#424 - Cały o NFT

Originally published at: #424 – Cały o NFT – YesWas | Podcast

Uwaga 1: Ten odcinek w całości poświęcony jest tematyce NFT. Robimy aktualizację stanu wiedzy. Dodatkowo omówimy głośny artykuł w Wall Street Journal, który przytacza dane o topniejącym zainteresowaniu tą tematyką. Jeśli więc NFT to nie Twoja rzecz i nie masz siły o tym słuchać, zapraszamy do After Darka lub słyszymy się w „zwykłym” odcinku już za tydzień. Lojalnie ostrzegamy, bo wiemy, że są wśród słuchaczy gorący antyfani tego wątku.

Uwaga 2: Tematyka poruszana dotyka zagadnień inwestowania. Pamiętaj, że ten podcast i jego treść nie stanowi żadnej, jakiejkolwiek porady inwestycyjnej. Do niczego nie namawiamy. To Ty, Drogi Słuchaczu, jesteś panem i władcą swoich pieniędzy. Jeśli już inwestujesz to rób to po swojemu, rozsądnie i na własne ryzyko.

Zostań mecenasem naszego podcastu. Już od 15 zł lub 3$ odblokuj dostęp do półodcinków After Dark dostępnych tylko dla Patronów. Kliknij tu (https://www.patreon.com/ywp) i wspieraj redakcję Yes Was.

Zdobądź ofertę YesWas na Surfshark VPN i zgarnij 3 miesiące za darmo przy zakupie planu na 24 miesiące: https://surfshark.deals/yeswas

Linki:

https://www.wsj.com/articles/nft-sales-are-flatlining-11651552616?mod=rss_markets_main

https://cointelegraph.com/news/wsj-says-the-nft-market-is-collapsing-but-the-data-says-otherwise

https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/

Came across a @WSJ article that said "the NFT market is collapsing" because sales "fell to a daily average of about 19,000 this week, a 92% decline" from "225,000 in September." The same source they used reports that over the past Q we are up 200% and hit a 52k daily average. pic.twitter.com/piRVoYf47T

— Boba Epicure (🧋,🧋) (@bobaepicure) May 3, 2022

Forum Yes Was Podcast: https://forum.yeswas.pl
Kanał z dobrymi promkami: YesWasDiscount
Jesteśmy też na Telegramie i Twitterze.

Prowadzący: Paweł Orzech, Wojtek Wieman, Andrzej Kotarski
Identyfikacja wizualna: Antoni Kwiatkowski
Intro: Breakmaster Cylinder

00:00:00 – Intro BMC

00:00:28 – Dwa ogłoszenia

00:02:18 – Mój stary to fanatyk NFT

00:55:58 – Metaverse to Second Life

01:01:01 – No to do zo

01:01:24 – Outro BMC

Całość lub fragmenty podcastu nie stanowią porady inwestycyjnej ani jakiejkolwiek formy doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2014, poz. 94 z późn. zm.), porady prawnej lub podatkowej. Całość lub fragmenty podcastu nie są też wskazówką, że jakakolwiek inwestycja jest właściwa w indywidualnej sytuacji inwestora. Żadne informacje ani opinie wyrażone podcaście nie są zaproszeniem ani ofertą kupna lub sprzedaży papierów wartościowych, akcji, obligacji skarbowych, kryptowalut, walut, tokenów NFT lub jakichkolwiek aktywów finansowych.

Już nawet nie będę przepraszać że mnie coś interesuje i chce mi się o tym mówić, ¯\_(ツ)_/¯

4 polubienia

A ja tylko stwierdzę, ze w tym komencie popieram już ban tematów crypto w podcascie.
Przepraszam bardzo Orzeszku, ale ciężko się tego słucha. Naprawdę zaczynasz brzmieć jak 100% crypto bro i to tak trochę w uszy kłuje.
Nawet jak chłopaki rzucają jakis argument, to odpowiadasz z ‚No tak jest ale…’ i znów mówisz to samo.
Troche mi to przypomina sytuacje, ludzi którzy dla funu czytają o teoriach spiskowych i ostatecznie zostają wciągnięci przez foliarska społeczność.

12 polubień

Kiedyś założę swój własny podcast i będę mógł mówić o rzeczach, które mnie interesują: będę sobie mówił o mailu, o krypto, o zarządzaniu zadaniami… A nie, czekajcie…

Anyway, będziemy o takich rzeczach rozmawiać pewno zdecydowanie mniej w YWP.

