#327 - Mów mi ojcze

Originally published at: #327 – Mów mi ojcze – YesWas | Podcast

Zostań naszym patronem, wesprzyj Yes Was Podcast i zyskaj bonusy w sklepie ThinkStore.pl!

  • Hey – kontynuacja i WYROK,
  • iOS 14 pokazuje ZŁE RZECZY,
  • Michał Mynarski – mynarski.michal@gmail.com
  • O procesorach ARM

To był Paweł i Wojtek z YesWas. Dostawaj powiadomienia o najnowszych odcinkach na: Twitterze, Facebooku lub dołącz do naszego forum albo grupy na Telegramie.

Identyfikacja wizualna: Antoni Kwiatkowski
Intro: Breakmaster Cylinder

Do usłyszenia za tydzień!

3 polubienia

Jeszcze nie wiem o co chodzi, ale będzie ciekawie, bo mam tego Michała Mynarskiego zablokowanego na tt :eyes:

1 polubienie

Pokaż mi swoją blockliste a powiem CI kim jesteś :smiley:

1 polubienie

image

6 polubień

Ciekawe co mówił Michał o energooszczędności procesorów ARM. Wspominał, że procesory ARM na PC dużo bardziej zbliżą się do Inteli pod względem poboru energii i może tak być, że nie odczujemy różnicy. Moim zdaniem nie do końca tak jest. Pewnie przy dużym obciążeniu tak, oba typy procesorów będą działały podobnie. Ale komputer nie działa cały czas na maksa i o to chodzi. Są momenty, w których mamy otwarty tylko pulpit czy też używamy jednej karty przeglądarki, ogółem nic wymagającego. Wówczas wygrywa ARM przez architekturę big.LITTLE. O co chodzi? Procesor ARM ma 2 typy rdzeni. Jeden jest wysokonapięciowy, używany przy dużych obciążeniach, a drugi typ jest niskonapięciowy, używany przy niewielkich obciążeniach, działaniu w tle itp. Właśnie tym wygrywa ARM względem całej rodziny procesorów x86 (czyli Intel, AMD), ponieważ sam w sobie potrafi być bardzo energooszczędny.

1 polubienie

Clipboard używany jest do zaczytywania OTP przy parowaniu zapewne i pastewania ibanow

Wprawdzie nie mam nic wspólnego z mBank, poza tym, że raz im zgłaszałem błąd bezpieczeństwa procesu aktywacji apki mobilnej, ale orzeszki przeciwko dolarom, że z uprawnienia do sięgania do schowka korzysta biblioteka fingerprintująca ("hurr durr prywatność) od antyfraudów. O ile mi wiadomo współpracują z polską firmą Nethone (znam, polecam, firma w której pracuje dała im globalny zasięg widoczności fraudów), która chwaliła się niezłymi technikami fingerpintowania (patrz z3s Mostko | Zaufana Trzecia Strona ). Stan schowka może być niezłym sygnałem o tym, że apka bankowa jest np. uruchomiona w wirtualnym sandboksie. Banki racze nie chwalą się które techniki detekcji mają a których nie :wink:

1 polubienie

Dziwna sprawa z tym, że MBP Pro 16” nie działa szybciej od 15”. W okolicy mojej branży, czyli zastosowania foto/grafika/video, użytkownicy sobie bardzo chwalą ten model. Co do temperatur, to możesz sobie zmienić ustawienia chłodzenia, tylko pytanie w czym to 70°C przeszkadza, w procesorach przystosowanych do ponad 100°C🤔. Ja w hackintoshu poustawiałem wentylatory tak, że dopiero przy ok 80°C się rozkręcają (normalnie było ustawione w biosie na nieco ponad 30°C). A jak priorytetem w laptopie jest żeby nie grzał w kolana, to wtedy najlepiej wyłączyć turbo albo sobie zrobić dwa profile wentylatorów. IMO droga którą idzie Apple - cisza w zamian za wyższe temperatury, które są zupełnie normalne dla procesora, jest dobra.

Nie żebym był fanem intela, bo od zawsze wolałem AMD, ale oni też teraz pracują nad procesorem x86 w architekturze big.LITTLE :smiley:
Na ile im się to uda to inna sprawa, ale kombinują, by nie zostać na kurczącym się rynku CPU serwerowych bo cała reszta im ucieknie na ARM.

1 polubienie

Coś czytałem, że Intel kombinuje z big.LITTLE. Jedna rzecz to stworzenie procesora, a druga to poprawne wsparcie przez system operacyjny.

Z tego co wiem to problem w wielu apkach z schowkiem, może się brać z :

Pamiętajcie, że aplikacje to często składowe wielu SDK innych firm.

Jeśli chodzi o mBank to jestem prawie pewien, że ma to jakiś związek z czytaniem kodów ze schowka, a nie jakieś podejrzane rzeczy. Przykładowo jeśli mamy appkę mDomMaklerski to można logować się za pomocą appki mBanku, otwiera ją wtedy na chwilę i potem przekierowuje znów do mDM.

nie to robi software token od vasco. To jest do wymiany klucza

Hmmm… można prosić o linka do strony o której mowa pod koniec? ( Czy warto kupić )

1 polubienie