Aplikacje na Maca

Aplikacje które używacie na maku i są warte wszystkich pieniędzy, chętnie się dowiem w co warto inwestować.

Ja ze swojej strony polecam na pewno Fantastical 2 drogawy ale zdecydowanie pomaga mi ogarniać te kilkanaście kalendarzy - prywatne, wspólne z żoną, służbowe. Bez problemu integruje się z exchange, o365, gmail, icloud generalnie działa jak należy. Zgłaszanie im bugów powoduje natychmiastową odpowiedź i poprawkę.

Kolejna aplikacja która pomaga to Parallels, manager wirtualizacji. Bo niestety czasami muszę uruchomić jakiś program na Windowsa :slightly_smiling_face:

iTerm - (darmowy, ale warto dotować) do łączenia się ssh, bardzo dobrze ogarnia długie listy serwerów do których musze się łączyć :slightly_smiling_face:

3 polubienia

Mój dock każdego dnia. Brakuje w nim tylko Sketcha, ale on się odpala automatycznie jak odpalę projekt, który mam w Abstract (to ta ikonka obok Reedera i Slacka) - który jest swego rodzaju gitem do plików graficznych.
(od lewej: Finder, Safari, Spotiy, Calendar, Things, Messages, Notes, Drafts, Mail, 1Password, WhatsApp, Tweetbot, Reeder, Abstract, Slack, Telegram)

Oprócz tego, w menubar wisi Droplr do szerowania plików, Monosnap do robienia i pisania po screenshotach, NordVPN no bo wiadomo, Istat menus w którym sprawdzam ile °C ma mój procesor, Gestimer do szybkiego ustawiania przypomnień. To mój zestaw.

1 polubienie

Ja chyba tylko NordVPN z płatnych, tak to jak muszę to virtualbox, do haseł keepass xc (bo multiplatformowy), bardzo dużo używam zbudowanego softu i Nozbe do pamiętania.
Ale i NordVPN i Nozbe płatne za usługę a nie za soft, więc też chyba się nie liczy?

Jeszcze do pamiętania haseł używam z żoną 1Password bo multiplatformowy i robią to dobrze, mam licencje rodzinną na to.

@pawelorzech Monosnap zobaczę może zamienię ze skitch :slightly_smiling_face:

1 polubienie

Z płatnych must-have:

  • Alfred 3 - multum funkcji, sto razy lepszy niż spotlight.
  • NordVPN - Prawie idealny VPN + udało mi się go zgarnąć na 3 lata za mniej niż 50 PLN więc polecam wszystkim XD :+1:
  • Magnet - Windowsowskie zarządzanie okienkami w macOS
  • ToothFair - jednym kliknięciem w pasku menu łączymy się z airpodsami

Z darmowych must-have:

  • AppCleaner - Na macOS nic lepiej nie usuwa aplikacji i pozostawionych przez nie śmieci.
  • IINA - najlepszy odtwarzacz wideo
  • Itsycal - Wyświetla dzień tygodnia w górnym pasku menu, po jego kliknięciu wyświetla mały kalendarz.
  • NightOwl -Automatyczne przełączanie między jasnym a ciemnym motywem macOS w zależności od pory dnia i naszej lokalizacji
3 polubienia

U mnie ostatnio Aplikacje na macos

  1. Magnet — CrowdCafé https://magnet.crowdcafe.com/ aplikacja do podziału wielkości okien aplikacji przy monitorze 29 cali w proporcji 21:9 super sprawa
  2. Mactracker https://mactracker.ca/ aplikacja ze wszystkimi sprzętami Apple można znaleść poszczególne parametry
  3. Macs Fan Control Macs Fan Control - control fans on Apple computers, also on Windows via Boot Camp aplikacja do sprawdzania temperatury podzespołów i możliwość ustawienia wentylatorów pod siebie bo jak to wiadomo w sprzętach Apple wentylatory uruchamiają sie bardzo późno można to dzięki niej przestawić
  4. DuetDisplay https://www.duetdisplay.com/ przez kabel można zrobić z iPada zrobić dodatkowy ekran
  5. Pastebot Pastebot aplikacja rozszezajaca możliwośći schowka jak dla mnie mega sprawawa

