馃毌 Blokowanie trakcer贸w/reklam/scamu - nextdns.io oraz pihole (in the cloud)

To ma du偶y wp艂yw, bo nie masz nic na urz膮dzeniu klienckim. U mnie niestety si臋 tego zrobi膰 nie da i st膮d te偶 korzystam z aplikacji na iOS oraz daemona na macOS.

Cloudflare niezwyci臋偶ony ale NextDNS jest w top5 :slight_smile:

no w艂a艣nie mam klienta na ios. I jest ca艂y czas w艂膮czony. Pytanie czy jak jest po WIFI to on mniej drenuje baterie? Czy jak zmieniaj膮 si臋 mobilne punkty dost臋pu to on za ka偶dym razem robi jaki艣 reroute? Nie znam si臋 na tym - zgaduje.

W艂a艣nie przeinstalowa艂em ca艂膮 malin臋 i pi hole鈥檃. I tak musia艂em to zrobi膰 bo co艣 mi si臋 sypn臋艂o. W tej chwili ko艅cz臋 konfigurowa膰 pihole.

Daj zna膰 czy co艣 pomog艂o

Pomog艂o. Wszystko si臋 zainstalowa艂o. Pobrali najnowsz膮 wersj臋 - 5.0.
Wszystko lata.

1lajk

Hmm, w takim razie czy jak ja u siebie na GCP zrobi臋 update pi-hole i PiVPN to wystarczy?

Dopiero co zacz膮艂em z NextDNS, ale mimo w艂膮czenia poni偶szych list, Facebook i Instagram wci膮偶 jest zawalony reklamami.

Poradzi艂 sobie kto艣 z nimi? Czy post贸w sponsorowanych nie da si臋 wyci膮膰?

O ile wiem - tego po prostu nie wytniesz

2lajki

Dok艂adnie, to jest content wprowadzony do twojej osi czasu, nie jako osobne obiekty na stronie, gdyby zablokowa艂 ci ten feed, to wszystkie inne posty by r贸wnie偶 znikn臋艂y z osi czasu.

2lajki

Jest prosta rozwi膮zanie - odinstalowa膰 te aplikacje :slight_smile: ja nie mam tych apek wi臋c nie widz臋 reklam

4lajki

I to jest najlepsza rada dzisiejszego dnia.

2lajki

W takim razie proponuj臋 wam zrezygnowa膰 z Internetu, zamiast korzysta膰 z PiHole/NextDNS.

NextDNS blokuje mi obs艂ug臋 Smart Home od Xiaomi. P贸ki co doda艂em do whitelisty Xiaomi.com 偶eby dzia艂a艂o. Jest spos贸b na odblokowanie jedynie smart home? Dodanie tylko jakiej艣 subdomeny czy co艣 podobnego?

Podobne pytanie dot. Facebooka - nie mog臋 zarz膮dza膰 swoim Fanpage i musia艂em doda膰 Facebook.com do whitelisty.

1lajk

odpowiem zlosliwie - przejdz na Home Asssistant :wink:

2lajki

Niestety - musisz sprawdzi膰 鈥渮 palca鈥 co Ci si臋 blokuje jak odpalasz dane us艂ugi

Nie mam aluminiowej czapki ale HA to jedna z lepszych opcji. Co w domu to powinno zosta膰 w domu :slight_smile:

Dlatego 偶ar贸wki kt贸re musz膮 鈥渄zwoni膰 do domu鈥 za ka偶dym razem jak chce je w艂膮czy膰/wy艂膮czy膰 dla mnie mog膮 nie istnie膰 :slight_smile:

Jeszcze troch臋 i do domu nie wejdziemy jak Nextdns zablokuje kolejnego chi艅skiego producenta :rofl:

1lajk

ja sobie na razie obserwuje ten smart dom, ale z urzadzen smart mam smart gniazdko i kamere - oba w pudelkach na polce. Zainstalowalem, pobawilem sie, a teraz czekam az caly ten smart dom dojrzeje, bo poki co zadnej wartosci dodanej z tego nie mam, a tylko klopot, bo trzeba tym zarzadzac, aktualizowac apliakcje, a jak sie cos wywali to jeszcze szukac rozwiazania problemu. Co mi z tego ze sobie zdalnie wlacze zarowke, czy sprawdze kto chodzi po domu za pomoca kamery. Nie mam dzieki temu zadnych korzysci. Zarowke wlacze recznie, po prostu wstajac z kanapy, co jest przy okazji zdrowsze. Byc moze mieszkajac we wlasnym domu, a nie w bloku, taka automatyzacja ma wiekszy sens, bo i ogrzewanie mozna automatyzowac, brame, zaluzje, oswietlenie zewnetrzne. Ale w mieszkaniu w bloku to taka sztuka dla sztuki.

