Elektryka szukam czyli ten o usmartowieniu włącznika wentylatora

Kontynuacja wątku z Telegrama (bo forum nie działało).

Nie mogę znaleźć sensownego elektryka który mówiłby językami ludzi i aniołów (czyli po polsku albo angielsku zamiast po ukraińsku i czesku).

Problem jest następujący. Mam w łazience włącznik. Nietypowy, ponieważ jest to (podobno) włącznik typu angielskiego. Co to oznacza: otóż jest to włącznik zrobiony w ten sposób że są to jakby dwa włączniki w jednej obudowie dla oszczędności miejsca. I do tego włącznika mam podłączone dwa obwody.

Jeden z przycisków jest włącznikiem dzwonkowym, czyli odbija do początkowej pozycji. Ten przycisk włącza wentylator łazienkowy na ~5 min. Drugi przycisk jest normalny i włącza światło nad umywalką.

Wentylator jest na osobnym obwodzie (ma swój bezpiecznik w skrzynce), światło zaś na osobnym (razem z gniazdkami w całym mieszkaniu, z jakiegoś niewytłumaczalnego dla mnie powodu).

Kable z tyłu wyglądają tak:

Elektryk usiłował zmienić tenże włącznik na dostarczony przeze mnie dwuklawiszowy włącznik smart wyglądający tak:

Ale nie jest w stanie tego zrobić bo niesmartowy włącznik jest de facto dwoma osobnymi włącznikami w obudowie jednego.

Z tego co zrozumiałem (czesko-ukraiński), nie jest też w stanie zmostkować bo połączenie dwóch obwodów wywali korki (nawet mi to wielokrotnie pokazał).

Oczywiście jak już sobie poszedł w pizdu to dopiero wpadłem na pomysł, że przecież nie jest mi potrzebne fizyczne podłączenie drugiego obwodu (np. światła) skoro mogę to załatwić choćby Sonoff Basic R3.

Zatem w miejsce obecnego włącznika wskoczyłby tenże dwuklawiszowy, ale fizycznie podłączenie kabli byłoby tylko na jeden obwód. Dzięki temu włącznik będzie miał zasilanie i będzie rzeczywiście sterował obwodem fizycznie, a drugi przycisk mogę użyć jako trigger sceny dla sonoffa który byłby wpięty gdzieś przy samej lampie.

Tylko teraz pytania które mnie przerastają:

  • czy mam rację
  • co z pozostałym kablem w puszce? Jakiś terminator? Coś gdzieś trzeba podłączyć?

No i trzecie pytanie: czy ja w ogóle nie przekombinowałem i może na rynku jest dostępny taki smart włącznik który dałoby się po prostu podmienić? Jak będzie wyglądać to już jeden ch… bo cały wic polega na tym że ten włącznik będzie zabudowany szafką (dlatego MUSZĘ to usmartowić).

UFFFF…

1 polubienie

Upewnij się, czy masz tam w ogóle „N” bo to nie zawsze standard (a te smart jak Twój tego wymaga), niestety nawet w nowym budownictwie widziałem kwiatki „po po co Panu N, tego Pan nie wykorzysta”. Chyba, że elektryk Ci to już pomierzył. Może całość trochę bardziej odciąć na płasko? bo mało trochę widać :slight_smile:

Jest N w środku.

Piotr na Telegramie był bardzo pomocny i rozrysował mi schematy.

Jest tak:

Tak może być z sonoffem

A tak można to zrobić przerzucając światło na ten sam obwód co wiatrak

6 polubień

No, profeska rozrysowane :slight_smile:

3 polubienia

Jeszcze mi chłop namiary na elektryka w Pradze znalazł :smiley:

5 polubień