Wrócę do domu to pewnie jeszcze coś dodam

1 polubienie

Paweł musisz w jakimś poście wytłumaczyć mi Things bardzo Cię proszę. Próbowałem tej appki, ale ona mi się wydaje bardzo ograniczona. Nie wiem, pewnie to ja jestem ograniczony :smiley: Jak dodać tam po prostu notatkę bez robienia checklisty? Co to za checklista, która ma jedną pozycję z przypiętą notatką? Załóżmy, że mam taką rzecz - projekt. Na projekt składają się zadania, ale również assety w postaci zebranych myśli i jak to teraz kurde uporządkować? P.S. nie podoba mi się w Things ich model biznesowy - oddzielna appka na iPada, iPhone’a i Maca. Ok rozumiem… i jak mnie przekonają to zapłacę. Na razie korzystam z 2Do z Setapp, ale ten interface… kurde jak się już grubo po 30 to już ‘oczy nie te’, a tam centralnie mistrz Windows-UX pracował :slight_smile:

Co do docka

  1. Finder
  2. Launcher (tak, ja jestem z tych, którzy czasem z tego skorzystają :smiley:)
  3. Safari
  4. Chrome
  5. Tweetbot 2
  6. Spark - jak dla mnie ostatnio nr 1 klient pocztowy. Po wielu perturbacjach, na razie ta appka jest najlepsza. Jedna rzecz jest nieco irytująca - synchronizacja między iPadem, iPhonem i Maciem - trwa to długo tj. jak przeczytam wszystko na Macu to na pozostałych urządzeniach jeszcze są nieodczytane.
  7. Franz - konglomerat komunikacyjny. Da się podpiąć wiele messengerów, ale ma jedną wadę - zżera zasoby. Renderuje się przy użyciu zewnętrznego GPU i przez to bateria leci mocniej na 15-calowym MBP
  8. Messages
  9. Slack
  10. Kalendarz Apple
  11. Mapy Apple - czasem lubię to jak się renderuje mapa i dlatego z nich korzystam - są szybkie
  12. Notes Apple - jak dla mnie najlepsza aplikacja do notatek
  13. Reminders Apple - w sumie zaraz chyba wylecą
  14. 2Do - moja aplikacja GTD. Nie odpowiada mi jej UI, ale funkcjonalnie mnie jeszcze nie zawiodła
  15. Photos Apple - nic do komentowania
  16. Photoshop, stary dobry do grafiki rastrowej
  17. Sketch do projektowania i czasem jako biedny edytor grafiki wektorowej
  18. Apple Music - ja z tego obozu. Mam HomePoda i nie mógłbym bez Apple Music, a jednak wygodnie jest powiedzieć co się chce posłuchać i to dostać.
    19 1Password - aplikacja do zarządzania hasłami. Nie poradziłbym sobie bez niej. Jest ze mną chyba od 2012.
  19. AppStore - no comments
  20. HomeKit - w sumie rzadko opalam bo albo mówię Siri, albo samo się robi albo odpalam z poziomu AppleWatch / iPhone’a
  21. Books - dużo czytam na Kindle’u ostatnio rzadziej bo lubię robić notatki jak coś czytam, a tam mam ograniczone pole manewru. Poza tym czasem potrzebuję mieć kilka książek na raz odpalonych i Books by Apple na razie sprawdzają się idealnie
  22. Apple News - rzadziutka jak barszcz, ale korzystam. Mam też Reedera od wielu lat, ale jak go miałem to paradoksalnie mniej ciekawego contentu konsumowałem.
  23. Xcode - komentarz zbędny
  24. Settings - komentarz zbędny

Ponadto mam prawie zawsze odpalone jakieś aplikacje na stałe. Taką appją jest chyba terminal.
W docks widać jeszcze (od lewej) PowerPointa, terminal, clockifyMe do liczenia sobie czasu spędzonego na jakimś zadaniu oraz Zeplin do dzielenia się mockupami.

