Debloat Windowsa 10

Cześć, mam pytanie, które nurtuje mnie od jakiegoś czasu. Macie jakieś sposoby na debloat Windowsa? Sam w sobie zużywa bardzo dużo pamięci (na co dzień używam minta, ale do grania jednak pingwinek jest karkołomny i muszę mieć Okienka obok :frowning_face:). Chodzi mi oczywiście o wyrzucenie wszystkich niepotrzebnych i totalnie odstrzelonych programów i usług tak, aby zostało tylko to co ja sam chcę instalować (powiedzmy, że chodzi o setup, który dostawaliśmy przy starszych windowsach, bez candy crush saga, tony telemetrii itp).
Thank you from the mountain za pomoc :slight_smile:

4 polubienia

Nie mam odpowiedzi ale mam link który może pomóc. Reddit - Dive into anything

1 polubienie

Dzięki! Przetestuję na wirtualce i wrzucę wyniki jak działa na czystym obrazie od M$, może przyda się komuś w przyszłości.

Jak na wirtualce będzie dobrze działał, to możesz zrobić obraz partycji i wrzucić na gotowca :wink:

1 polubienie
1 polubienie
2 polubienia

Powershell jako admin i:

Get-AppxPackage -AllUsers | Remove-AppxPackage

i wszystkie zostaną usunięte

3 polubienia

Po przeczytaniu wątku na reddicie, który podrzucił @pawelorzech i zastosowaniu się do niego, sprawa ma się tak:

  1. Test odbył się na żywym organizmie (mojej własnej, fizycznej maszynce, nie wirtualce).
  2. Specyfikacja:
    Ryzen 2600,
    16GB RAM
    SSD 256 GB,
    GTX 1060 6 GB
  3. Nie logowałem się do usług Microsoftu, ale zauważyłem, że niektóre aplikacje instalują się ponownie po uruchomieniu komputera (WTF Microsoft?), oraz instaluje się kolejny bloatware w postaci sticky notes i jakichś innych pierdół, które wywaliłem ręcznie.

Przed zastosowaniem skryptu
Zużycie CPU: 10-12%
Zużycie RAM - 20-25%
Po użyciu skryptu
Zużycie CPU: 4-7%%
Zużycie RAM - 14-18%
Zwolnione miejsce: jakieś 2-3GB
Sekcja dla leniwych
Skrypt do skopiowania

Instrukcja

Uwagi i osobiste przemyślenia:
Ze skryptu na pewno skorzystać warto, bo widzimy dość sporą jak na idle różnicę. Dodatkowo, odczuwalny jest tutaj szybszy start kompa (nie mierzyłem tego laboratoryjnie, ale widzę różnicę).
Nie wiem, jak komputer zachowa się po podpięciu OneDrive, ale jestem na 90% pewien, że bloat wróci (można go łatwo wywalić skryptem od @margarete92 “Get-AppxPackage -AllUsers | Remove-AppxPackage” w powershellu.
Wnioski:
Po moim rocznym eksperymencie linuksowym jestem jeszcze gorzej nastawiony do Windowsa jako środowiska pracy. Okej, są może osoby, którym to nie przeszkadza, albo którym ktoś konfiguruje system, natomiast moim zdaniem “wpychanie” reklam i innego software na siłę rzutuje w jakiś sposób na firmę (Szybki check na stronie microsoftu i wychodzi, że płacimy za system 1100 złotych u producenta i dostajemy ponad 4 GB śmieci i reklam) dodatkowo słynny wybór w menu instalacyjnym pomiędzy “podstawową” i “rozszerzoną” telemetrią. Wiem, że mój lament na nic się nie zda, ale z racji na profil podcastu i nacisku, jaki jest w nim kładzony na prywatność, chciałbym stworzyć jakiś zalążek dyskusji na ten temat.

TL;DR kupiłem Macbooka pro i cieszę się, że na okienkach tylko gram. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc wszystkim zebranym.

8 polubień

Do uruchomienia skryptu zmobilizowal mnie CompatTelRunner.exe ktory zaczal mi orac komputer zupelnie bez powodu. 10 minut i menu start stalo sie pusciutenskie :slight_smile: Zobaczymy jak w dluzszej pesrepektywie sie to sprawdzi

1 polubienie

Tron script