#340 - Ejakulacja kontentu

Originally published at: #340 – Ejakulacja kontentu – YesWas | Podcast

Zostań naszym patronem, wesprzyj YesWas | Podcast!

To był Paweł i Wojtek z YesWas. Dostawaj powiadomienia o najnowszych odcinkach na: Twitterze, Facebooku lub dołącz do naszego forum albo grupy na Telegramie.

Identyfikacja wizualna: Antoni Kwiatkowski
Intro: Breakmaster Cylinder

Do usłyszenia za tydzień!

1 polubienie

Słuchanie prowadzących rozmawiających o kryptowalutach to piękne doświadczenie. Errata do tego pieciominutowego segmentu musiałaby trwać tyle co cały odcinek, żeby wyprostować wszystkie niedomówienia czy wręcz antypody faktów, jakie zostały wypowiedziane. :rofl:

4 polubienia

@pawelorzech jak nie chcesz inwestować w przełączniki wpinane w gniazdka, to zobacz sobie Logitech Pop. Oni już tego chyba nie sprzedają, wiec kosztuje w sklepach grosze (parenascie dolkow), a będziesz mógł włączać i wyłączać żarówki jak człowiek. Używanie normalnych kontaktów przy smart żarówkach to pomyłka.

2 polubienia

Co do “Smart Home”, po pierwsze czekam, aż ktoś zrozumie ile jest kopania się z koniem w zaawansowanych automatyzacjach z HomeKit :slight_smile:

@pawelorzech

  1. Automatyzacje i ruszanie się w łóżku… to się robi inaczej, w Home Assistant jest taki obiekt jak helpers, takie fejkowe urządzenie które trzyma stan. Wystarczy, że do np. sceny Good Night dodamy, że ten fejkowy przełącznik przyjmie wartość ON. Wtedy już dokładamy do automatyzacji która nam zapala światło warunek, jeśli fejkowy przełącznik ON, to nie wyzwalaj automatyzacji. Anaglogicznie trzeba by dodać później scenę Good Morning która przełącza fejka na OFF. OFF może być wprowadzone czy to po godzinie, sprzężone z budzikiem (automatyzacja personalna w shortcuts) etc. Ogranicza nas tu wyobraźnia :slight_smile:
    Jeśli chcesz dla HomeKit coś podobnego, to dla HomeBridge masz coś takiego w repo jak Fake Switch, to zrobi Ci robotę.

Takie Fake Switch mają wiele fajnych zastosowań, ja wykorzystuje je jeszcze u siebie dla określania sezon grzewczy ON, sezon grzewczy OFF. W automatyzacjach (a mam ich kilka) do ogrzewania mieszkania, mam warunki na ten switch. W ten sposób jednym kliknięciem stwierdzam, czy te automatyzacje ogrzewania mają się wykonywać czy też nie, dużo prostrze niż komentowanie kilkudziesięciu lini kodu dla konkretnych automatyzacji.

  1. Pozostawienie fizycznych przełączników które odcinają zasilanie dla gratów Zigbbe to proszenie się o kłopoty. Tak wyłączona żarówka jest najczęściej coordinatorem dla innych akcesoriów zigbee (czujniki ruchu, otwarcia, innych żarówek etc.). Powoduje to, że sieć Zigbee która jest meshem z założenia robi się niestabilna. Przykładowo implementacja Zigbee w Aqara nie pozwala na automatycznie przełączanie się do najmocniejszego coordynatora jaki znajdzie, to powoduje, że takie urządzenia albo mogą wypaść z sieci albo działają słabo. Trzeba wtedy je ponownie sparować. Polecam w puszce po prostu spiąć kostką na stałe obwody zasilania a miejsce tradycyjnego nakleić np. przełączniki Aqara (trzeba dopisać wtedy automatyzacje co mają zapalać). Ale wtedy otwierają się nam nowe możliwości, jedno kliknięcie jedna żarówka, podwójne kliknięcie jakaś scena, przytrzymanie np. Good Night. Ponownie, jedynie wyobraźnia nas powstrzymuje.