4 polubienia

mi tam temat krypto/nft nie przeszkadza. Natomiast mysle ze nie zauwazacie podstawowej rzeczy - blockchain i NFT to tylko narzedzia. To tak jak byscie zrobili podcast o dolarach albo o przelewach miedzybankowych. To mi przypomina ekscytacje bo PayPal czy Revolut mial natychmiastowe przelewy miedzynarodowe - bylo nowe i ekscytujace przez miesiac. Teraz to jest new normal, i jak musze wypelniac Swift to mnie szlag trafia z tymi IBANami itp

12 polubień

Bardzo chciałbym uszanować @6ghost9 występ w tym odcinku. Jak by mówił mniej to bym jeszcze bardziej szanował. Bo w tym temacie nie warto ryja szczępić!!!

1 polubienie

Wiecie - jest niezerowa szansa, że to @pawelorzech ma rację, a my właśnie dajemy ciała, bo ucieka nam okazja taka jak lata temu z BTC.
Kto wtedy miał otwarty umysł i wykopał czy kupił za grosze 10/20/50/100 BTC dziś jest bogaty :smiley:

3 polubienia

Co do przejrzystości - ja to zrozumiałem tak, że @AndrzejKotarski miał na myśli, że każda spółka giełdowa ma wymogi odnośnie sprawozdawczości, ujawnień itp. Do tego członkowie zarządu i rady są jawni, można ich sprawdzić itp.

W NFT sam fakt, że wiem kto posiada dany “udział” niczego mi nie daje, bo to dalej może być dywan. Akcjonariat na polskiej giełdzie jest i tak jawny, jak masz powyżej 5%.

2 polubienia

O to mi chodzi. Masz wiele formalnych wymogów, które są regulowane.

4 polubienia

Mnie się nawet nie chce strzępić ryja na temat regulacji w tradycyjnych finansach.
SEC, DOJ i media siedzą w kieszeniach funduszy, które same dla siebie piszą prawo.
Gary Gensler sam chlapnął, że 80% transakcji idzie przez dark pools - w praktyce oznacza to, że price discovery up (kiedy kupujesz i cena powinna rosnąć) występuje tylko wtedy, kiedy szlachta pozwoli.
Dodajmy do tego nielegalny, ale oczywiscie obecny naked shorting czy regulatory reporting, który nie ma nic wspólnego z rzeczywiścią, bo nie ma żadnego problemu, żeby uniknąć zgłaszania 5%+ stake w equity poprzez budowanie pozycji w Total Return Swapach.
Pisałem już na Telegramie, ale powtórzę. Możecie już szykować popcorn na seans pt. Gamestop Saga vol. 2

3 polubienia

Nie zrozumiałem 80% :unamused:

1 polubienie

chodzi o to samo co we wszystkich teoriach spiskowych. Ktos rzadzi swiatem a my nie mamy o tym pojecia (od razu kojarzy mi sie tem film rysunkowy o tych dwoch myszach, brain i cos tam)

2 polubienia

Reddit r/Superstonk robi dobrą robotę w zbieraniu materiałów na temat tej kupy gówna zwanej Wall Street. Mają pełną bibliotekę materiałów pod gme.fyi i w sumie dla tych, co nie siedzą w terminologii finansowej, mogę polecić pierwszy rozdział Diamond Hanbook.

2 polubienia

Dodając do „teorii spiskowej” - wczoraj FOX błysnęło zarzutem, że retail zagraża 401k (funduszom emerytalnym), bo NIE WIEDZĄ KIEDY SPRZEDAĆ xD
Jakoś nie przyszło jej do glowy, że problem jest po drugiej stronie i gdy fundusze nadrukowały akcji z powietrza do shortowania (counterfeiting stock anyone?), to mogły brać pod uwagę, że kiedyś trzeba będzie te akcje znaleźć.

3 polubienia

Trochę przyrantuje, sorraski :kissing_heart:

Kurde to jest ciężki temat, bo chyba dla każdego człowieka bardziej lub mniej naturalnym odruchem będzie właśnie taki:

„Jak się nie podoba, to wyp*****lać. Nikt Was nie zmusza do słuchania”

Tylko z drugiej strony robicie ten podcast już od kilku lat i podejrzewam, ze gdybyście mieli dziesięciu słuchaczy, a nie te kilka tysięcy, to tak długo by to nie trwało. Wiec chyba jest trochę tez w Waszym interesie, żeby nam się podobało. Wiem, robicie to za darmo, pieniądze, które dostajecie z Patreona to marne i niezmieniające standardu życia grosze, ale still. Chyba cześć funu polega na tym, że robi się coś, co ludzie lubią.

