Asus RT-AC88U vs TP-Link Archer C5400

Szybkie pytanie, który z tych dwóch routerów wybrać, albo inaczej który Wy byście wybrali? Ewentualnie co innego w podobnej specyfikacji i dlaczego?
Potrzebuje go do domowej sieci, kilkanascie urzadzen wifi, 1-2 urzadzenia ethernet. Podpiety bedzie to sieci telefonicznej a w przyszlosci zamiast internetu po kablu moze dostanie mobile broadband. Chce do niego podpiac terabitowy dysk twardy, zeby robil za mini serwer plikow. Mozliwosc skonfigurowania openvpn bedzie dodatkowym plusem.

Generalnie musze wybrac cos z oferty: Currys

Szczerze polecam Asusa. Sam mam AC66U. Brzytwa. Zasięg, wydajność, możliwości! Wow!

Dodatkowo możliwość wgrania oprogramowania AsusWRT Merlin robi z niego bestię.

1 polubienie

Asus zamowiony, tez sie sklanialem w jego strone.

No i gitara :smile:

Nawet nie zdazylem odpowiedziec. Mam AC88U u siebie w domu.
Potega configuracji jest niesamowita. Jedna rada na szybko. Wgraj soft Merlina. Roznica jest znaczna.
Ogladalem rozne routery zanim wybralem Asusa. I w sumie zaden nie oferowal wszystkiego co chcialem oprocz wlasnie tego.
BTW. Mesh WiFi mozna zestawic z dowolnym innym routerem ktory robi za repeater. Jako drugi mam FritzBox! Niestety mimo naprawde dobrego zasiegu, Asus nie kryje kryje mojego calego domu w 5GHz. Z 2.5 nie mialem problemu, ale chcialem mie 5 we wszystkich pomieszczeniach i w ogrodzie.

Czyli dobrze wybrałem, dziekuje serdecznie​:+1:t2::slightly_smiling_face:

Ciekawe co piszecie… ja korzystałem przez kilka lat z AC68u i to była udręka. Musiałem raz na tydzień robić mu restart bo się chłopak przywieszał. Po tym przeskoczyłem na TimeCapsule od Apple i jak ręką odjął. Teraz z kolei od ponad roku Linksys Velop i też jest bez zwiech.

W internecie krazy bardzo duzo pochlebnych opini o nim, mam nadzieje, ze az tyle osob sie nie myli:)

AC68U i AC88U to troszke inna liga.
Moj AC88U pracuje bez zadnych opisywanych przez Ciebie objawow od maja 2017.
Mialem go podlaczonego najpierw pod modem VDSL BT 60/20, Potem modem kablowy Virgin Media 300/50, a teraz modem Drytek Vigor130 na VDSL 60/20. Z zadnym z tych urzadzen nie mial najmniejszych problemow. Wszystkie opisane bramki pracowaly w czystym trybie modemu a nie NAT, tak wiec konta i logowanie bylo obslugiwane przez router. Dawal i daje sobie swietnie rade z kazda metoda autoryzacji do tej pory stosowana.
Powiem nawet wiecej, dziala szybciej i bardziej stabilnie niz FritzBox! (nie wiem czy w Polsce sa znane, ale to swietne routery, bardzo wysoko oceniane) co tylko potwierdza wysoka jakosc Asusa.
Ale to oczywiscie moze byc tylko przypadek ze moj egzemplaz jest taki dobry :wink:

Fajnie wiedzieć. Dzięki.

To pytanie jest takie…może ktoś się zna… jaki niedrogi, ale jednak mega wydajny switch 12-16 portowy? Myślałem żeby już wskoczyć na 10gbe, ale jeszcze za drogo, więc na razie 1gbe

Ja mam w domu 3 z czego 2 mieszcza sie w zalozeniach. Jeden to netgear drugi Linksys. Oba dzialaja OK. Przelaczaja sie pomiedzy 10/100/1000 bez problemow. Zadnego z nich nie mozna zarzadzac, ale mam to gdzies :smiley: Dziala dobrze, przekazuje pakiety wiec po co drazyc :+1:

Do zarzadzania mam Cisco :wink:

Slyszalem tez dobre opinie o Ubiquiti albo Mikrotik. Ale osobiscie ich nigdy nie uzywalem.

Przepraszam za odświeżenie tematu. Widzę sporo osób chwali ASUSY. Obecnie posiadam Asus rt ac 1200g+i mam tak serdecznie dosyć tego sprzętu, notoryczne rozłączanie sieci i zrywanie zasięgu. Niestety aktualizacje mało pomagają (tematów o problemach z nim jest mnóstwo w sieci). Ciężko mi będzie wydać 1k na router więc może doradzicie coś cenowo do 500 zł. Zależy mi na pokryciu mieszkania 3 pokojowego niestety w bloku :frowning: więc w grę wchodzi oczywiście 5 Ghz. Z góry dziękuje za propozycje :sunglasses:

Podłączam się.

Wybacz ze sie spytam. Ale czy probowales wgrac na nim alternatywny soft? Merlin albo WRT?
Jest szansa ze to cos pomoze.

Hej @Arec nie bawiłem się alternatywnym softem. Narazie wrzuciłem mu soft jakiś testowy chociaż podobno pochodzący bezpośrednio od ASUSA i zaczynam obserwacje. Jeśli i to nic nie da pobawię się wspomnianymi przez Ciebie ale widząc opisy na innych forach chyba musi coś z nim być nie tak.
Będę zostawiał update jeśli coś ulegnie poprawie.
Obecnie ustawiony soft to:
02
Proszę trzymać kciuki :wink:

Ja mam FritzBox’a 7590 który robi u mnie za wszystko. Do tego repeater 1750 pracujący jako mesh WiFi i pełen zasięg od parteru aż po dach i w ogrodzie na jakieś 30m można na leżaki netflixa oglądać.
A router robi za:

  • router sieci VDSL +LAN 4 nitki + WLAN 2.4+5GHz (mesh)
  • centrale telefoniczną (narazie są 2 linie + 5 słuchawek DECT)
  • fax,
  • sekretarka telefoniczna,
  • firewall telefoniczny - blacklist (blokuje akwizytorow. Jak ja to lubię. Spokój)
  • serwer plików (nie NAS ale zdjęcia i dokumenty ok. Muzyka i filmy też daje rade ale po co).
  • Kontrola smart home (parę gniazdek - dziwny system na dect od avm)
  • server VPN (dostęp z zewnątrz do sieci przez IP routera)
    I pewnie jeszcze parę innych funkcji ale teraz zapomniałem.
    Działa naprawdę super.

Dla potomnych dodam ze router na tym sofcie chodzi bez restartów już około miesiąc. Warto szukać bo dzięki temu zaoszczędzony hajs pójdzie na coś innego.


U mnie TP-Link TL-WDR4300 na OpenWRT - byłby większy uptime, ale była awaria prądu w bloku :smiley: