Android Beta Program - wrażenia przed premierą

Zastanawiam się ile osób z was Wąsy korzysta już z wersji Q. Jakie są Wasze opinie?
A może nie macie możliwości testowania go, ale chcielibyście się dowiedzieć nieco o zmianach, pytajcie na pewno odpowiem.

Jes chodzi to akutalnie bardzo doceniam zmiany w gestach, możliwość szybkiego przeskakiwania miedzy apkami jak w iOS jednym pociągnięciem w pigułce jest super.
Fajnie też, że dodali możliwość nagrywania ekranu, co prawda póki co w wersji testowej, ale już można testować.
Powiadomienia w wersji “bąbelkowej” naprawdę się przydają przy SMSach, mam nadzieję, że całość będzie już działać lepiej w DP3, bo ma to wielki potencjał.

4 polubienia

Mnie by interesowały różnice i podobieństwa względem iOS jako, że Androida pamietam głównie z KitKata.

Jeszcze nie korzystam z Q, ale najbardziej czekam na Settings panels

1 polubienie

Akurat na to pytanie chętnie bym odpowiedział, ale jako osoba, która z ios korzystała tylko chwilę, bo akurat któryś ze znajomych/klientów miał iphona, to nie jestem osobą odpowiednio kompetentną, żeby udzielić odpowiedzi.

Okej, wczoraj weszła nowa wersja bety Androida, tym razem już nie Q, a Androida 10. Z największych nowości to nowy system nawigacji, bardzo upodobniajacy sterowanie do tego z iOSa. Jeśli o nie chodzi, działa całkiem dobrze, aczkolwiek ma jeszcze swoje problemy. Największy z nich to brak możliwości wysuniecia menu bocznego w niektórych aplikacja poprzez pociągnie ie od boku. Użycie tego gestu teraz po prostu nas cofa do poprzedniego ekranu. Do tego według mnie powrót do apek otwartych w tle jest trochę utrudniony, trzeba przytrzymać palec dłużej na paseczki nawigacji, ale nie działa to w każdej pozycji.
Brakuje teraz także przycisku odwraca ja ekranu jaki pojawiał się przy pigułce.
Oprócz tego kilka kolejnych zmian w designie ikon.
No i nowe opcje wyciszania powiadomień na pasku. Tyle z nowości zauważyłem od dzisiejszego poranka.

1 polubienie

Dzisiaj weszła Beta w wersji 4. Oprócz poprawek kosmetycznych, ciemny motyw w kolejnych miejscach, nowe kolory głównego motywu do wybrania, nowy wygląd niektórych ikon, doszlo usprawnienie do nowej wersji gestów. Teraz cofanie w aplikacjach (dostosowanych) z menu hamburgera nie jest możliwe od lewej strony, dodatkowo pojawił się przycisk obrotu ekranu po jego przekreceniu, zmienily sie także animacje oraz responsywnosc gestów.
Do tego powiadomienia na blece znów można odrzucać w obu kierunkach.

6 polubień

Okej ominąłem kilka wpisów, aktualnie dostępna do użytku jest już Beta 6, w której to za dużo już się nie zmieniło, dopracowane zostały gesty, została ponownie dodana możliwość użycia hamburgera, wymaga to jednak trochę skilla i jest upierdliwe. Dodano nowy skrót do asystenta google, wystarczy przeciągnąć palcem od dolnej krawędzi do środka ekranu, w becie 5 w rogach dodatkowo pojawiały się zaokrąglone linie, ale były tak ohydne i psujące design, że w becie 6 się ich pozbyli.
Oczywiście oprócz tego pojawiło się kilka nowych animacji oraz poprawiane są na bieżąco błędy.

Beta 6 to już prawdopodobnie ostatnia beta przed wydaniem oficjalnej wersji Androida Q. Prawdopodobna data premiery to końcówka sierpnia lub początek września, ale tutaj może się coś zmienić.

2 polubienia

Dzięki za relację z aktualizacji!
Można instalować i nie zabugować telefonu?

1 polubienie

Można uzywalem w zasadzie od pierwszej bety i wszystko działało, a beta 6 już bardzo stabilna.

No to lecimy.

3 polubienia

No i działa. Po tych kilkunastu godzinach muszę stwierdzić, że jest bardzo stabilnie. Tryb ciemny włączony na stałe, gesty przyswojone. Z gestami fajna sprawa bo dobrze to zrobili ale zastanawiam się co się dzieje w przypadku aplikacji, które miały takie same gesty żeby wyciągnąć jakieś menu.
O już wiem. Sprawdziłem na przykładzie map google. Gesty systemowe są nadrzędne w stosunku go gestów wewnątrz aplikacji. No może to sprawiać problemy ale póki co nie odczułem tego.

1 polubienie

No dobra… Jest tragedia. Nie działa mi aplikacja iPKO!!!
Trzeba przenieść tymczasowo aplikację na iPhone.

Serio? To chyba apka jedynego banku w Polszy, która nie działa.

No trudno… wytrzymam kilka tygodni. Przenisłem aplikację tymczasowo na iOS i śmiga.
Pojawił się jednak nowy problem. Castbox nie jest widoczny na ekranie w samochodzie po uruchomieniu Android Auto. I jak dziś w drodze do pracy zapragnąłem nadrobić zaległości podcastowe to… w ogóle się nie ucieszyłem. Na szczęście Spotify działa i nawet zakładka Podcasty się na odtwarzaczu w samochodzie pojawiła.
A poza tym jest dalej stabilnie, szybko i bateria lepiej trzyma.

No i oficjalnie nazwa androida q to Android 10.
Tutaj więcej szczegółów:

Nie ma słodyczy na Q?

A kojarzy ktoś może czy da się jakoś ustawić automatyczne przełączanie trybu ciemnego w zależności od oświetlenia / pory dnia?

Słodycze na Q są, ale google ma inne argumenty za zmianą, tylko czy faktycznie jest to takie dobre rozwiązanie?

Co do trybu ciemnego póki co nie ma możliwości zmiany w zależności od pory dnia czy oświetlenia. Ma zostać to wprowadzone, ale czy z finalną wersją 10tki, z jakimś updatem czy może z 11tką, tego póki co nie wiem.

1 polubienie

Oficjalna data premiery Androida 10 została zaprezentowana. Aktualizacja wyjdzie zgodnie z co miesięcznym planem aktualizacyjnym androida, czyli w pierwszy poniedziałek miesiąca. Tak więc za tydzień, 3 września na świat wyjdzie już oficjalny Android 10 na urządzeniach z serii Pixel - również na oryginalnym pixelu, którego wsparcie do nowych wersji systemu skończyło się w zeszłym roku.

2 polubienia

A u mnie kolejny malutki bug. Nie mogę na ekranie blokady w Spotify oznaczyć kawałka jako “nie podobający się”.
Poza tym jest dalej bardzo szybko i bardzo stabilnie.

No to już jest widoczny.