  2. Czujniki ruchu, zwykłe czujniki ruchu działają dosyć prosto, są to czujniki PIR, wychwytują coś ciepłego co się porusza, porusza. Nie zarejestrują nas siedzących. Tam gdzie mam takie czujniki (kuchnia, łazienka), to światło nie gaśnie od razu po niewykryciu ruchu, mam tam 5 minutowy timeout, że jak w tym okresie nie zarerejstruje ruchu to dopiero wyłączy, każdy zarejestrowany ruch przedłuża timeout o kolejne 5 minut. Innym rodzajem czujnika jest czujnik obecności (zupełnie co innego niż ruchu), ale o nie cholernie ciężko, jedynie dla zwykłych śmiertelników są te w kamerach, ale nie działają jak trzeba. Czujniki porządne obecności działają bezbłędnie ale są drogie i są dedykowane do profesjonalnych instalacji, kiedyś muszę się w ten temat porządniej wgryść.

8 polubień

O, okej, to brzmi jak coś bardzo sensownego. Dzięki. Ja chętnie przyjmę wszystkie rady bo już mnie to mocno wpienia

Poziom nieogarniania smart home w tym epizodzie był porażający, no ale jakoś trzeba zacząć :wink:. Arsen już wszystko podpowiedział, więc mój tip jest taki, żeby sobie zrobić fake switchem po prostu tryb nocny dla całego mieszkania - mam tak od dawna, działa jak marzenie. Odpala się razem ze sceną “Good night” i włącza switcha “night mode”. Ten switch jest w warunkach najróżniejszych automatyzacji i kiedy jest aktywny, to poza tym że światło w sypialni się nie zapala sensorem ruchu, to wszystkie światła np. w salonie i toalecie są jeszcze dużo ciemniejsze niż w nocy zanim pójdę spać (a po 24:00 to już niemal ambient, mimo to tryb nocny jest dużo ciemniejszy). Dzięki temu nie ma żadnego mrużenia oczu jak się w nocy wstanie, bo nic nie oślepia (ale nie wszystkie żarówki pozwalają tak nisko zejść z jasnością, niektóre pewnie nawet na 1% będą za mocne). A scena “Good morning” poza mnóstwem innych rzeczy, wyłącza night mode.

BTW.
Gdyby był to dom z wielką rodziną, wieloma pokojami dziecięcymi itd. to zrobiłbym to nieco inaczej - globalny tryb nocny włączałby się kiedy wszystkie lokalne tryby nocne będą włączone (od każdej osoby), ale u Orzecha to niekonieczne.

3 polubienia

8h snu to nie mit

2 polubienia

Najlepsze podsumowanie mitów o śnie na jakie trafiłem, jest tu Ile godzin snu tak naprawdę potrzebujesz? - YouTube

1 polubienie

Przemoglem się i posłuchałem, choć tej jego maniery nie trawie. Niestety nie ma tam odpowiedzi ile powinieneś spac. Radek powołuje się na liczne badania, ale cytuje opinie jednego doktora bez jakichkolwiek badań. Grilluje książkę, która już dawno została zgrillowana. Ale nie wynika z tego absolutnie że nie należy spać 8h. Mamy tylko opinie jednego doktora że jak się czujesz dobrze to śpisz wystarczająco. A tymczasem są badania naukowe które to podwazaja - człowiek nie jest w stanie tego ocenić, ale już obiektywne badania - tak. Jak znajdę to wkleje link.

1 polubienie

Będzie w następnym odcinku followup do historii z szefem. Będzie.

2 polubienia

Matko bosko! Nadrobiłem wszystkie zaległe YesWasy! Teraz z tydzień będę na bieżąco :smiley:

Mam nadzieję, że będzie to followup pełen emocji!

Powiem tak: gdyby nie to forum i nie @luke-g @Voland i @arsen to bym nie ogarniał w tym samym stopniu :smiley: Kudos Panowie.

6 polubień