Granie w chmurze - GeForce Now, Stadia, XCloud, Amazon Luna

Tak sobie pomyślałem, po dyskusji z telegrama, że przydałby się wątek zbierający informacje na temat grania w chmurze, bez posiadania mocnego PC czy konsoli.

Na początek:

GeForce Now

Usługa od NVidia, umożliwiająca w granie w (wybrane) gry z Steam, Epic, Uplay, Origin, niedługo ma też dołączyć GOG.

Lista wspieranych gier:

Dużą zaletą GFN jest fakt, że tu gramy w gry które posiadamy na PC więc jak coś można olać GFN i kupić sobie PieC do grania, nie ma problemy vendor lock.

Na czym dostępna jest usługa GeForce Now:

Testowałem i muszę przyznać, że granie jest praktycznie bez lagów, a jeśli się zdarza… no cóż, grałem w grę online, więc niezależnie od tego gdzie byłaby ona odpalona lag na łaczu oznacza lag w grze.
Co innego w grze single, ale… nie miałem jakiś dużych lagów. Fakt, że grałem po północy, bo dopiero o takiej godzinie miałem czas siąść do tego mógł mieć wpływ na obciążenie serwerów :stuck_out_tongue:

Wymagania

GeForce Now nie wymaga żadnego dedykowanego sprzętu - można to odpalić na telefonie/tablecie/komputerze/przystawce - warto mieć jakiegoś pada, bo to jednak ułatwia grę, zwłaszcza na urządzeniach nie posiadających interfejsu myszkowo/klawiaturowego :smiley:
Ja używam zestawu iPad + Xbox pad i działa wszystko jako PWA z Safari.

Koszty

Do samego grania GeForce Now wymaga tylko założenia konta, ale oczywiście jest opcja posiadania konta “pro”, zwanego tutaj Founders.

Ograniczenia darmowego konta to:

  • niski priorytet w kolejce
  • długość jednej sesji ograniczona do 1h (po tym czasie wracasz do kolejki)
  • brak obsługi RTX

FOUNDING MEMBER BENEFITS

RTX. IT’S ON.

PC gaming like never before with the visual fidelity of real-time ray tracing and the ultimate performance of AI and programmable shading. You just leveled-up your device - you’re welcome.

PRIORITY ACCESS

Get priority access to our cloud gaming servers. No waiting for your games to start. Just jump in and play.

EXTENDED SESSION LENGTH

More freedom, more glory, more time to play. Play for hours without interruption.

Tyle chyba w największym skrócie :slight_smile:

5 polubień

Jaki internet jest wymagany do wygodnego grania?

Takie granie w chmurze to rozwiązanie idealne dla mnie. Świadomie w dorosłym życiu nie kupuje sprzętu, na którym da się grać, ale z uwagi na to, że przegrałem pół życia dziecięco-nastoletniego, to chętnie czasami odpaliłbym jakąś grę.

W temacie streamingu jest jeszcze Shadow https://shadow.tech

Napiszesz coś więcej?

Niestety wiem tylko tyle, że często pojawia się w dyskusjach Stadia vs GFN i chyba ma najlepszą jakość obrazu plus jest najdroższe.

Dobra, już widzę - tak naprawdę to nie tyle usługa podobna do stadii czy GFN ale wynajęcie sobie PCta na którym sobie instalujesz swoje gry i grasz zdalnie.

Dokładnie to!

Takie rozwiązanie jest dla mnie super. Po tygodniu ze Stadia, jestem zadowolony, idealne rozwiązanie jak nie jesteś za bardzo gdzieś przywiązany, jak np do swojej biblioteki w Steam.

Granie na TV w 4K to czysta przyjemność, chociaż ja jestem #TeamKeyboardMouse, dlatego lubię grać na Mac-u.

Lag jak dla mnie to kwestia zupełnie pomijalna. Czasami nie tyle że przytnie co po prostu spadnie jakość na kilka sekund. Nie zauważalne… Totalnie mam też wywalone ile tam jest FPS-ów. Gra się fajnie i tyle.

1 polubienie

Mi to nie grozi, nie mam TV :smiley:
Dla mnie maszynką do grania jest Nintendo Switch, a ze stadią/geforce może być i iPad wyposażony w pada od XBox i to mnie kusi :smiley:

Niedawno testowałam granie z nvidia. Gra: dead by daylight (multiplayer, jeden zabójca, reszta graczy ucieka) i gigantycznych opóźnień nie zanotowałam. Czasami obraz się pikselował, ale rzadko i na bardzo krótko. Mój internet pobieranie 500Mb/s, wysył 30Mb/s.