Mi jest ciężko u siebie to zdiagnozować, bo ja jakiś czas temu przestałem się jarac technologia jako taką. Ma działać i tyle. Przychodzę tu raczej, żeby pooglądać memy od @Wittosuaff i pogadać o nowych serialach albo butach, mniej dla czytania o raspberry pi, ale tak czy siak ostatnio jakoś moja miłość do ywp się ulotniła. Kiedyś czekałem na każdy odcinek i się wściekałam, kiedy wychodził w mój poniedziałek wieczorem/wtorek rano, zamiast do poniedziałkowego śniadanka. A teraz?
Teraz ostatni z odcinków słuchanych jeden po drugim to widzę, ze jest 397, przy czym 396 skipnąłem. Potem długo długo nic i jak już, to wybiórczo.

Generalnie to zmiany nastąpiły po przyjściu Andrzeja. I paradoksalnie Andrzej nie ma z tym nic wspólnego, bo zamiast „skrócimy czas antenowy Pawła i Wojtka i damy trochę Andrzejowi”, to wyszło „skrócimy czas antenowy Wojtka, Andrzejowi nie damy prawie nic, a Orzechowi pozwolimy pitolić o najbardziej oderwanych od rzeczywistości rzeczach” xD

I to na początku było nawet spoko, ale mam wrażenie, ze u orzeszka jest trochę jak u małego, popisującego się dziecka. Czym więcej poświęca mu się czasu, tym bardziej on chce zwracać na siebie uwagę i idzie w to swoje show dalej.
Trochę jak ten orzeł co kradł kanapki: „o k***a, jaki ja jestem pojebany!”

No nie wiem kurcze. Coś nie pyka. Może wyrosłem? Może zdziadziałem.

Ale mam jakaś taka tęsknotę za spędzaniem tej godzinki-półtorej tygodniowo z moimi kumplami.
Teraz to bardziej jakbym był na jakimś kazaniu. I to jehowych albo innych scjentologów xD

19 polubień

Biorę do siebie wszystkie głosy w razie czego, trochę i tak zastanawiam się nad rzeczami co do podcastu i planujemy różne zmiany wiec jak najbardziej głos ludu to jest głos który będziemy brać pod uwagę

Ale z drugiej strony jest mi trochę szkoda, ze to co mnie interesuje, nie interesuje słuchaczy, ale jest to ok, chyba.

Może dlatego ze „zabrania mi się mówić” o różnych rzeczach, to jak już mam okazje mówić to wychodzi właśnie tak. Diagnoza jest do znalezienia i będziemy tego szukać.

2 polubienia

Właśnie rozmawiałem z chłopakami już tez o tym, wbrew pozorom zupełnie tak nie myśle. W sensie - nie myśle ze macie spadać bo to mój podcast. Ale może po prostu powinienem mieć podcast do takich rzeczy? Dunno.

1 polubienie

Jak coś, to możesz mi nagrywać voice messages na Telegramie - będę słuchać! xD

8 polubień

im starszy jestem tym bardziej sie obawiam tego stwierdzenia. Bo czesto te zmiany to sa na lepsze. Ale nie dla mnie.
Np w pracy “ida zmiany” oznacza ze rozwalimy wam swietny zespol, bo ktos na gorze musi sie wykazac ze cos zmienil. Albo jak z Allegro: bylo swietnym serwisem aukcyjnym z doskonalym interfejsem i funkcjonalnosciami (pelna historia kupujacych!), a teraz stalo sie kiepska namiastka Amazona, a interfejsem wygrywa z nim jedynie dlatego, ze ten z Amazona jest jeszcze gorszy i pamieta chyba jeszzce lata 90te.

Z Piotrkiem po czesci sie zgadzam, u mnie po latach bycia na topie YWP zostal zastapiony przez podcast Dividend Talk. Ale nadal jest w czubie. I mysle ze (niestety) to wina Andrzeja. Nie personalnie, bo wydaje sie milym gosciem. Ale prosta matematyka mowi, ze jak czas odcinka dzielimy na 3, to Pawel i Wojtek po prostu mowia mniej. A oni zawsze mieli fajny flow. I to nawet slychac, bo czasem ktorys nie moze dojsc do slowa. Andrzej wniosl tez aspekt komercyjny i poprawnosc polityczna, a to jakby obce jest korzeniom podcastu. Ale jesli to cena za to, aby podcast przetrwal - mowi sie trudno, slucha sie dalej.

4 polubienia

Oj tam, mnie sie dobrze zasypia słuchając o nft :joy:

1 polubienie