Co sądzicie o Microsoft Surface Pro?

Zastanawiam się nad zakupem jakiegoś ultrabooka, ale moją uwagę przykuł Surface Pro od Microsoft’u. Co sądzicie o tym wynalazku? U mnie służyłby głównie do przeglądarki i pisania kodu, ale co wy na ten temat uważacie?

1 polubienie

Myślę, że jest to super pomysł. Laptop świetnie wykonany i windows jednak - wydaję mi się - że lepiej zoptymalizowany.

Byłem zawsze zdania, że trzeba kupować Maca mimo wszystko, ale to zależy od oczekiwań co do OS.
Windows 10 to już na prawdę dobry i dopracowany system. Powoli zacierają się różnice między Windowsem a MacOS (tak wiem, że jeszcze trochę brakuję) podobnie jak iOS i Android…

Tym niemniej brałbym Surface Pro, tylko nie żałuj na RAM :slight_smile:

A co do tego RAM’u, jest problem, bo Microsoft wymyślił sobie, że 16 jest dostępna tylko z SSD 512 i i7. Cena zaczyna się od 8 299zł…Czy 8GB nie wystarczy?

Zdecydowanie nie. Włączysz chrome czy inny taki malware i 8GB to za mało (niezależnie od OS).

Piszę właśnie z Surface 4 Pro. Jak go dostałem z firmy to się cieszyłem jak dziecko. Teraz trzyma mi bateria maks 4.5h, jak podłączysz dwa monitory to lubi się zgrzać. W środku jest i5 i 8GB RAM i szczerze mówiąc, do pracy biurowej toto wystarcza ale moja praca biurowa to głównie maile i SaaS.
Klawiatura doczepiana jest super dopóki nie musisz pisać cały czas - przy rozłożonej na płasko masz wrażenie jakbyś walił palcami w blat biurka. Przy pochylonej - mnie strasznie wkurza że amortyzuje. Ale to strasznie strasznie. Ekran łapie odciski palców tak bardzo że noszę specjalnie szmatkę do przecierania ze sobą (ale to chyba każdy ekran tak). Mój ma jakiś dziwny problem z wifi - lubi sobie raz, dwa razy dziennie rozłączyć.

Rysik jest super. Najlepsza rzecz pod słońcem. Jako tablet Surface sprawuje się poprawnie, ale bardzo wkurza sam Windows (np. brak możliwości zainstalowania innej klawiatury - zabiłbym za SwiftKey od SwiftKey nie od MS).

Win10 działa ale dla mnie wygląda trochę jak wieczna beta. Nie rozumiem tego systemu mimo, że pracuję na Windowsie od czasu 3.11. Żeby dojść do niektórych ustawień trzeba się ostro naszukać. Ale trzeba mu przyznać że działa bardzo stabilnie i generalnie nie ma z nim żadnych problemów.

Chrome nie jest w stanie go zabić, za to to co jest - to jakakolwiek wideokonferencja. Czy to Cisco Webex, czy MS Teams, czy Polycom. System się nie wywali ale nie pozwoli na żaden multitasking. Videoconf zabiera 99% wszystkich dostępnych zasobów.

To co w nim lubię najbardziej to waga i mobilność, ale obecny stan baterii nie pozwala mi się tym cieszyć zbyt długo (a wymiana baterii jest niemożliwa).

4 polubienia

Jej, chwałą Ci za ten wpis.

To powinno w zasadzie wyleczyć kolegę z zakupu tego komputera. 4.5h na baterii. Moja 15-tka tyle trzyma na discrete GPU. Maci w trybie integra GPU jadą 6-8h minimum, a nierzadko 10-11h.

Jakby rozumiem degradację baterii która jest używana ~8h dziennie, ~22 dni w miesiącu, przez ostatnie 3 lata, w większości podłączona do ładowania (dock) ale fakt że nie da się tej baterii wymienić to jest totalna, absolutna porażka. Nawet goście z iFixit się poddali. Po trzech latach masz tablet który musi być stale podłączony do prądu.

Właśnie odpiąłem na chwilę żeby zobaczyć co mi pokaże, wiem że to mało miarodajne bo mam podpięte dodatkowe monitory i komp potrzebuje chwilę żeby przeliczyć, ale:

2 polubienia

Nie wiem które maci tyle trzymają, na pewno nie mbpro

Z tego, co zauważyłem, ja jestem dosyć nietypowym użytkownikiem, w każdym razie mnie brakuje wydajnego tabletu 17" z Windowsem bez klawiatury. Ja w podróży, gdy rozkładam się ze sprzętem i chcę pracować z pełną wydajnością, lubię pełną, “stacjonarną” klawiaturę, na której piszę bezwzrokowo oraz mysz. Aktualnie korzystam z Della 7778, który pełni funkcję 2w1, czyli także tabletu i rozkładam go przed sobą w podróży, gdy pracuję, tylko szkoda mi dźwigania jego podświetlanej klawiatury, z której nie korzystam wcale, gdy jednocześnie mam przy sobie pełną klawiaturę na bluetooth i mysz z podkładką. Jako backup/drugi ekran mam stareńki Lenovo 12", również 2w1 (oraz tablet do komunikatorów).

Aktualnie mój zestaw wygląda tak:

Perspektywa osoby przechodzącej:

Dla mnie przeskok z ekranu dwadzieścia-kilka cali w domu plus drugi ekran na 15" jest niepoważne. Ale z tego co widzę, windowsowe tablety 17" są wciąż niszą. Nie jestem chucherkiem i mogę dźwigać cały ten sprzęt, ale 17" Surface byłby dla mnie idealny.

1 polubienie