Korzystałam z wersji darmowej. W teorii miałam czekać 20 minut w kolejce, w praktyce wyszły 3 minuty.

Właśnie miałem sprawdzić tą grę, tylko mam dzieci w domu… :smiley:

Powiem Wam, że jeśli chodzi o zaplecze techniczne to nie ma co się oszukiwać, tylko Luna, Stadia i xCloud będą wstanie temat ciągnąć praktycznie bez końca. Nie chciałbym aby GFN padło czy coś ale Nvidia będzie musiała się nieźle spocić aby trzymać poziom gdzie pozostała trójca ma podane wszystko na tacy.

Czas pokaże, puki co Stadia/GFN moim zdaniem wygrywa dostępnością. Luna jeszcze chyba nawet nie jest w Beta no i dostępna tylko w USA, co do xCloud to mam nadzieje, że kiedyś będzie możliwość gry na Mac-u, tak samo jeśli chodzi o PlayStation Now, ale stawiam, że dwaj ostatni nigdy nie zrobią łatwej gry na TV bez konsoli.

Luna jest w becie (płatnej, w końcu to Amazon) i dostępna tylko w USA.
XCloud wyszło z bety z tego co widziałem i jest dostępne na andka, czekam na wersje działającą pod safari (jak GFN) na iPhone/iPad :smiley:

Gdyby XCloud od M$ było już dostępne na urządzenia z jabłuszkiem to bym nawet nie patrzył na nic innego, z kilku powodów:

  • game pass
  • moja istniejąca biblioteka gier w MS
  • Azure - no qrde, jak ktoś ma to dowieźć sieciowo, to właśnie M$

Tu się możesz mylić - M$ idzie mocno w usługi, sprzęt u nich ma tylko naganiać klientów na usługi, więc jak będziesz chciał płacić za uslugi bez ich sprzętu nie będzie problemu - znając życie to marża na X jest minimalna albo nawet dokładają do tego, bo zarobią na GPU.

Jak już gdzieś pisałem, w ciekawych czasach żyjemy (tfu). To oczywiste, że ludzie pójdą tam gdzie więcej gier w abonamencie. Nie wydaje mi się aby któraś ze stron tak mocno pocisnęła w exclusive-y, z drugiej strony to wydaje się jedyną sensowną opcją aby przyciągnąć ludzi.

A własnie, jest gdzieś taki abonament, że jest od razu dostęp do gier? Teraz jak sprawdzałem Stadię i GFN, to zrozumiałem, że gry trzeba mieć “swoje”, a od nich pożyczamy komputer.

U wszystkich dostawców jak płacisz abonament to masz listę gier w które możesz grać “za free”. W Stadii masz miesiąc za free.

Shadow jest bardzo popularny do VR, w którym wymagania co do stabilności są kilka razy większe niż do płaskiego grania. Ci co nie mają gamingowych pecetów, właśnie na Shadowie połączonym z Oculus Questem przechodzili Half Life Alyx i inne pecetowe gry. W Beat Sabera się tak nie pogra, ale do tych wolniejszych gier podobno jest okay. Na redditach VRowych są setki tematów o tej usłudze.

Parę chwil z GFN Founders…

Idę pograć na Stadia, może w weekend jeszcze spróbuje jakieś inne tytuły na GFN.

Lol. To ja na free koncie nie miałem żadnego problemu :stuck_out_tongue:
Ale ja grywam w godzinach 00:00-01;00 :stuck_out_tongue_winking_eye:

Specjalnie nie odpalałem jakiegoś Fortnite, bo wiem, że jest wychuchany, ale nie sądziłem, że jest aż tak źle. Stawiam, że z tej duuużej biblioteki gier przynajmniej połowa wygląda jak na załączonym obrazku.

Nie poddaje się, Stadia(czyt. chromecast) też na początku mnie wku****a. Zobaczymy po tygodniu.

Obiecuje spróbować jeszcze raz albo dwa :innocent:

Dobra, ja to chyba jakiś fartowny jestem, bo dziś włączyłem elite z epic i wszystko działa na GFN :smiley:



I jakby ktoś chciał zobaczyć więcej niż foto: