Automatyzacja iPhona

Mam taki pomysł żeby ograniczyć używanie telefonu do minimum. Nie wynika to z tego, że mam problem i korzystam z niego za dużo ale uważam, że smartfony mają ogromne możliwości i wiele rzeczy które wykonujemy na nich są powtarzalne i zajmują zdecydowanie za dużo czasu a nie muszą. A po za tym mam iPhona 7 i mam bardzo krótki czas SoT (do 3h) więc może wytrzymywałby do końca dnia bez ładownia.

Moje pomysły:
-pisanie skrótów do czynności które wykonuje regularnie i wymagają wielu kliknięć albo wpisania podobnego tekstu
-przerzucenie wszystkiego co się da na apple watch tak żebym po sprawdzenie jakiejś drobnej informacji sięgał tylko po telefon
-korzystanie z siri do uruchamiania prostych rzeczy (takich które na pewno zawsze zrozumie i będzie w tym niezawodna np. uruchomienie budzika za 24min)
-korzystanie z akcji po dłuższym przyciśnięciu przycisku (podejrzenie GB w Orange Flex, połączenie z ulubionymi kontaktami, wysłanie wiadomości na Whats up)
-zakup ipada z klawiaturą do czytania artykułów i notatek

Napiszcie co o tym myślicie i czy warto iść w tę stronę czy jednak fajnie jest poklikać na jakimś fajnym sprzęcie dłużej dla przyjemności i straty czasu :slight_smile:

3 polubienia

Obecnie wkręciłem się w skróty i zamierzam napisać ich jak najwięcej.
Napisałem już skrótu do:

  • odpalania nawigacji samochodowej w Google Maps do 4 lokalizacji do których jeżdżę
  • tworzenie budżetu domowego (wpisywanie zakładanych wpływów i wydatków, liczenie składki członków budżetu domowego, zapis notatki oraz wysłanie jej żonie)

https://www.icloud.com/shortcuts/ef89325941a541858ad71087be25d716

  • włączenie daili mixa na spotify
  • szybkie wysyłanie załącznika na pocztę do pracy gdzie często drukuje etykiety

https://www.icloud.com/shortcuts/07fa8a90b16e4ab98d5aa786a24b29e7

  • odpalanie notatki jadłospis (często z niej korzystam a nie chce za każdym razem jej szukać)

https://www.icloud.com/shortcuts/f3b63203fd224206905b773bb2650ef6

  • prosty kalkulator kredytowy obliczający kwotę raty

https://www.icloud.com/shortcuts/f3b63203fd224206905b773bb2650ef6

Jeśli któryś was zainteresował to napiszcie to udostępnie

2 polubienia

Ja to nie wiem jak wy to robicie… otwieram skróty w ios, potem dodaj skrót i nawet tam aplikacji Spotify nie ma xDD Jak lubie ten system to tak samo go nienawidzę :smiley:
Podeślesz ten skrót do Spotify?(osobiście będę otwierał “Your favorites songs”)

https://www.icloud.com/shortcuts/0e7104fa06f14a95b93d8c731eee96c1

Tylko tutaj nie zmienisz co ma odpalić. Niestety ale Spotify nie jest zintegrowane w żaden sposób ze skrótami i jedyne co da się zrobić to powiedzieć Siri żeby otworzyła coś na Spotify i wtedy po jakimś czasie pojawi się propozycja utworzenia skrótu. Oczywiście trzeba mieć włączoną taką opcje w ustawienia much żeby Siri analizowała nasze użycie danej apki

1 polubienie

Aha, szkoda… powiem dosadnie… zjebany jest ten system xD Co to za skróty jak większość jest poblokowane :unamused:
Niestety kręci się to tylko wokół Siri, a jej nie używam odkąd nie rozumie w spotify: “Hey Siri, play your liked songs from spotify”.

To prawda. Liczę, że to się zmieni jak skróty będą dłużej na iOS. Na szczęście korzystając z apek od Apple można dużo zrobić.

warto

1 polubienie

Ze skrótami w iOS jest prosta sprawa - jeśli coś robisz często i da się zeskrótyzować, to zrób to.

