Co kupić? Laptop na długie lata

Moi Drodzy,
Szykuję się do zakupu nowego laptopa. Mojego HP Spectre X360 2017 przejął syn ze względu na zdalną naukę.

Oto jak używam / chcę używać komputera:

  • 80% - przeglądam net, korzystam z excela, worda,
  • 10% - montuję video (zależy mi na wygodnej pracy z video up to 240fps),
  • 10% - będę grał w gry (do tej pory nie grałem ale chcę znów zacząć)

Czego oczekuję od komputera

  • chcę go używać 5 lat (EDIT - pierwotnie było 8) (wiadomo, że za 5/8 lat już nie pogram - grzeje mnie to),
  • ekran 15,6 cala,
  • Windows,
  • porządna karta graficzna - Intel HD nie wchodzi w grę,
  • jeśli się da, to ma nie być gamingową świecącą choinką,
  • nie musi być bardzo kompaktowy jak chociażby HP Spectre,
  • ma być nowy lub ze zwrotu (chcę kupić w sklepie… najlepiej takim, który ma szansę przetrwać obecną sytuację - X-Kom, Komputronik itp),
  • dysk SSD >=0,5TB
  • będę chciał pograć w Cybrepunka

Budżet to 5000zł.
Pomożecie?
Oczywiście jak ktoś ma jakiś pomysł za 3000 to niech proponuje. W ogóle się nie obrażę jak wydam mniej.
Dzięki!

1 polubienie

8 lat może być problem. W takim przypadku PC byłby lepszy, ale do PC należy kupić peryferia typu klawiatura, myszka i monitor.

PC nie wchodzi w grę niestety. Ale wiesz… ja używałem już lapka 8 lat więc umiem zaakceptować jego spowalnianie w czasie.

IMO. to ogranicza wybór do biznesowych serii i 2-3 producentów (Dell, HP, Lenovo ThinkPad), ale daleki jestem od podawania konkretnych rekomendacji.

3 polubienia

No dobra, jeśli to ma być hamulec to powiedzmy 5 lat.

Ja mam ten sam dylemat i ostatnio wpadł mi w oko Xiaomi Notebook Pro. Wygląda bardzo ładnie, ma mocarne wnętrze i kosztuje sensownie.
Szczególnie tą wersja z 16 GB ramu 1TB dysk.

2 polubienia

Ja bym tylko chciał powiedzieć, że potrzebujesz procek Intela, jeśli zależy Ci na montażu video, bo QuickSync. AMD mogą wydawać się dużo lepsze (i pewnie są), ale przy montażu nie mają do QuickSynca startu. Poza tym to nic nie wiem o windowsie, ale jest na YouTube taki gość Dave Lee i on jest z tego co kojarze jakimś laptopowym ekspertem.

2 polubienia

Co myślicie o czymś takim?
Nie wiem czy trochę za wysoko nie lecę w stosunku do potrzeb…

image

Czy ja wiem czy za wysoko. Jeśli ma posłużyć na parę lat do przodu to dobrze mieć zapas mocy w zanadrzu :slight_smile: Tego sprzętu nie znam ale raczej wypełnia twoje kryteria które opisałeś, na tej karcie na pewno dasz radę pograć :smiley: Ilość RAMu teraz może się nie przydać, ale jako zabezpieczenie na przyszłość jest :slight_smile:

To ja tylko dodam ze patrz na gwarancje producenta a nie sklepu, bo np czytamlem ze Komputronikowi zaczelo sie palic pod tylkiem

1 polubienie

Laptop na 8 lat, polecam mieć bardzo na uwadze jakikolwiek ze złączem USB-C Thunderbolt 3, z taką konfiguracją możesz podłączyć eGPU (zewnętrzną kartę graficzną), jeśli z czasem GPU w lapku zacznie nie podołać możesz zaktualizować przynajmniej tę część.

O modelach nie za bardzo się wypowiem, polecam marki HP lub Asus, sam mam HP Omen do grania i działa nienagannie :wink:

2 polubienia

No dobra. Kupione przed sekundą. Zdecydowałem się na polskiego kompa Hyperbook. Kilku znajomych go używa i są bardzo zadowoleni. Obym i ja był.
Niestety wybrałem wersję bez Thunderbolt 3 no ale to by mnie kosztowało dodatkowe kilka stówek a i tak przekroczyłem budżet blisko o tysiaka. W sumie to całkiem wspaniale się czuję z wydaniem kasy na coś czego tak do końca wcale nie potrzebuję. Hahahaha! Co ta izolacja ze mną wyczynia…
Ulepszone chłodzenie i myszę dorzucili za free, chyba na odwal się, bo za dużo pytań do nich miałem. Hue hue.

Ostateczna konfiguracja:

1 polubienie

Czyli z komputera do pracy i konsumpcji treści wyszedł jednak zestaw gejmingowy :slight_smile:

1 polubienie

No ale przecież pracować też się da, prawda? Hahahahahaha!

Windows 10 Pro Trial?! Co to jest za konstrukcja? Czyli po okresie trial (30 dni?) przyjdzie Ci zabulić kolejne 600 (?) zł do wersji pełnej czy downgrade do Home?

I jak rozumiem tutaj ram jest rozbudowywalny ewentualnie?

RAM totalnie do rozbudowy i nastąpi to pewnie jak stwierdzę, że jest potrzeba. Windowsa biorę trialowego bo mam swoją licencję jeszcze jedną do aktywacji to sobie aktywuję na tym kompie właśnie.

Jak już ich wypytałeś to powiedz co rozumieją jako ulepszone chłodzenie?

Tak, to jest dość gruba przeróbka (podobno) standardowego chłodzenia na dużo bardziej efektywne. Poproszę o schematy to wrzucę jeśli mi podeślą to wszyscy będziemy wiedzieli czy chodzi o wieksze napięcie na wentylatorze czy o coś więcej.

image

2 polubienia

@Opalinski Nie taka gruba jednak. Chodzi o polerowanie.

https://www.hyperbook.pl/zaawansowany-uklad-chlodzenia-w-laptopach-hyperbook/

1 polubienie