#402 - Rant na tech

Originally published at: #402 – Rant na tech – YesWas | Podcast

W dzisiejszym odcinku ponarzekamy przedświątecznie na uciążliwą technologię. Będzie arytmia dostępu do sieci; konfiguracja z minionej epoki i rozładowane koleją podróże.

Partnerem tego odcinka jest Farnell. Wpisz kod „YesWas10” w sklepie na https://pl.farnell.com, aby zgarnąć 10% zniżki na zakupy powyżej 300 zł. Voucher jest ważny do 31.12.2021 roku i można go wykorzystać 1 raz na użytkownika. Tutaj lista marek i produktów, których nie dotyczy ta zniżka: https://ywp.pl/exclusions-farnell

Zostań mecenasem naszego podcastu. Już od 3$ odblokuj sobie dostęp do półodcinków After Dark dostępnych tylko dla Patronów. Kliknij tu (https://www.patreon.com/ywp) i wspieraj redakcję Yes Was.

Porozmawiaj z nami i naszą cudowną społecznością na forum Yes Was Podcast (https://forum.yeswas.pl). Serio, to jedno z takich miejsc, gdzie istnieje kultura wypowiedzi! Gorąco zapraszamy do debaty.

Kanał z dobrymi promkami: YesWasDiscount

Możesz być z nami w kontakcie także na: grupie na Telegramie, Twitterze i Facebooku.

Prowadzący: Paweł Orzech, Wojtek Wieman, Andrzej Kotarski

Identyfikacja wizualna: Antoni Kwiatkowski

Intro: Breakmaster Cylinder

4 polubienia

Chciałem tylko powiedzieć, że posiadanie sieci 2,4GHz i 5GHz na jednym SSID w domu ze smart urządzeniami, to IMHO jeden z gorszych pomysłów.

Kiedyś się naczytałem, że wiele urządzeń smart nie działa nawet na standardzie wifi 802.11n, tylko niższych a/b/g, albo co gorsze - dynamicznie przełącza się z n na te niższe. Dobry router bądź access point z MIMO sobie z tym poradzi, ale słabszy zdurnieje, bo jak wynegocjuje połączenie ze smart urządzeniem po 802.11b, to musi równać wszystko w dół i przestawić komunikację na ten protokół również dla urządzeń, które na 2,4GHz zadziałają w n.
I teraz wszystko byłoby spoko, gdyby wszystkie pozostałe smart urządzenia radziły sobie bez focha z niższym protokołem - ale niektóre właśnie sobie nie radzą i wtedy zaczyna się zadyma wewnątrz sieci.

Jak miałem router UPC, oba pasma na jednym SSID i o kilka mniej urządzeń w domu niż obecnie, to np. głośnik Sonos Symfonisk bardzo często się zawieszał i przestawał grać. Zasięg bez zakłóceń, prędkość wifi w jego lokalizacji powinna być 80% z obiecanej na umowie 300mbps, a on nie potrafił streamować z Tidala, po przełączeniu na Apple Music pograł kilkanaście sekund dłużej i też przerywał.

Wyciągnięcie 5 GHz na osobne, nowe SSID, a na starym zostawienie tylko 2,4 GHz pomogło na jakiś czas (aż doszły kolejne sprzęty i routeromodem UPC w ogóle przestał wyrabiać);
z resztą polecam zrobić w ten sposób, bo najczęściej to, co możemy podłączyć pod 5GHz ma wygodniejsze UI do takiej zmiany, dlatego 5GHz wpinamy pod nową nazwę, a starą zostawiamy - zmiana SSID dla smart sprzętów, to często piekło rekonfiguracji i ryzyko tego, że się coś dokumentnie w y p i e r d o l i

Pozbyłem sie UPC i ich sprzętu, obecnie mam własny router i dwa access pointy

  • jeden w salonie, który działa na 802.11ax i tylko 5GHz, więc obsługuje to co faktycznie skorzysta z szybkiego wi-fi (iPhony, iPad, Macbook),
  • drugi w szafie w przedpokoju, obsługujący 2,4 i 5 GHz na osobnych SSID - 2,4 sięga na cały dom, więc smart urządzenia działają bez problemu, a 5GHz jest tylko dodatkowo do pokrycia zakamarków, do których nie dociera pierwszy access point.
  • wszystko pozostałe co można było - podłączone kablowo do routera lub switcha za routerem (konsole, TV, audio w salonie)
    Z nominalnych 600 mbps nie ma miejsca w domu, gdzie nie sięgałby sygnał dający minimum 200-300, a w bezpośrednim zasięgu pierwszego AP jest nawet ponad 600 na 5GHz
11 polubień

@pawelorzech a jak to Mophie i ciągłe ładowanie telefonu ma się do żywotności baterii? Ten case jakoś reguluje ładowanie czy też ciągle karmi iPhona prądem?

Jest tam włącznik :slight_smile: wiec jak nie włączę to nie ładuje

Aa, ok, to fajne jest :blush: Czy możesz napisać jakie to masz rolety? Ciekawi mnie ten mechanizm mocowania do okna, mam te Ikeowskie i wygląda to (ze słuchu) zupełnie inaczej.

To są takie zwykłe rolety, z sznurkiem z kuleczek, takie naprawdę najzwyklejsze

To czym konkretnie je usmartowiłeś?

Aqara E1 - smart roller

2 polubienia

Dosłuchałem 2 minuty i powiedziałeś nazwę rolet XD Niecierpliwy byłem. Dzięki i tak, że napisałeś!

5 polubień