Czyżbyśmy właśnie zobaczyli zdjęcie 2020 roku?

Przeglądając dzisiaj facebooka (hatfu) natknąłem się na takie o to zdjęcie.

Moim zdaniem, ma ono potencjał na zostanie zdjęciem bieżącego roku. Choćby z samej Białorusi dostaliśmy mnóstwo fenomenalnych, robiących wrażenie i przerażających zdjęć. Leżący martwy człowiek, żołnierz z przerażeniem wskazujący na zwłoki, mężczyzna trzymający się rozpędzonej ciężarówki i wiele innych. Z całego świata mogliśmy zobaczyć też inne ikoniczne obrazy — protesty w USA, zniszczenia, komisarz policji klękający w przepraszającym geście.
Dlaczego więc uważam, że akurat to zdjęcie będzie tym, które otrzyma ten prestiżowy tytuł?
Otóż z wielu powodów. Przede wszystkim jest to dobre jakościowo zdjęcie. Jasne, nie jest ostro wyostrzone, ale robione w deszczu, ma te gwiazdki i rozmazanie, które nadaje lekkiego onirycznego nastroju. Pięknie tu się komponuje ta flaga służąca za ochronę przed deszczem, ale pełni też rolę symbolu nadziei, ochrony. Kontrastuje to z OMONem w tle. Jak już przy służbach jesteśmy, to fenomenalnie się składa, to jasne niebo, które nagle zostaje przerwane przez ich ciemność.
Kompozycja tego zdjęcia jest ogólnie niesamowita. Ten maszt i parasol po lewej stronie, mimo że wchodzą na mocne punkty, nijak nie przeszkadzają i nie odrywają wzroku od centrum zdjęcia.
Przejdźmy właśnie do głównego tematu fotografii. Sam fakt, że kobiety się całują, referuje do problemów społecznych związanych z dyskryminacją osób nieheteronormatywnych, ale czuć w tym taką wielką energię, radość. Patrząc na to zdjęcie, słyszę krzyki w tle, krążący w powietrzu strach i widzę jak te 2 dziewczyny, po prostu wbiegają i się całują, bo są rzeczy silniejsze niż tyrania i na chwilę zatrzymuje się cały świat.

Oczywiście odbiór fotografii jest subiektywny i chciałbym poznać wasze zdanie, czy też uważacie, że to wyjątkowe zdjęcie, czy widzieliście lepsze? Może macie inne odczucia związane z jego poszczególnymi elementami, a może zauważacie coś jeszcze?

33polubienia

Dzisiaj rano gdy zobaczyłem to zdjęcie pierwszy raz to pomyślałem czy ktoś “zauważy” to zdjęcie czy po prostu zginie w masie innych.

Chciałbym, żeby to było zdjęcie 2020, bo jest tak nie covidowe jak tylko się da, a i trupów właśnie na zdjęciu nam nie potrzeba aby wzmacniać przekaz.

Tu jest pewien niepokój w tle, dosłownie i przenośni, jest deszcz, ale z drugiej strony jest też pozytywny middle finger do tego wszystkiego co się dookoła dzieje.

4polubienia

Pożyczam i zdjęcie i Twój opis bo chwyta za serce

2polubienia

Dobre!

2polubienia

Świetna interpretacja. Superzdjecie, którego nie widziałem. Propsy dla Ciebie kolego!

2polubienia

Dzięki, miło czytać takie słowa. :slight_smile:

1polubienie

Chyba rozbijesz bank przy okazji like’ami. Zdjęcie ekstra

1polubienie