Inwestowanie pieniędzy

Sprawa wyglada następująco. Odkładam mojemu synowi pieniądze na osobne konto, średnio £1 dziennie. Chciałbym kiedyś te pieniądze mu dać - pewnie 16 albo 18 urodziny. Jest jednak duża szansa, że te dajmy na to £5000 lub £6000 za 16 lat mogą być chuja warte.
Jest coś, co warto za te pieniądze kupić, żeby nie stracić, albo żeby chociaż utrzymać tą wartość? Wstępnie myślałem o złocie albo innych kruszcach. Ma ktoś doświadczenie w tym temacie?

Fundusz. Jak chcesz mieć bezobsługowo to coś w rodzaju Wealthify

Dzieci nie mam, ale wiem, ze w UK jest specjalne konto oszczędnościowe do tego celu. 9k rocznie możesz wpłacać, zależnie od chęci możesz korzystać z predefiniowanych koszyków produktów inwestycyjnych albo sam wybierać ETFy.

A jeśli chodzi o zabezpieczenie się przed inflacja, w UK niestety nie ma obligacji indeksowanych inflacja dla inwestorów indywidualnych, jedynie Premium Bonds ale ich oprocentowanie to żart.
Historycznie nadal akcje są najlepszym produktem jeśli twój horyzont inwestycyjny to 15+ lat choć obligacje na pewno mają mniejsze wahania.
Natomiast to ty musisz się czuć komfortowo z poziomem ryzyka, które będziesz miał w portfelu.
Mialbym tez na uwadze, na ile ufasz gospodarce UK. Są ETFy ex-UK które inwestują pieniądze tylko za granicą.

Widzę ze piszesz o metalach szlachetnych. Zobacz długoterminowe wykresy kontraktów na złoto (GC) i srebro (SI). Jasne, powinno ono teoretycznie rosnąć wraz ze wzrostem niepewności, ale nie jest to takie pewne. Obecnie na przykład obserwujemy ucieczkę bardziej do USD niż do złota. Złoto jest dobre do trzymania zapasowych 100k w szufladzie na wypadek wojny, ale niekoniecznie jako najlepsza inwestycja długoterminowa.

PS To nie jest porada inwestycyjna, proszę FCA i PRA o nie bicie mnie.

6 polubień

Polecam poczytać https://inwestomat.eu zanim wpadniesz na jakiegoś guru pokroju Trader21. Na inwestomacie masz opisane podstawy inwestowania a także zaawansowane tematy, gdyby cię wciągnęło.
Jest też kilka innych wartościowych źródeł jak Marcin Iwuc https://marciniwuc.com/, Jaroszek https://www.doradca.tv/, finansowa.tv.
Poświęć kilka dni na zdobycie wiedzy, gwarantuje że warto. Po lekturze z łatwością sam będziesz w stanie ocenić czy Twój pomysł na gromadzenie złota ma sens.

A jeśli chcesz szybkiej odpowiedzi to osobiście polecam kupowanie raz w roku ETF na sp500 za uzbierane pieniądze (365 funtów szału nie robi) aby nie przepłacać na prowizjach. Idealnie gdybyś znalazł konto antypodatkowe, jak IKE w Polsce, i jego używał do zakupów.

8 polubień

Zgadzam się z @Marx. Potrzeba Ci na pewno rozwiązania niskokosztowego, więc fundusz inwestycyjny odpada, nie ma też sensu myślę skupiać na jednej rzeczy. Też poszedłbym w jakiś ETF albo obligacje ale najpierw warto poczytać te blogi wspomniane wyżej.

2 polubienia

@pawelorzech @Marx namówiliście
Zrobiłem zlecenie na kilka pozycji :slight_smile: niech się mnoży

mam nadzieje ze nie na krypto :wink: tylko na jakies zdywersyfikowane ETFy

CSPX
ISAC
IWDA
V80A
SCHD
VGT (wygrał z bój z XLK)

Pewnie coś dobiorę, ale sam nie wiem co na razie. Czekam aż otworzą giełdę.

1 polubienie

A z jakich narzędzi korzystasz ? Tzn. w jakich instytucjach konta założyłeś?

Znaczy broker? Mam dwa konta na finax + OIPE.
A powyższe na XTB.

1 polubienie

jak XTB wprowadzi IKE to proponowalbym skorzystac, warto w dluzszym terminie

1 polubienie

A mają już 2FA?

na szczescie nie, bo po kiepskim 2FA nie bardzo da sie wspoldzielic konto np z zona. Dopoki nie obsluguja fizycznych kluczy to lepiej zeby w ogole nie bylo.

To na jesień ponoć

No chyba cię… wiesz, że seed klucza możesz jej wklepać w jej aplikację do 2fa?

1 polubienie

jaki seed klucza, jak np 2FA to tylko i wylacznie SMS (Bossa, obligacje skarbowe) albo tylko jedna apka mobilna (IBRK).

2 polubienia