Dark mode, a na co komu to potrzebne

Łoooo! Ja mam astygmatyzm! Teraz będę o tym czytał

Ostatnia wizyta u okulisty (około 1 rok temu) astygmatyzmu u mnie nie wykazała. Ale coś w tym chyba jest.
Zawziąłem się (po przeczytaniu mądrych argumentów w tym wątku) i włączyłem tryb ciemny gdzie się da. Postanowiłem, że spróbuję jeszcze raz. W przypadku forum, twittera itp faktycznie chyba odkrywam plusy.
Ale czytać zwartych tekstów na ipadzie (mój kindle nie ma trybu ciemnego) fizycznie nie jestem w stanie. Trudno to opisać, ale przy ruchach gałek ocznych mam wrażenie jakby duże fragmenty czytanego tekstu “przeskakiwały”, widzę też po kilku minutach tak, jakby ekran nie był jednolicie ciemny, tylko w jasne prążki. Zobaczymy czy to kwestia przyzwyczajenia czy jednak jakaś ‘wada’ optyczna mojego oka.
Może coś jest w tym:

Mam wrażenie jakby mój wzrok ‘robił zdjęcie’ dużemu fragmentowi tekstu i przy ruchu oka zatrzymał obraz na siatkówce przez jakiś czas. Teoretycznie jestem w stanie objąć więcej wzrokiem, ale po krótkiej chwili mam wrażenia patrzenia na coś błyskającego, przeskakującego.

1 polubienie

Doczytywałem trochę dzisiaj i w sumie jakbym o sobie czytał:

“Im mniejszy kontrast, tym więcej wysiłku musimy włożyć w odróżnianie kształtów. W trybie ciemnym często występuje zjawisko optycznego rozmywania się granic liter, co jest szczególnie męczące dla osób cierpiących na astygmatyzm – a ten problem dotyczy aż 1 na 3 osoby z wadą wzroku.
Dla naszego wzroku zdecydowanie lepszy jest tradycyjny design. Soczewka oka lepiej się akomoduje, szybciej czytamy i więcej z tego rozumiemy, jeśli mamy do czynienia z czarnymi literami na białym tle.”

Cieszy mnie to, że nie jestem odosobniony :smiley:

2 polubienia

Problem ma także inny aspekt - dlaczego wielu ludziom czyta się lepiej papierową książkę czy też ebook readera zamiast ekranu komputera/telefonu/tabletu? Dlatego, że nie przyciemniają ekranu, lub podświetlenie gorszych ekranów ma mniejszy minimalny próg i do oka wpada zbyt wiele światła, co powoduje dyskomfort.

Do tego dochodzi też kontrast w dark mode, w moim przypadku o wiele lepiej sprawdza się połączenie jasno-szarego tekstu na nie do końca czarnym tle, niż białe litery na całkiem czarnym, jak to ma/miało wiele aplikacji w dark mode. Czytając przed snem pomaga także (software’owy) filtr światła niebieskiego dostępny w większości dzisiejszych urządzeń.

Pod tym stwierdzeniem mogę podpisać się obiema rękami i nogami. Myślałem, że to kwestia przyzwyczajenia, ale może jednak uzasadnienie jest fizjologiczne.

Z tym filtrem światła niebieskiego to na dwoje babka wróżyła. Jako, że coraz bardziej wk…ją mnie moje okulary z filtrem światła niebieskiego, trochę pokopałem i generalnie te całe software’owe wycinanie pasma niebieskiego + filtry w okularach to taki troszkę “chłyt małketingowy”, i brak jakiś szczególnych dowodów na działanie.
Generalnie w pięć minut na słońcu przyjmujesz więcej światła niebieskiego niż za cały tydzień siedzenia przed kompem, a jakoś nie widać żeby ludzkość ślepła na potęgę w lecie :wink:

