Autochess

Każdy chce mieć własne Autochessy. Czym to w ogóle jest? Generalnie trzonem tego typu rozgrywki jest budowa armii herosów która walczy z kolejnymi falami przeciwników. Podobne jest to trochę do tower defence ale mamy tu pewną zmianę. Nie walczymy z komputerem a z innymi graczami. Wszystko polega na tym żeby dobrać taką kompozycję własnych jednostek żeby synergie które między nimi zachodzą pozwalały nam wygrywać kolejne pojedynki. Przeważnie walczy się z 8 oponentami. Wygrywa ten kto przetrwa najdłużej i zostanie sam na mapie.

Wszystko zaczęło od od Drodo i jego moda do gry Dota 2. W bardzo szybkim czasie wzbudził on gigantyczne zainteresowanie graczy i dalej poszło samo. Aktualnie mamy grę mobilną od samego Drodo oraz Dota Underlord od Valve, swoją wersję zapowiedział również Riot oraz Epic Games.

Wychodzi na to, że autochessy to kolejny gatunek pokroju battleroyal lub hero shooter. Czy są w stanie powalczyć z przedstawicielami powyższych gatunków jeżeli chodzi o popularność? Wydaje mi się, że nie. Chessy to zbyt specyficzna nisza i raczej nie powtórzą rekordu takie np Fortnite.

Co sam sądzę o tego typu grach? Wstyd przyznać ale jeszcze żadnego z tych tytułów nie przetestowałem. Najbliżej serduszka oczywiście jest oryginalny mod i Underlordy bo czerpią garściami z oryginalnej Doty. Dlatego najpewniej skuszę się w najbliższym czasie na tytule od Valve. Dodatkowo uwielbiam wszelkiego rodzaju deckbuildery a mechanika tworzenia armii jest w tym przypadku analogiczna.

Czy warto spróbować? Jak najbardziej. Większość wersji jest darmowa (chociaż Underlord wymaga jeszcze przez około tydzień posiadania Battle Passa do najnowszego Internationala) oraz dostępna w wersji mobilnej (tutaj akurat póki co tylko appka od Drodo ale ponownie Underlordy za tydzień też wbijają na iOS/Androida) Być może zagrzejecie miejsce na dłużej :slight_smile:

3 polubienia

To jeszcze dla uporządkowania wszystkich wersji :smiley:

  1. DOTA Auto Chess mod - by Drodo/Valve do grania po ściągnięciu Dota 2
  2. Auto Chess mobile iOS and Android - By Dragonest/Drodo
  3. DOTA Underlords - By Valve póki co stress testy dla posiadaczy Battle Passa ale za tydzień open beta na Steamie oraz iOS/Android
  4. LoL Teamfight Tactics - zapowiedziany przez Riot w kliencie LoLa
  5. Auto Chess PC Trailer - Official website with beta registration - By Dragonest/Drodo (dostępny w przyszłości w Epic Storze)
1 polubienie

Pogrzebałem trochę głębiej i pierwowzorem jest tak na prawdę mod do Warcrafta 3 :smiley:

I ciekawe czy Blizzard coś zrobi własnego na podstawie Warcrafta. To też byłby sztosik.
Mnie na razie przeszkadza, że grafika w Underlordsach jest taka trochę bardziej mobile. Ale może się poprawią.
Przyznam szczerze, że mnie dawno nic tak nie wciągnęło. Rozgrywka 30-40 min, nie potrzebne jakieś bardzo duże APM (chodź się przydaje przy dużym rolowaniu), dużo analizy, trochę szczęścia. Bardzo przyjemna sprawa. Przerzuciłem się z karcianek trochę bo akcji jest więcej i jest “bardziej satysfakcjonująca”.

A i ten rodzaj gier już ma swoją nazwę - AutoBattle albo autobattlery. Duża rzecz na miarę battleroyal jak napisałeś.

A i wersja na podstawie Pokemon to byłby PogChamp!!!

Autochess od Rito games wygląda super na Twitchu, nie mogę się doczekać.

Super trybik żeby sobie posiedzieć, pooglądać seriale i się podenerwować na RNG. :wink:

1 polubienie

Odkopię temat trochę, bo ostatnio zainstalowałem sobie te androidowe… Pograłem chwilę, ale poza tutorialem nie wygrałem żadnej walki. Nie wiem, czy ta gra jest aż tak skomplikowana, że nie ogarniam jak w to grać, czy też jej wyjaśnienie jest tak ubogie, że ciężko ją zrozumieć. Nawet prosty przykład upgrade postaci. W tutorialu pokazywał się przycisk nad postaciami żeby je połączyć i awansować, a w normalnej rozgrywce już tego nie ma. I nie wiadomo czy nie spełniasz jakichś wymagań, czy jest to zależne od typu postaci czy kij wie czego jeszcze. Generalnie zraziłem się, ale znając mnie to pobiorę jeszcze parę razy zanim rzucę to w cholerę.

1 polubienie

BTW. Wczoraj? Jakoś niedawno? Riot wypuściło swoją wersję. Nie wiem, rozważam czy może nie spróbować, bo może to coś dla mnie?

A w którą wersję grałeś? Polecam Underlords na telefony (to mobilna wersja tej od Valve)

@pawelorzech ja Riot zawsze hejtu, hejtu za podjebywanie pomysłów od wszystkich ale ich TFT podobno jest spoko.

Tę, która nazywa się normalnie AutoChess. Spróbuję tego underlords, może lepiej mi pójdzie :smiley:

Czyli ta wersja od Drono. Faktycznie mało przejrzysta jest.

Łap małe FAQ do Underlords https://underlordsguide.com/frequently-asked-questions/?fbclid=IwAR2a7j6wru0zv01G84T7nUBaxRe2WCc2iNHzUmjYF4OBwLk8bUZez_gzY0Y

Pograłem w Underlords przez ostatnią godzinę. Chyba mnie to nie chwyci. Fajnie się kombinuje z ustawieniami, wyborem jednostek, sojuszami itd, ale to po prostu chyba nie dla mnie.

Mam tak samo. Cenie, że powstał nagle nowy popularny typ gier, ale to nie dla mnie. Mimo wszystko cała rozgrywka trwa sporo, a niestety dużo w tym jest oglądania się naparzajacych botów, a część decyzyjna zajmuje mało czasu. Ciesze się, że ludzie mają zabawę,jw niestety się odbijam.

Dokładnie miałem to samo wrażenie. Strasznie się zdziwiłem że to trwa tak długo i nie można za bardzo przerwać w trakcie.

Ok, ilu nas gra w DOT Underlords? Bo może by się ustawić na jakąś wspólną partyjkę, szczególnie, że jest cross-play, więc bez względu na platformę można zagrać, czy to na iOS, czy Androidzie i komputerach.
To w sumie dobry moment dla nowych, żeby zacząć, bo dziś wszedł patch, który wywrócił META gry na lewą stronę :wink: więc jak ktoś teraz wystartuje, nie będzie się wkurzał, tylko przyjmie taką META za pewnik :upside_down_face:

1 polubienie