Poza dockiem moje must have to:

  • NordVPN
  • Yoink jako mega wygodny clipboard (potrafi się scrashować i wpierdziela procesor jak koń dropsy)
  • iStat menus do statsów systemowych
  • Transmit do połaczeń FTP z przyjaznym GUI
  • Pakiet Office - compatibility jest jednak najważniejsze. Gdyby nie to pewnie Google Docs by mi styknęły jeśli chodzi o spreadsheet’y. Jeśli chodzi o pozostałe to te od Apple pewnie też by były ok. Numbers natomiast to jest wykastrowane gówno.
  • Speedtest (zboczenie)
  • MateTranslate - bardzo wygodny tłumacz w menu bar. Czasem korzystam jak na szybko wyleci mi z głowy jakieś pro-kozak słówko :smiley:
2 polubienia

Oj, to zupełnie Things nie są do tego o czym mówisz. Nie zbierasz tam notatek, tylko zadania do zrobienia, ALE… Sprawdź to, może to będzie Ci bardziej po drodze:

  1. Notion - https://www.notion.so
  2. Agenda - https://agenda.com
1 polubienie

No właśnie i tu jest pies pogrzebany… czemu tego nie ma. Projekty / inspiracje to nie tylko zadania. Kreatywne myślenie, nauka, planowanie to kurde notatki. Kupujesz kombajn za 300 PLN i to co możesz zrobić to dodać zajebiście zIFTTTowaną “to-do” listę. Fajnie, ale c’mon to jakiś idylliczny obraz świata. Niech ktoś pierwszy rzuci kamieniem kto widział takie coś. Potrzebujesz się przygotować na spotkanie, a w ramach przygotowania robisz szkic speecha, nie wiem draftujesz slajdy, UX etc. Potrzebujesz notatek do jasnej ciasnej.

A I na koniec musisz budować automatykę bashową, aby to wszystko Ci się jakoś zgrało. To ja chyba wolę zrobić sobie notatkę w notatkach i dodać tam checklistę :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Do tego co chcesz to One Note od M$ chyba tylko się nadaje :slight_smile:
I mówię całkiem poważnie - ja go nigdy nie nauczyłem się używać w pracy bo był to dla mnie za duży kombajn.

To ja wolę chyba notatki kurde Apple. Jest lepsze niż te applikacje, o których mowa, a w dodatku indeksuje pismo odręczne i można sobie wyszukiwać w searchu notatki.

1 polubienie

Evernote to mistrz. Polecam serię artykułów

1 polubienie

Nigdy nie potrafiłem korzystać z Evernote. Ostatecznie zawsze wracałem do Simplenote. Teraz akurat Drafts all the way, ale Simplenote gdzieś z tyłu głowy dalej wisi, jako ewentualna alternatywa.

2 polubienia

Ja z Evernote korzystam do wszystkiego. Taka wielka szuflada. Od esejów naukowych po skany notatek

U mnie z kolei na macos must have to:
enpass - menedżer haseł (darmowy, ale niestety tylko do 20 haseł),
magnet - zarządzanie i przyklejanie okienek do krawędzi ekranów,
hellium - takie picture in picture, używam do tutoriali na yt,
OnyX - czyszczenie syfu z maca, rejestry etc.,
Spark - klient mailowy,
iTerm - do zsh bo terminal macowy mi nie podchodzi zupełnie,
reeder - łączy mi instapaper i feedly,
evernote - tak samo jak @vantroff do wszystkiego, od checklist do skanowania notatek

1 polubienie

ktoś wie może jak dodać konto pocztowe hotmaila do aplkacji pocztowej na osx?
Na iPhonie nie ma problemu. Wpisuję adres i hasło i gotowe. Na macu lipa

W jaki sposób próbujesz to dodać? Krok po kroku.

Generalnie klikasz w to, wpisujesz login i hasło i powinno się skonfigurować automatycznie.

w tradycyjny sposób

Musisz wpisać adres e-mail w polu użytkownik.

nic to nie daje