Aż mnie ciekawi - @Voland - Ty masz okulary z filtrem? Jeżeli tak - bardzo Ci to przekłamuje obraz przy korekcji kolorów? Mam paru znajomych co na to mocno narzekają; ja jestem lekko colorblind więc w nosie (i następne okulary na bank biorę bez filtra) ale ciekawi mnie opinia eksperta :slight_smile:

To wszystko prawda, tylko zastanówcie się jak złe jest oświetlenie jeśli oko musi się akomodować do jasnego i ciemnego ekranu. Głównym światłem jest właściwie monitor. W zdrowych warunkach otoczenie jest na tyle jasne, że różnica między jasnym a ciemnym ekranem jest duuużo mniej istotna no ale o tym już pisałem. Też mam astygmatyzm i dlatego mam trochę jaśniejsze światło w pomieszczeniu niż neutralna szarość monitora.

2 polubienia

Pisząc o tym filtrze światła niebieskiego, to miałem na myśli dwie rzeczy: 1) dodatkowo ściemnia on ekran (kwestia preferencji) i 2) cieplejsze barwy wpływają na szybsze zasypianie, gdy ktoś patrzy w ekran przed zaśnięciem. Jeśli chodzi o numer 2 to jest niemało badań naukowych, że dla osób mających problemy z zasypianiem to działa (zachód słońca ma mniej niebieskich i więcej czerwonawych barw i jest to uwarunkowane genetycznie dla człowieka). Dlatego ten filtr jest tak powszechny w dzisiejszych urządzeniach. O jakichś tego typu okularach się nie wypowiadam, bo nie używam i nic na ich temat nie wiem.

1 polubienie

Nie mam okularów z filtrem światła niebieskiego. Ja siedzę w retuszu, więc nawet okulary które się ściemniały w zależności od światła mi się nie nadawały, bo nawet przy całkowitym rozjaśnieniu był zafarb koloru zielonego i wszystkim postaciom nadawałbym nienaturalny kolor skóry etc (poza tym rozjaśniały się 20 minut, a producent uznał że to akceptowalne ¯_(ツ)_/¯). Natomiast takich okularów na ogól nie ma sensu używać - każdy monitor ma regulację RGB, więc można zmniejszyć kanał niebieski do woli. Od biedy można użyć też softowego rozwiązania. Ja w nocy jak musze skorzystać z komputera to nie do zdjęć i wtedy mam osobny tryb Evening Light, który zmienia charakterystykę obrazu i jest dostosowany do używania dużo słabszego światła w pomieszczeniu:

1 polubienie

Dla mnie osobiście tryb ciemny jest zawsze głównym, ponieważ jest lepiej postrzegany. Światło jest zbyt uderzające i niezbyt przyjemne. Ale to dzieło każdego, kto tu się podoba.

1 polubienie

Cześć Tomik, będziesz nam coś zaraz sprzedawał? :wink:

7 polubień

Aha, w tej chwili nie. Po prostu postanowiłem wspiąć się na stare tematy i poszukać czegoś ciekawego. Jak tylko zdecyduję się coś sprzedać, na pewno Cię ostrzegę.

5 polubień

A to przepraszam, po prostu taki wzorzec zwykle u płatnych trolli i naganiaczy występuje. Czuj się jak u siebie, zwiedzaj, eksploruj. Nic złego w bumpowaniu starych tematów, złota łopata też potrafi czasem coś ciekawego wydobyć.

9 polubień

7 polubień

Co?

1 polubienie

hehe moim zdaniem troll nabija posty
image

3 polubienia

:popcorn:

5 polubień

Cóż, to tylko twoja opinia, która nikogo nie interesowała. Zanim rozrzucisz takie stwierdzenia, powinieneś trochę pomyśleć i znaleźć prawdziwe znaki.

1 polubienie

Tak jakoś mi się skojarzył Twój komentarz z demotem:

11 polubień

Mnie interesowała. Proszę być tu grzecznym i używać lepszego translatora.

9 polubień