne!

5 polubień

Ja chcę więcej wiedzieć o Reminders !!

1 polubienie

Niestety ta funkcja gubi się przy długich artykułach na stronach. Przy próbie zrobienie zrzutu recenzji iOS 13 z MacStories uciął jaj w połowie :unamused:

a daj linka, sprawdzę u mnie :slightly_smiling_face:

Łap: tvOS 13: The MacStories Overview - MacStories

Robilem to ipadzie Air 2

Edit:
Na ip6s działa poprawnie.

1 polubienie

Obraz
U mnie pełna strona na X🅂 więc pewnie wina iPada

Z nowości które dzisiaj przetestowałem to CarPlay który uległ lekkiej zmianie.

Mamy nowy dashboard który jest traktowany jako pierwsza karta i robiąc swipe przechodzimy do widoku z wszystkimi aplikacjami. Na nim widać jak na razie po lewej stronie mapkę z aktualną pozycją. Po prawej stronie mamy dwa widgety:

  1. Sugestie Siri / wskazówki nawigacji jeżeli jest uruchomiona
  2. Odtwarzacz z artystą, tytułem i przyciskami akcji

Niestety nie udało mi się wymusić na CarPlay tego aby używał jako nawigacji Google Maps, albo Waze. Nawet jeżeli wybrałem trasę w Google Maps i wszedłem w dashboard to miałem widok map Apple. Nie wiem czy będzie tak zawsze, czy to kwestia aktualizacji aplikacji Google czy Waze.


Zmienił się również lekko wygląd Spotify. Ikonki na górze są trochę za cienkie i na moim ekranie w samochodzie nie wygląda to za dobrze, ale reszta prezentuje się bardzo czytelnie.

Mamy też możliwość wejścia w ustawienia bezpośrednio z CarPlay. Mamy tam takie opcje:

  • Ustawienie trybu “Nie przeszkadzać podczas jazdy” aby włączał się automatycznie jak podłączamy telefon do CarPlay
  • Wybranie ciemnego lub jasnego wyglądu
  • I możliwość włączenia/wyłączenia sugestii Siri na pulpicie

Nie korzystam z Apple Music, więc nie miałem jak zobaczyć zmian które tam się pojawiły.
Jak macie jakieś pytanka to śmiało :wink: Jak będę w aucie to sprawdzę i dam odpowiedź :blush:

Co do samej bety, to działa zaskakująco dobrze. Bateria jedynie dostaje dość mocno i o godzinie 14 miałem 45% baterii (odłączony telefon o 8:30) przy czym bardzo mało z niego w tym czasie korzystałem. Takie to uroki używania bety. Ale ogólnie rzecz biorąc jest jedną z lepszych które miałem okazję testować.

4 polubienia

A jak z błędami? Największe jakie zauważyłem to brak możliwości pobierania książek w iBooks, które były trzymane w iCloud. Aplikacja się wysypuje albo pobiera w nieskończoność. Książki kupione przez iBooks działają w porządku.
Wczoraj na iPadOS strasznie zwolniła aplikacja mail. Pomogło wyrzucenie konta exchange.
Do tej pory zgłosiłem w sumie 9 bugów.

Ja mam mega problem z pobieraniem apek built in, czyli tych które stockowo są na iP. Activity od AW nie pobrało mi się automatycznie przy sparowaniu Watcha ii niestety jest mogę pobrać z app store. To samo z iBooks czy Apple Music. Ani hard reset, ani wgranie na czysto, ani wgranie iOS12 i upgrade do 13 nie pomógł. Próbowałem już wszystkiego i nie spotkałem się żeby ktos inny miał taki sam problem. Może ktoś z was też mil taki problem i znalazł rozwiązanie?

U mnie stockowe pobrały się bez problemu. Ogólnie jestem zdziwiony, że aż tyle rzeczy działa w tej becie. Zakładam, że wieczorem pojawią się kolejne wersje.

no więc od tej bety jest już profil uniwersalny dla iOS i iPadOS

1 polubienie

Poniżej link do profilu:
https://drive.google.com/file/d/1PDvnzfrMyRNJJwWBsV_RsPpzuoLYmbSk/view

Jak na razie nie zauważyłem dużych zmian, ulepszeń.
EDIT Dalej nie mogę pobrać stockowych, np. Activity.
EDIT2 Dalej klawiatura GBoard się buguje.

2 polubienia

ja mam pytanie do reminders - mam z żoną jedną listę wpółdzieloną - w reminders beta mi wyskoczyło w aplikacji żeby zrobić upgrade - podejrzewam że wpadną jakieś zmiany i teraz to czego się obawiam - czy żonie przestanie działaś wspólna lista? czy ktoś coś wie albo może przetestować?

1 polubienie

Pewno dokładnie tak będzie.

To nie jest funkcja iOS 13, a po prostu iOS, ale właśnie ja odkryłem i jestem bardzo podekscytowany, wiec pisze tu.

Jak się w safari naciśnie i przytrzyma refresh, to pojawia się „request desktop mode” - dużo szybsze, niż przez share sheet.

No nie moge sie doczekac publicznej bety ipad os :heart_eyes:

yyy to?