Ja mam kilka dość powszechnych, a używanych przeze mnie rzadko, np. Log My Weight, czy DND time, ale dopasowanych pod swoje potrzeby, żeby timer DND miał np najczęściej używane przeze mnie długości, a logowanie wagi, żeby miało potwierdzenie wpisania i działało z Siri (metodą prób i błędów do tego dochodziłem, bo czasem komunikat z OK do kliknięcia blokował wykonanie przez Siri)

Mam też kilka używanych często, napisanych pod moje własne potrzeby:

  • Connect to Apple TV, bo to akurat zajmuje parę kliknięć i czasu, pierwsze do wyboru jest connect/disconnect/mute - po wybraniu connect i poprawnym połączeniu następuje ustawienie głośności na 50% i zapytanie czy chcę odtwarzać muzykę - yes/no; kliknięcie yes to kolejne pytanie, którą aplikację uruchomić (apple music/Tidal/YT);
  • Edit and Share - przepuszczenie linku przez filtr wycinający parametry śledzące typu fbclid, igclid, gclid, a następnie do wyboru: skopiowanie do schowka/wklejenie do pocketa/przejście do share sheet;
    nic mnie tak nie denerwuje, jak krótkie linki udostępniane z wielkim ogonem parametru, bo ktoś sobie ochoczo wkleił link z FB, a że takich linków codziennie witam z kilkanaście, to skrótem jest to prostsze do obejścia niż kopiuj/wklej do safari
  • Automatyzacja, która po połączeniu z transmiterem Bluetooth–>FM w samochodzie ustawia głośność na maks, otwiera Apple Music i wznawia odtwarzanie. Automatyzacja wymaga co prawda kliknięcia w nią, ale zawsze to tylko jeden klik zamiast kilkunastu…

BTW czy gdzieś jest jakiś prosty manual, najlepiej po polskawemu, jak tworzyć skróty? :smiley:
Bo czasami nie mam siły z tym walczyć a wiem, że to co chcę zrobić jest proste i powinno działać bez problemu :smiley:
PS Nadal piętnuję apple że nie da się wykorzystać opcji “skanuj” z plików w skrótach.

Oficjalny poradnik apple - po polsku i prosty

1 polubienie

Ja się zawsze wzorowałem lub edytowałem sprawdzone skróty, np stąd:

Jak coś wykraczało poza to co znalazłem, to zaczynałem metodą prób i błędów pisać samemu. Czasem zajmowało to i parę godzin, przy okazji mocno drenując baterię, ale satysfakcja lvl9000

Niestety mam Android TV na którym chciałbym puszczać Spotify i to się w ogólnie nie chce dogadać bo Spotify Connect nie chce współpracować z Siri

Z chęcią skorzystam. :slight_smile: Więc jak coś to proszę o linka. :slight_smile:

P.s.
Ten link z kolejnego postu to tylko skrót do Spotify. Czy te które używasz.

Też z tego korzystałem ale jakoś nie znalazłem wielu potrzebnych skrótów. Np nigdzie nie znalazłem sposobu jak połączyć tekst i obrazek. Jak przekazuje się gdzieś sam obrazek to idzie obrazek a jak tekst i obrazek to wstawia tekst i nazwę obrazka…

Tylko ten do Spotify

Ale mogę dorzucić resztę
Po za tym do nawigacji bo są tam adresy prywatne, których nie udostępniam ale mogę wytłumaczyć jak to działa

1 polubienie

Oczywiście rozumiem, jak najbardziej ale jeśli byś mógł pozostałe udostępnić. To będę wdzięczny.

Dorzuciłem linki do swojego spisu:

1 polubienie

Hejka
Podrzucam swoje. Może coś Ci się przyda. W opisie odcinka masz do pobrania skróty.
https://www.youtube.com/channel/UCBDJZYwrlSy0PW6DAGhYxbQ

5 polubień

Akurat tych nie potrzebuje ale swoją drogą kibicuje kanałowi i blogowi. Z doświadczenia wiem, że tamte skrótów jest niezagospodarowany i porządna seria przydałaby się na YT i wersji tekstowej

1 polubienie

Dziękówa. Będę napewno kontynuował playliste ze skrótami.