To raczej dyskusja na inny temat, ale w dobrze zrobionym Smart Home nic takiego si臋 nie robi. 艢wiat艂o samo si臋 w艂膮cza wtedy, kiedy u偶ytkownik normalnie by to sam zrobi艂, i w艂膮cza si臋 takie, jakie w danej sytuacji jest potrzebne. Je艣li kto艣 chodzi po mieszkaniu, a w艂a艣ciciel powinien o tym wiedzie膰, to wy艣le powiadomienie z info kto zosta艂 wykryty. Je艣li nie ma sensu o tym informowa膰, to tego nie robi. Konfiguruje si臋 wszystko raz i zapomina o temacie, korzystaj膮c z zalet smart home przez kolejne lata. Jak trzeba gada膰 asystentowi, 偶eby co艣 w艂膮czy艂, albo klika膰 r臋cznie w aplikacji, to nijak si臋 to ma do tego, o co chodzi w smart home. S膮 wyj膮tki jak wys艂anie odkurzacza natychmiast w miejsce gdzie co艣 si臋 rozsypa艂o, zamiast czeka膰 a偶 sam ruszy, albo w艂膮czenie mocniejszej klimy ni偶 zwykle, bo trening by艂 aktywniejszy, ale na og贸艂 w smart home chodzi o to, 偶e nic si臋 przy nim nie robi, bo wszystko robi si臋 samo, a doprowadzenie do takiego stanu jest bardzo proste z odpowiednimi czujnikami.

5lajk贸w

A to ma艂e co艣 nawet fajnie si臋 zapowiada:

1lajk

W艂a艣nie uda艂o mi si臋 ustawi膰 nextDNS na szrocie Huawei B315s-22 u偶ywanym z internetem LTE.

Mo偶e kto艣 to te偶 b臋dzie robi艂, wi臋c napisz臋 w skr贸cie wnioski:

1. nie da si臋 ustawi膰 r臋cznie z panelu zarz膮dzania adres贸w DNS, mi si臋 uda艂o za pomoc膮 jakiego艣 nieoficjalnego softu
    https://www.lteforum.at/mobilfunk/toolbox-fuer-huawei-router-mit-hilink.1872/seite-18.html
    po po艂膮czeniu trzeba przej艣膰 do zak艂adki 鈥淎PI Control鈥, dalej /api/dhcp/settings a nast臋pnie w polu Write to API zmieni膰:

<DnsStatus>1</DnsStatus>
    <PrimaryDns>192.168.8.1</PrimaryDns>
    <SecondaryDns>192.168.8.1</SecondaryDns>

na

<DnsStatus>0</DnsStatus>
    <PrimaryDns>45.90.28.229</PrimaryDns>
    <SecondaryDns>45.90.30.229</SecondaryDns>

i klikn膮膰 Write directly to API

2. cech膮 internetu LTE w 99% przypadkach jest brak publicznego IP (je艣li si臋 za to 艣wiadomie nie dop艂aci), wi臋c pr贸by ustawiania DDNS do linkowania IP mo偶na sobie darowa膰 - b臋dzie ustawiany do adresu w NAT operatora - czyli linkowanie IP w nextDNS nie b臋dzie dzia艂a膰.
    Ja to rozwi膮za艂em z wykorzystaniem p艂ytki Wemos D1 z esp8266 (p艂ytka za 10 z艂 z mikrokontrolerem obs艂uguj膮cym wifi) zasilanej z portu USB routera - po w艂膮czeniu i co 5 minut aktualizuje 鈥渓inked IP鈥 w nextDNS. Oczywi艣cie wiem o tym, 偶e na tym samym publicznym IP wisi kilkadziesi膮t/kilkaset os贸b jednocze艣nie i teoretycznie kto艣 mo偶e korzysta膰 z mojego nextdns.

7lajk贸w